28 Mayıs 2018 Pazartesi, 10:44

 9-2 Mustafa TOPKAYA

SİHA MESELESİNE TANRKULU YAKLAŞIMI

10394

SİHA (Silahlı İnsansız Hava Aracı) ile yapılan operasyonlar ve bu operasyonlarda sivillerin de vurulduğu iddiası CHP’li Sezgin TANRIKULU tarafından ortaya atılmıştı. Sivil katliama sebebiyet verildiği, SİHA’ ların bu bağlamda kontrol edilemediği gerek ulusal medyada gerek sosyal medyada polemik konusu oldu. Tanrıkulu’ nun bu konu ile ilgili yaptığı açıklamaya, hükümet kanadından farklı cevaplar verildi. Asıl rahatsızlığın PKK’ nın çok ciddi oranda zaiyat vermesi nedeniyle bir dönem Diyarbakır Baro Başkanlığı da yapmış, avukatlık mesleğinin icrası kapsamında PKK terör örgütü mensubu olmakla suçlanan şüphelilerin avukatlığını da yaptığı bilinen Sezgin TANRIKULU’ nun ideolojik rahatsızlığı olduğu da söylendi. SİHA’ ların terör hedeflerini imha etmekte çok başarılı olması, örgütün büyük kayıplar vermesi, yer değiştirmenin mümkün olmaması nedeniyle teröristler arasında ölüm korkusunun hakim olduğu, bu nedenle teslim olan terörist sayısının da artması genel bir kaygı oluşturmuş olacağını söyleyenler de var.


 


Hatta kamuoyunda 2019 seçimleri öncesinde CHP’ nin HDP ile ittifak arayışına girdiği, Doğu ve Güneydoğu bölgesinde alınan kötü sonuçların düzeltilmek istenmesi nedeniyle CHP’ de üst düzey bazı görevlerde bulunan kişilerin bazı isimlerin güvenlik güçlerince yapılan bu operasyonlara gölge düşürmek istediğini iddia edenler de var.


 


SİHA’ ların sivilleri de vurduğu iddia edilen bölgede görev yapan üst düzey bir güvenlik görevlisi yaptığım görüşmede, SİHA’ların sivillere yönelik bir saldırısının olmadığını, “CHP Genel Başkanı ya da üst düzey isimlerinin bölgeyi ziyaret ederek yerinde yapacakları incelemeden sonra, iddiaların tamamen yalan olduğunu anlayacaklar.” Şeklindeki beyanını sizinle paylaşmak isterim.


 


Türkiye Cumhuriyeti Devleti uzun yıllardır terör belası ile uğraşmaktadır. Ülkenin gelişmesini ya da zenginleşmesini istemeyen güçler ülkenin başına bu belaları musallat etmekte ve karışıklığın devam etmesi için de ellerinden geleni yapmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti devleti bu saldırılara boyun eğmeyecek kadar güçlüdür. Asıl tartışılması gereken konu şu:


 


Bu SİHA’lar veya İHA’ lar o bölgede neden operasyon yapıyor? Hiç düşündünüz mü Sayın Tanrıkulu İstanbul, Ankara, İstanbul, İzmir ya da orta Anadolu, İç Anadolu, Karadeniz’de neden operasyon yapmıyor bu araçlar. Sivillerin vurulması meselesi enine boyuna tartışılabilir belki ama bölgede görev yapanlar bunun yalan olduğunu beyan ediyorlar. Yıllardır Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde askerlerimiz, polislerimiz, öğretmenlerimiz, kadınlarımız, çocuklarımız ölüyor. Neden bu eksende toplanmıyorsunuz? Neden söylemleriniz bölücü! Kürt olduğunuz için “Engellenen” neyiniz var.


 


Şimdi buradan Sayın Sezgin TANRIKULU'na soruyorum...


 


Türkiye Cumhuriyeti Devletinde vatandaş olarak bugüne kadar hangi konuda haksızlığa uğradınız? Anayasanın izin verdiği ölçüde ne yapmak istediniz de yapamadınız? Ki CHP gibi Atatürkçü ve Cumhuriyetçi bir partide kendi bölgeniz bile değilken İstanbul'dan milletvekili seçildiniz. Siz şimdi hangi amaçla neyi savunuyor ve hangi doğrudan bahsediyorsunuz?


Çok düşünceliyseniz gidin birgün de kışladaki askerin durumunu sorun. Onların ailelerini ziyaret edin. Birgün de ekmeğini yediğiniz devlet unsurlarını savunun. Artık yeter diyorum başka da bir şey demiyorum! Mesele Kürt kardeşlerimizin meselesi değil. Mesele bölücü unsurların PPK yı Kürt halkının iradesiymiş gibi yansıtmaya çalışması meselesidir. Bunu böyle anlatın millete. Seçim çevrelerinizde devlet tarafından sağlanan imkanları anlatın. Terörle mücadele edilmesi gerektiğini her yerde bas bas bağırın. ULU ÖNDERİMİZ ATATÜRK’ÜN KURDUĞU CHP’ DE başka faaliyetler içerisinde bulunmayın. Çünkü ATATÜRK yolundayız ve bu partiyi bölücü mantığına itmeye çalışanlara müsaade etmeyiz. Birleştirici olmak zorundayız. Kürt kardeşlerimizi kirli emellerine alet eden ve emperyalist güçlerin uşaklığını yapan kim varsa karşısında duracağız.


 


Adalet kurultayından sonra “ KÜRT FOBİSİNDEN KURTULMALI, HDP İLE GÜÇLÜ BİR İTTİFAK KURULMALI” denmişti.


 


Aman yapmayın ….


 


KÜRT FOBİSİ YOK KİMSEDE. MESELE KÜRT MESELESİ DEĞİL. MESELE TERÖR MESELESİ.


 


Terör meselesini KÜRT FOBİSİ diye adlandırmak bile çok büyük bir talihsizlik. Kimin aklı bunlar. Kimlerin söylemini dillendiriyorsunuz. CHP ilkeli, kararlı, birleştirici bir misyona sahip. İnsan ayrıldığını ifade etmek bile bölücülüğe hizmet etmek anlamına gelebilir. BÜTÜN BU SÖYLEMLERİ BİR KENARA BIRAKALIM. ATATÜRK İLKELERİ IŞIĞINDA YÜKSELEN BİR TÜRKİYE’YE HİZMET ETMEK İÇİN ÇALIŞALIM. 

  • Diğer Yazıları

 

 Yazarlar