26 Nisan 2018 Perşembe, 23:58

 Spor -7- Ersen UZUNTUNA (SPOR PANOROMA)

KALFA DEĞİL ÇIRAK BİLE OLAMADI…

507


Önceki akşam Türk Futbol tarihine kara leke olarak geçecek bir maç yaşadık. Küme düşme mücadelesi veren Gaziantep Belediye ile Süper ligin kapısına dayanan Eskişehirspor. Maçın başında 20 bin seyirci ile tarihi bir destek sağlayan taraftarın , inanılmaz ıslık protestosu  şaşkın Ördek Tolga Özkalfayı beyin olarak Eskişehir Atatürk Stadının yeni çimlerine adeta gömdü.
   Zorluk derecesi yüksek böyle maçı kaldıramayan Kalfa yıllardır hala ustalığa geçemedi, kalfalıktan daha yukarılara tırmanamadı.
   Bu adam mutlaka kafasından ya çatlak yada, bilerek mahsus kasıtlı , karar veren yapısı ile haftanın hakemi olmak için sırf dikkat çekmek, için böyle maç idare ediyor.
   Ben 45 yıldır bu işin içindeyim ne futbol oynadığım yıllarda böyle bir maç oynadım nede ömrümde böyle bir maç seyr ettim.
   Gaziantep koca 90 dak. içinde iki defa can havli ile uzaktan topa vurdu biri kafa ile,  diğeri sert bir şutla çatala giden toplar gol olarak kalemize takıldı.
   İyi güzelde gollere zaten bir şey demiyoruz elbette atılabilir
  Ama gol sonrası tüm Gaziantepli futbolcular üç dakikada  bir ileride ,ortada, geride , sıra ile yerlere yatarak, yerlerde adeta sürüne sürüne oyunu soğutarak bir puanı aldılar.
  Bu kasıtlı yatmalara sanki alenen Gaziantepli gibi şıp,şıp hadi canım kalk bak, sedye geldi bin bakayım yavrum  ona diye, diye adamlara sarı kart göstereceğine sanki onların  kollayıcı ,koruyucu melek gibi destek vermesi, sanki yukarılardan birilerinden emir almış durumu vardı. İşi artık Evet-Hayırcı şehir pozisyonuna sokanlar bize ağır bir darbe vurduğuna şahit olmak kanımıza dokundu.
 İnanın bu Tolga Özkalfa denen zavallı , Türk futboluna zarar veren,  insanları katil yapabilecek davranış ve kararlarıyla bir takımın geleceğine istikbaline zincir vurur. Böyle emek alınterinin bir yılın mücadelesini çalan hırsızlara destek verdikçe bunlar yaşlanıncaya kadar güzel güzel paralarını da alır maçta yönetir. Kimin umurunda ? Sezon başında Göztepe maçı ile başlayan üç puan kayıp , üç puanlık sahadan takım çekme cezası Eskişehirsporu biat etmeyen , isyancı, kazan kaldıran şehir olarak TFF yonunu karıştıran takım haline getirdi.
  İnanın adamlar hala bizi aklandığımız halde şikeci, maç satan , maç alan takım olarak görüyor.
  Oysa bu şehir Es-Es aşkı ile yatıp, Es-Es sevdası ile kalkıyor. Her maça 20 bin seyirci ile literetörleri allak pullak ediyor ...koca Fenerbahçe maçları 5 bin, 7 bin kişi ile oynanırken bizim 20 -30 bin kişi ile maç oynamamız federasyonu, diğer şehirleri adeta çıldırtıyor.
  Malatya hocası,Kayseri , Sivas , Gaziantep hocaları yalvarıyor ne olur takımlarınıza sahip çıkın maçlara gelin destek verin ..Kasımpaşa, Gençler, Osmanlıyı saymıyorum..
  Eskişehir maçlarına takımlar deplasmana gelince sanki Barselona, Real Madrit le oynar gibi kendilerini Neu-Camp.. Calderonda zannediyorlar...
  İyi güzelde hakemlere ne oluyor ,, onlar daha çok gaza geliyor ?
  Eskişehirspor maç başında gol atsa oyun 5- 6 olacak ama beyin olarak konsantre olamadıkları için ayaklarına hüküm edemiyorlar, dolayısı ile kale çizgisi üzerinden en 8-10 pozisyon gol olmuyor. Hatta penaltıyı bile atamıyor.Hal böyle olunca adamlar yata yata maçı götürünce ne sinir kalıyor , ne zihin. Hakemde buna çanak tutunca iş çığrından çıktığı gibi maç maçlıktan kopuyor ... Gaziantep maçında golümüzü Semih ile Buruna attı .. tamam güzelde Gaziantepten en az 8 kişi sarı üç kişi kırmızı üç penaltı Özkalfa tarafından görmemezliğe geldi..
   Bu hakeme mutlaka ceza verilmeli hatta 6 ay maç verilmemelidir. Şimdi Göztepe ile Altınordu ilk 6 ya kalırsa tamda federasyonun istek ve arzusu yerine gelecektir. Ligin başında Malatya yı -Sivası isteyen TFF onları koruyup kolladığı gibi İzmirden de bir takımın çıkmasını çok istiyor .. dolayısı ile play-Ofta biz şampiyon olursak ben buna mucize diyeceğim ama asla inanmıyorum..?...
  Bu hafta Altınorduya İzmire gidiyoruz, bizim hiç bir iddiamız kalmadı ama onların hayati bir 3 puana çok ihtiyacı var kazanırlarsa Play-Off  a kalacaklar ... Mustafa denizli önce defansı çok sağlama almalı oradan puan çıkarmalıdır. Yoksa final maçlarında en büyük tehlike bu takım olacaktır.

  • Diğer Yazıları

 

 Yazarlar