18 Haziran 2018 Pazartesi, 08:52

 9-2 Mustafa TOPKAYA

TÜRKİYE’ Yİ NELER BEKLİYOR?

5610


Gündemde Amerika’nın YPG güçlerine ağır silah verme yönünde aldığı karar var. Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamalarda bir terör örgütü ile mücadelenin bir başka bir terör örgütü ile olmayacağını vurgulamaktadır. Bu yardımın ilk defa olmadığını hepimiz biliyoruz. Bölgede etkili olmak isteyen ülkelerin bugüne kadar oradaki bazı yasadışı yapılanmaları desteklediğini biliyoruz. Fakat bunun resmileşmesini ilk defa yaşıyoruz. Yoksa Amerika bölgede YPG ile birlikte hareket etmekte ve silah vermektedir. Hatta Erdoğan “YPG ye verdiğini siahların bir kısmı IŞİD de çıktı” buna tepkisini de vermişti.

ABD nin bu kararının ardından Türkiye’ den tepkiler çığ gibi büyümektedir.Türk-Amerikan ilişkileri kopma noktasına kadar geldi. Zaten ABD kritik konularda Türkiye’ nin genellikle yanında olmadı. Ermeni iddiaları, Kıbrıs konusu vs. 1 Mart tezkeresinin TBMM den geçmemiş olması da aradaki ilişkileri oldukça germişti. ACABA 1 MART İNTİKAMI MI? diye sormaktan kendimi alamıyorum. Rakka operasyonu bittiğinde, bu operasyonu gerçekleştiren kişiler  bal kabağına dönüşecek değil ya, tabiî ki tecrübe edinmiş olarak bölgedeki varlıklarını sürdürecekler. Kuvvetle muhtemel daha güçlenmiş olarak Türkiye’ ye karşı bir tehlike unsuru olarak bulunacaklar. Bu örgütlerin varlığının ana sebebi Türkiye’ ye saldırarak güçlenmesini önlemektir. Türkiye bu nedenle tehlikeyi uzun soluklu bir tehlike olarak görmekte haklıdır.

ABD nin Rakka operasyonu öncesi YPG ye silah yardımı yapma konusunda aldığı karardan sonra Türkiye’ den gelen tepkiler oldukça sert olmuştur.  ABD, sınırlarımızda büyük tehlike olan ve PKK nın uzantısı niteliğinde bulunan bu örgüt eliyle DEAŞ a karşı yürütülecek mücadeleye Türkiye’ nin de dahil edilebileceği yönünde açıklamalarda bulundu. TÜRKİYE HİÇBİR ŞART VE KOŞULDA, PKK İLE BAĞLANTILI OLDUĞUNA İNANDIĞI BİR ÖRGÜTLE AYNI SAFTA YER ALMAYACAKTIR.  BUNU YAPMAK ÖRGÜTE MEŞRUİYET KAZANDIRACAKTIR. PEŞMERGENİN KOBANİYE GEÇİŞİNDE TÜRKİYE’ DEN KORİDOR AÇILMASI HATASINA TEKRAR DÜŞMEYECEKTİR.

ABD bunu Türkiye’ ye dayatma gibi bir yaklaşım sergilememelidir. Türkiye’ nin bu konudaki hassasiyetini göz ardı edemez. Türkiye’de de hiçbir iktidar bunun altından kalkamaz, bedelini ağır öder. Bugüne kadar hep söylediğimiz gibi hassasiyetlerimiz söz konusu olduğunda reflekslerimiz devreye girecektir. Bu yüzden Rakka konusunda PYD ile ortak bir zeminde buluşup yan yana gelme şansımız yoktur. Sayın Cumhurbaşkanımız ABD ziyareti esnasında bu hassasiyeti Trump’ a bildirecektir.

ABD, Rusya’ nın Suriye topraklarının bütününe hakim olmasını istememiş ve başını çektiği batı bloğunu ile Özgür Suriye ordusunu desteklemiştir. Bu bloğa Türkiye de dahil olmuştur. Fakat bu girişimin başarısız olması Türkiye’ yi Rusya ve İran’ la yakınlaştırmıştır. Davutoğlu’ nun görevi bırakmasının ardından Türkiye Suriye’ nin toprak bütünlüğünü amaçlayan bir pozisyona gelmiş ve bu nedenle Rusya ve İran’ la ittifak mümkün hale gelmiştir. Bu durum, ABD ile Türkiye’ yi karşı karşıya getirmiştir.
 
Krizin büyümesi halinde Rusya Türkiye’ yi daha yakınında görebilir. Gazeteci Bora Bayraktar durumu şu sözlerle ifade etmiştir: “"Türkiye 24 Kasım uçak krizinden sonra Rusya'yı kaybettiği zaman, tamamen Batı ile aynı paydada buluştuğunda çok sıkıntılar yaşadı. Türkiye açısından önemli olan bir denge siyaseti güdebilmek. Hem Rusya'nın bu coğrafyada bulunması, Suriye konusunda Türkiye'ye daha yakın durması, Türkiye ile ilişkilere önem atfetmesi ibreyi Rusya lehine çeviriyor. NATO'nun güney kanadını gevşetme gibi bir düşüncesi var Rusya'nın. Bu açıdan Türkiye'nin biraz ABD'den, NATO'dan küskün durması Moskova'nın işine yarıyor. Bu açıdan önümüzdeki dönemde Rakka ve PYD kararından sonra, özellikle Rusya'nın çatışmasız bölgeler planı işe yararsa ve Doğu'ya Deyr ez Zor'a, Rakka'ya güneyden Suriye rejimi ile beraber yürüme kararı alırsa, o zaman Türkiye'yi daha yanında görme şansı var. Türkiye kendince bir denge yürütmeye çalışıyor ama önümüzdeki dönemde ne kadar başarılı olacağını yaşayarak göreceğiz."


  • Diğer Yazıları

 

 Yazarlar