24 Temmuz 2017 Pazartesi, 13:36

 9-1--Ali AYDIN

BEYİN

7504

Nöroloji dersindeyken hocamız insan beyninde yaklaşık 100 milyar hücre vardır diye söyledi. …İsimli arkadaşım hocam insanın beynini kesip tek tek nöron denilen beyin hücrelerini saymışlar mı dedi…Hoca güldü…

İnsan beyninde yaklaşık 86 milyar nöron denilen beyin hücresi vardır. Beyinde bilginin depolanmasında hipokampus, amigdala ve corpus callosum önemli rol oynar.

Bilinçli algılarımızı, hayallerimizi, düşüncelerimizi ve beden hareketlerimizi kontrol eden merkezlerin bulunduğu beyin kabuğu bölgemizdeki sinir hücrelerinin sayısı yaklaşık 20 milyardır.

Beyin bir hard disk olsaydı 2.5 milyon gigabyte bilgiyi depolayabilirdi. Yani 1 trilyon sayfa bilgiyi beyin depolayabilir. Örneğin eğer beynimizin %100’ünü kullansaydık 1000 sayfalık ansiklopedilerden 1 milyon tanesi ezberlenebilirdi. Biz insanlar beynimizin genelde %3’lük kısmını kullandığımız için bir ömür boyu yaklaşık 30.000 kitap ezberlenebilir. Yaklaşık 1000 sayfalık bir kitap ezberlerlenir; uzun süreli hafızaya depolanır, yılın herhangi bir döneminde kullanılırsa(yani ezberlenen tüm bilgiler eksiksiz sözel ya da yazılı olarak aktarılırsa) insandaki zeka katsayısı puanı olan IQ %10-20 oranında artar. Örneğin hafızların IQ katsayısı normal kişilerden %20 oranında daha yüksektir. Çünkü onlar 604 sayfalık kutsal kitabımız olan Kur’an-ı Kerim-i ezberlemiştirler. Beyin hücreleri arasında sıradışı bağlantı gelişmiştir, bundan dolayı onların Alzheimer hastalığına yakalanma riski neredeyse yoktur. Onlar zekidir’ler….. Normal insan beynindeki bağlantılar gökyüzünde görülen yıldız sayısı gibi hesaplanamaz sayıdadır.

Bir sigara 20 tane beyin hücresini öldürür. Alkol bilginin kısa hafızadan uzun süreli hafızaya aktarılmasını engeller.
80 yaşlarında tüm beyin hücrelerinin %20’si kaybedilir.

Alzheimer hastalığına yakalanmak istemiyorsak kitap ezberlememiz gerekir…

En güzel zeka mutlu olup, diğer insanlarıda mutlu eden zekadır…..

  • Diğer Yazıları

 

 Yazarlar