26 Nisan 2018 Perşembe, 23:46

 9-2 Mustafa TOPKAYA

“ADALET” İÇİN HERKES HERKES İÇİN ADALET GELSİN DEDİK OLMADI. O ZAMAN ADALET İÇİN HERKES GELSİN.

4405

CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, milletvekili Enis Berberoğlu’ nun tutuklanmasının ardından MYK’ yı olağanüstü toplayarak durumu değerlendirdiklerini, 15/06/2017  tarihinde saat 11:00 de Güvenparkta buluşarak, elinde sadece “Adalet” yazan bir pankart ile İstanbul Maltepe cezaevine kadar yürüyeceğini açıkladı. Akabinde diğer partililer ve milletvekilleri Sayın Genel Başkanın bu çağrısına destek vererek HERKESE çağrı yapmaya başladılar.
ADALET HERKESE EŞİT DAĞITILMALI
Adalet üzerine yazdığımız yazılarda ısrarla, adaletin herkese eşit dağıtılması gerektiğini, kavram olarak adaletin zaten eşitlik temeline dayanması gerektiğini belirtiyoruz. Son zamanlarda “damat adaleti” diye bir söylem halk arasında yayılmaya başladı. Girdiğimiz toplumlarda, konuştuğumuz vatandaşlarla durumu değerlendiriyoruz tabiî ki. Tepki hep aynı. Toplumun adaleti denetleme mekanizması çok hassas ve şeffaf. AKP ye oy veren de vermeyen de, damatların serbest bırakılmasının toplumda çok dikkat çektiğini, resen bir tepkiye sebep olduğunu söylüyorlar. Artık herkes yargıda AKP siyasetinin etkili olduğunu, yargı erkini iktidarın kontrol ettiğini fark etti. Çünkü, hadi ilk damat tesadüftü, ikinciside mi tesadüf diye düşünüyor vatandaş. Eminim ki çoğu AKP li seçmen ve partili de bunun sebebini anlamıyordur. Hatta anlamadığı gibi herhangi birine sormaya cesaret dahi edemiyordur. Çünkü AKP’de denetleme mekanizması bu tür sorularla çalışıyor. Partili korkuyor eleştirmeye. Gözü kapalı bağlı, partiye ve Genel Başkan’a. Bir toplumun refahı, yöneticilerinin eğitimli olmasıyla birlikte fertlerin de bilinçli olmasıyla doğru orantılıdır. Yaşananları doğru okumak lazım. Tüm yönleriyle araştırıp objektif bir değerlendirme yapmak lazım. AKP ya da CHP nin geleceği için değil, toplumun, milletin ve devletin geleceği için bunu yapmamız lazım.
Sabit ikametgah sahibi olduğu gerekçesiyle serbest bırakılan Bülent Arınç’ ın damadı göz önünde bulundurulduğunda, bir milletvekili olan seçilmiş bir kişi olan Enis Berberoğlu’ nun kaçma şüphesinin olduğu düşünülemez. ÜSTELİK HAKKINDA VERİLEN CEZA HENÜZ KESİNLEŞMEMİŞKEN. Adaletin gözü kör olmuş, ayağı kırık. Düşünemez olmuş, kaybetmiş şuurunu. İşte bu, toplumda infial yaratır. Sivil itaatsizliğe götürür devleti. Eğer toplumda bu infial oluşursa sorumluluğunuz olur. Hem hakimin, hem savcının, hem milletvekilinin, hem damadın, yani herkesin. Kimsenin bunu yapmaya hakkı yok. Bir ülkenin vatandaşları adalete olan güvenini kaybederse devlete olan güvenini kaybeder. CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu Güvenpark’ tan İstanbul’ a yürümek yerine, TBMM’ de, parti organlarında durumu değerlendirip daha çok açıklama yapıp halkı bilinçlendirmelidir. Eğer yürümek gerekiyorsa, parti organlarına, il ve ilçe yönetimlerine talimat vererek partisi adına bu etkinliği gerçekleştirebilir. CHP Genel Başkanı’ nın görevi yürümek değildir. Bu durum toplumu karmaşaya sürükler. İç karışıklığa sebep olur. İç savaşın eşiğine getirir. Terör odaklı gruplar provoke eder durumu. Yapmayın! Ülkeyi böyle bir kaosa sürüklemenin anlamı yok. EVET “ADALET” VURGUSU ÇOK DOĞRU. HAKLISINIZ. AMA BUNU PROTESTO ETMENİN YÖNTEMİ BU OLMASIN. UNUTMAYALIM POLİS, DEVLETİN POLİSİDİR. İKTİDARIN DEĞİL. GENCECİK ÇOCUKLARIMIZ ÖLMESİN. KARDEŞ KAVGASINA DÖNMESİN. HAKLIYKEN HAKSIZ DURUMA DÜŞMEYİN. AKLI SELİM HAREKET EDELİM.
AKP iktidarı eğer yargıya müdahale ediyorsa vazgeçsin. Herkes için adalet fikri otursun zihinlerde. Dil, din, ırk ayrımı yapmaksızın kanunlar herkese eşit uygulansın. Damatlar serbest bırakılırken, milletvekilleri tutuklanırsa, hem de muhalefetin milletvekilleri tutuklanırsa bu toplumun dikkatini çeker. Kimse bunu görmezden gelmez. HAKSIZ TUTUKLAMAYA NE YAPILACAĞINI KANUN DÜZENLEMİŞ. ÜST MAHKEMEYE İTİRAZ EDELİM. Kararın hukuki olmadığını düşünüyorsak kararı veren hakimi HSK’ ya şikayet edelim. HUKUKSUZLUĞU KINARKEN HUKUKSUZ İŞLER YAPMAYALIM. BU TOPLUMU TAHRİK ETMEK KİMSEYE BİRŞEY KAZANDIRMAZ. SİYASİ DÜŞÜNCESİ NE OLURSA OLSUN HEPİMİZ İNSANIZ. KARDEŞİZ. KİMSENİN BU KARDEŞLİĞİ BOZMASINA MÜSAADE ETMEYELİM. EN BÜYÜK TEMENNİM BU SÜREÇTE SAĞDUYULU OLABİLMEK.

  • Diğer Yazıları

 

 Yazarlar