“Kadının elinin değdiği her şey güzelleşir”

Giriş Tarihi: 7.12.2018 18:19:48 353
 “Kadının elinin değdiği her şey güzelleşir”


Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç, düzenlenen bilgilendirme toplantıları kapsamında Şirintepeli kadınlar ile bir araya geldi.

Tepebaşı Belediyesi tarafından düzenlenen bilgilendirme toplantıları, vatandaşların yoğun ilgisi ile devam ediyor.
Toplantının adresi bu kez Şirintepe Mahallesi’nde bulunan Örnek Blokları Sosyal Tesisi olurken, Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç etkinlikte 300’e yakın mahalleli kadınla ve Zişan Kızılcıklı’nın yanı sıra diğer Belde Evi eğitmenleriyle bir araya geldi. Başkan Ataç gösterdikleri yoğun katılımdan ötürü mahalle sakinlerine teşekkür ederek başladığı konuşmasında, Tepebaşı Belediyesi’nin gerçekleştirdiği hizmet ve hayata geçirdiği projeler hakkında da detaylı bilgiler verdi.
Yapılan çalışmalarda kadınlara büyük öncelik tanındığını belirten Başkan Ataç, “En büyük hizmeti kadınlarımıza veriyorum, bundan da büyük mutluluk duyuyorum. Kadınlarımız annedir, sizlerin elinizin değdiği her şey güzelleşir. Kadınlarımızın hayatın her alanında en önlerde olmanız gerekiyor. Mustafa Kemal Atatürk, 1934 yılında neden kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkı vermiş; kadının önemini daha o yılda tespit ettiği için. Dünyanın en gelişmiş ülkesi İsviçre bile bu hakkı 1971’de kadınlara tanımış, Atatürk böyle büyük bir deha. Bu yüzden ne kadar özlesek, minnet etsek azdır, nur içinde yatsın” dedi.     
BELDE EVLERİ VAZGEÇİLMEZİNİZ OLDU
Belde Evleri ile kadınlara sağlanan imkanlara da değinen Başkan Ataç, “Tepebaşı’nda temel belediyecilik hizmetleri aksatılmadan yerine getirilir. Biz her zaman bu rutin çalışmaların üstüne sosyal, kültürel, sanatsal işler ile vatandaşımıza fayda sağlamak isteriz. 2001 yılında ilk Belde Evi’ni Fevziçakmak Mahallemizde açmaya karar verdik. O zaman Türkiye’de benzer bir çalışma yoktu. Yeşil bir alanda bulunan, terk edilmiş bir binayı aldık ve orayı tadilat ederek Belde Evi’ni açtık. O zaman kafamdaki düşünce, çalışmayan kadınlarımızı faal ve üretken haline getirmekti. Üretmenin, spor yapmanın, sosyalleşmenin farkını yıllardır yaşadınız ve şimdi Belde Evleri sizin vazgeçilmeziniz oldu. Bu sayede kadınlarımız mutlu oldu ve siz mutlu olunca çocuklarınız, eşleriniz de mutlu oldu. Bugün 28 tane Belde Evi’miz var ve bugüne kadar 120.000 kadınımız hizmet almış. Gösterdiğiniz ilgi için çok teşekkür ediyorum. Dünyanın en güzel yapısını inşa edin, içinde insan yoksa hiçbir anlam ifade etmez. Ama küçük bir bina bile olsa ve insanlar ile dolup taşıyorsa bu çok değerli” ifadelerini kullandı.
ÇOCUKLARIMIZ ÇOK ÖNEMLİ
Başkan Ataç konuşmasının devamında çocuklara da büyük önem verdiğinin altını çizerek onlar için yaptığı çalışmalara değindi ve “Yüzmeyen çocuğumuz kalmasın, diyerek Su Sporları Merkezi’ni hayata geçirdik. İddia ediyorum, Türkiye’de eşi, enderi yok. Uluslararası Leeds Sertifikalı yeşil bina özelliğine sahip tek kamu binası. Çocuklarımız, gençlerimiz, yaşlılarımız, engellilerimiz olmak üzere senede 25 bin kişi kullanıyor, çok değerli bir tesis. Yine çocuklarımız için İki Elin Sesi Var Çocuk Senfoni Orkestrası’nı kurduk. Bugün yüzlerce çocuğumuz faydalanıyor. Bonzai diye bir illet var, çocuklarımızı zehirliyor. Bu gibi kötü alışkanlıkları önlemek, sokak suçlarına karışmalarının önüne geçmek için başlamıştık. O kadar başarılı işlere imza attılar ki, Brüksel’de bile konser verdiler… Üstelik hiçbir sınava tabi tutulmadan orkestraya girebiliyorlar, kendilerine yaptığımız merkezde enstrüman çalmayı öğreniyorlar, kötülüklerden uzak duruyorlar. Üstelik derslerinde de çok başarılı oluyorlar, 50’ye yakın çocuğumuz da konservatuarı kazandı” şeklinde konuştu.
Bu esnada Başkan Ataç etkinlikte bulunan ve elini kaldırarak orkestrada müzik yaptığını söyleyen Ece Yılmaz’a da söz verdi. 8 yaşından beri orkestrada bulunan Ece Yılmaz’ın, “12 yaşımdayım, 4 yıldır orkestrada klarnet çalıyorum. Çalışmalarımız çok iyi geçiyor, oradayken kendimi kalabalık bir aile içinde hissediyorum. Arkadaşlarımı ve hocalarımı çok seviyorum” sözleri salonda bulunan kadınlardan ve Başkan Ataç’tan alkış aldı.
Başkan Ataç konuşmasında ayrıca Tepebaşı Belediyesi’nin Yaşam Köyü, Remourban - Akıllı Kentsel Dönüşümün Hızlandırılması Projesi, temiz enerji çalışmaları, Engelliler Montaj Atölyesi, sağlık ve spor hizmetleri gibi konular hakkında da bilgiler aktardı. Soru ve talepleri de dinleyen Başkan Ataç’a Şirintepeli kadınlar da verdiği bilgiler ve çalışmalarından ötürü teşekkür etti.
Etkinlik, çektirilen hatıra fotoğrafının ardından sona erdi.


“Eskişehir’i artık dünya tanıyor”
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)  Seçim Koordinasyon Merkezinin açılışında adeta izd...
“İttifaka harfiyen uyacağız!”
İyi Parti Odunpazarı Belediye Başkan Adayı Salih Karabacak, Mihalıççık Belediye Başkan...
İş dünyasını sarsan olay
Hisarlar Yönetim Kurulu eski Başkanı ve Litvanya Eskişehir Fahri Konsolosu Zafer Türker in...
THK 94 yaşında 

Türk Hava Kurumu (THK) kuruluşunun 94’üncü yılını Atatürk Anıtına ç...
Ataç; “her kesime eşit hizmet ettik”
Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç, CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü...
Güler’den fuarlara davet
Güler, Eskişehir Fuar Kongre Merkezi’nin ev sahipliğinde düzenlenecek olan Eskişehir...
“Eşit şartlarda yarışmak istiyoruz”
Ak Parti İl Başkanlığı tarafından, “CHP’li mevcut belediyeler tarafından eşitliğe aykırı...
Kızılay’da Başkan Egemen Temizsoy 


Türk Kızılayı Eskişehir Şubesinde yapılan genel kurul sonrasında Egemen Temizsoy başkanlığa se&...
Silah tüccarlarına tutuklama kararı
Eskişehir’de silah kaçakçısı oldukları iddiasıyla adliyeye sevk edilen 4 şü...
Tarla sahibine 10 liralık icra! 

Eskişehir’de, filmlere konu olacak bir icra takibi başlatıldı. Tepebaşı Çiftçi M...
“Tezhip ve minyatürle Türk Dünyası
 Dünyamız’ 

Anadolu Üniversitesi Türk Dünyası Bilim K&uu...
“Bizleri başarılarınızla gururlandırıyorsunuz”
CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer Görme Engelliler Spor Kulübü&rs...
Festival bebekleri
Sivrihisar Belediyesi tarafından düzenlenen ve geleneksel hale getirilen dövme sucuk festi...
ESMEK Kursiyerlerinden El Sanatları Sergisi
Kurulduğu günden bu yana binlerce kursiyere hem meslek hem hobi edinme konusunda eğitimler vere...
Senfoni Orkestrası’ndan müzik ziyafeti
2002 yılında kurulan ve ülkemizin önemli sanat kurumlarından biri olarak Eskişehirli sanat...
“Kusurlu eş nafakayı öder”
Eskişehir Kent Konseyi Kadın Meclisi ve Eskişehir Barosu Kadın Hakları Komisyonu paydaşlığında &ldqu...
Sürdürülebilirlik çalışmaları 


 Tepebaşı Belediyesi Sürdürülebilirlik Merkezi Odak Grup Toplantısı, Dt. Ahmet A...
Ataç esnafla sohbet etti
Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç, Eskişehirli esnaflar ile bir araya geldiği ziyaretl...
Doğançayırlılar’dan Kurt’a tam destek 


 Doğançayırlılar Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği Başkanı Cengiz Fidan, Od...
“Kırsal kalkınmayı teşvik edeceğiz”
Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, çiftçilerle buluştu. Odunpazarı Belediyesi CHP...