23 Temmuz 2018 Pazartesi, 05:07

“Santral kanser edecek”

410


Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF)  Genel Başkanı Hasan Atak, Eskişehir Alpu’da açılması planlanan termik santralle ilgi Eskişehir’ de bir açıklama yaptı. Atak; “Santralden salınacak olan kirletici gazlar, akciğer, kalp ve damar ve kanser hastalıklarına neden olduğu biliniyor” dedi.
 
Atak; “Alpu İlçesi Eskişehir’e en yakın ilçelerden birisi, kent merkezine sadece 32 kilometre, merkez ilçe Tepebaşı’na ise 25 kilometre mesafede. Burası tarım yapılan geniş bir ovaya sahip olan Türkiye’nin tarımsal sit alanı ilan edilen 141 ovasından birisi. Sadece kentin değil bölgenin önemli bir tarım alanı, buğday üretimi yapılan verimli bir bölgesi.Bu bölgeye bir termik santral açılması yalnızca Alpu ve Eskişehir halkını değil, doğuda Beypazarı, Polatlı, güneyde Afyon, Batı da Uşak Kuzeybatı da Bursa, Kuzey’de Düzce ve Bolu’ya kadar bir çok kenti de olumsuz etkileyecektir.‘Avrupa’nın Kara Bulutu’ raporunda kömürlü termik santrallerden yayılan kirleticilerin yüzlerce kilometre karelik alanda etkili olduğu ortaya çıktı. Yalnızca 2013 yılında kömürlü termik santrallerden kaynaklanan hava kirliliği Avrupa’da 22.900 ölüme, ve 62.3 milyar euro sağlık maliyetine neden oldu” dedi.
 
ÇEVRE KİRLİLİĞİ VE KANSER ARTACAK.
Hasan Atak, termik santrallerin açılması için halkı aldatmaya çalışan bazı  halkla ilişkiler firmaların devreye girdiğini ve bunların ‘bölgenizde işsizlik var sizi işe alacağız’  diye insanları kandırdığını belirterek termik santrallerin yaratacağı çevre ve sağlık felaketinin geçmiş tecrübelerle sabit olduğunu belirterek şunları söyledi: “Termik santraller kalitesiz linyit kömürleri kullanıldıkları için çevre kirliliğine neden olmaktadırlar. Termik santrallerin bacalarından çıkan kükürt, azot ve karbon oksitleri havada su buharı ile birleşerek asit yağmurlarını oluşturmakta, asit yağmurları ise bitkilerin yeşil kısımlarını yakmaktadır. Yatağan Termik Santrali bu şekilde 400.000 dekarlık kızılçam ormanın ortadan kalkmasına sebep olmuştur. Gökova Termik Santrali’nden çıkan gazlar 1800-1900m yükseklikte Bey Dağları’nı etkilemiştir. Çevredeki köylerde tarım ürünleri zarar görmüştür. Termik santraller soğutma, buhar elde etme ve temizleme gibi çeşitli amaçlarla su kullanmakta ve tüm bu işlemler sonucunda tonlarca atık su oluşturmaktadırlar. Atık sular ne kadar işlemden geçirilirse geçirilsin çevre kirliliğine yol açmaktadır. Çünkü sonuç olarak bu sular ya toprağa ve yer altı sularına ya da bir şekilde denize ulaşmaktadır. Bu santrallerden çıkan maddeler, içerdikleri ağır metallerle insanların merkezi sinir sistemini etkileyerek, anormal doğumlara sebep olacak, gelişme ve öğrenme yeteneğini azaltacak ve çıkan küller de var olan radon gazı kanser vakalarında büyük bir artışa neden olacaktır. Yine santrallerin bacalarından çıkan gazlar asit yağmurları oluşturduğu için yağmurla birlikte suyun ve toprağın kimyasal yapısı da bozulacaktır. Bu nedenle termik santrallerin olduğu bölgelerde tarım ve hayvancılıkla ilgili tüm faaliyetler zarar görecek ve zamanla bitme noktasına gelecektir.”


 

 Yazarlar