“Kadının elinin değdiği her şey güzelleşir”

Giriş Tarihi: 7.12.2018 18:19:48 291
 “Kadının elinin değdiği her şey güzelleşir”


Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç, düzenlenen bilgilendirme toplantıları kapsamında Şirintepeli kadınlar ile bir araya geldi.

Tepebaşı Belediyesi tarafından düzenlenen bilgilendirme toplantıları, vatandaşların yoğun ilgisi ile devam ediyor.
Toplantının adresi bu kez Şirintepe Mahallesi’nde bulunan Örnek Blokları Sosyal Tesisi olurken, Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç etkinlikte 300’e yakın mahalleli kadınla ve Zişan Kızılcıklı’nın yanı sıra diğer Belde Evi eğitmenleriyle bir araya geldi. Başkan Ataç gösterdikleri yoğun katılımdan ötürü mahalle sakinlerine teşekkür ederek başladığı konuşmasında, Tepebaşı Belediyesi’nin gerçekleştirdiği hizmet ve hayata geçirdiği projeler hakkında da detaylı bilgiler verdi.
Yapılan çalışmalarda kadınlara büyük öncelik tanındığını belirten Başkan Ataç, “En büyük hizmeti kadınlarımıza veriyorum, bundan da büyük mutluluk duyuyorum. Kadınlarımız annedir, sizlerin elinizin değdiği her şey güzelleşir. Kadınlarımızın hayatın her alanında en önlerde olmanız gerekiyor. Mustafa Kemal Atatürk, 1934 yılında neden kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkı vermiş; kadının önemini daha o yılda tespit ettiği için. Dünyanın en gelişmiş ülkesi İsviçre bile bu hakkı 1971’de kadınlara tanımış, Atatürk böyle büyük bir deha. Bu yüzden ne kadar özlesek, minnet etsek azdır, nur içinde yatsın” dedi.     
BELDE EVLERİ VAZGEÇİLMEZİNİZ OLDU
Belde Evleri ile kadınlara sağlanan imkanlara da değinen Başkan Ataç, “Tepebaşı’nda temel belediyecilik hizmetleri aksatılmadan yerine getirilir. Biz her zaman bu rutin çalışmaların üstüne sosyal, kültürel, sanatsal işler ile vatandaşımıza fayda sağlamak isteriz. 2001 yılında ilk Belde Evi’ni Fevziçakmak Mahallemizde açmaya karar verdik. O zaman Türkiye’de benzer bir çalışma yoktu. Yeşil bir alanda bulunan, terk edilmiş bir binayı aldık ve orayı tadilat ederek Belde Evi’ni açtık. O zaman kafamdaki düşünce, çalışmayan kadınlarımızı faal ve üretken haline getirmekti. Üretmenin, spor yapmanın, sosyalleşmenin farkını yıllardır yaşadınız ve şimdi Belde Evleri sizin vazgeçilmeziniz oldu. Bu sayede kadınlarımız mutlu oldu ve siz mutlu olunca çocuklarınız, eşleriniz de mutlu oldu. Bugün 28 tane Belde Evi’miz var ve bugüne kadar 120.000 kadınımız hizmet almış. Gösterdiğiniz ilgi için çok teşekkür ediyorum. Dünyanın en güzel yapısını inşa edin, içinde insan yoksa hiçbir anlam ifade etmez. Ama küçük bir bina bile olsa ve insanlar ile dolup taşıyorsa bu çok değerli” ifadelerini kullandı.
ÇOCUKLARIMIZ ÇOK ÖNEMLİ
Başkan Ataç konuşmasının devamında çocuklara da büyük önem verdiğinin altını çizerek onlar için yaptığı çalışmalara değindi ve “Yüzmeyen çocuğumuz kalmasın, diyerek Su Sporları Merkezi’ni hayata geçirdik. İddia ediyorum, Türkiye’de eşi, enderi yok. Uluslararası Leeds Sertifikalı yeşil bina özelliğine sahip tek kamu binası. Çocuklarımız, gençlerimiz, yaşlılarımız, engellilerimiz olmak üzere senede 25 bin kişi kullanıyor, çok değerli bir tesis. Yine çocuklarımız için İki Elin Sesi Var Çocuk Senfoni Orkestrası’nı kurduk. Bugün yüzlerce çocuğumuz faydalanıyor. Bonzai diye bir illet var, çocuklarımızı zehirliyor. Bu gibi kötü alışkanlıkları önlemek, sokak suçlarına karışmalarının önüne geçmek için başlamıştık. O kadar başarılı işlere imza attılar ki, Brüksel’de bile konser verdiler… Üstelik hiçbir sınava tabi tutulmadan orkestraya girebiliyorlar, kendilerine yaptığımız merkezde enstrüman çalmayı öğreniyorlar, kötülüklerden uzak duruyorlar. Üstelik derslerinde de çok başarılı oluyorlar, 50’ye yakın çocuğumuz da konservatuarı kazandı” şeklinde konuştu.
Bu esnada Başkan Ataç etkinlikte bulunan ve elini kaldırarak orkestrada müzik yaptığını söyleyen Ece Yılmaz’a da söz verdi. 8 yaşından beri orkestrada bulunan Ece Yılmaz’ın, “12 yaşımdayım, 4 yıldır orkestrada klarnet çalıyorum. Çalışmalarımız çok iyi geçiyor, oradayken kendimi kalabalık bir aile içinde hissediyorum. Arkadaşlarımı ve hocalarımı çok seviyorum” sözleri salonda bulunan kadınlardan ve Başkan Ataç’tan alkış aldı.
Başkan Ataç konuşmasında ayrıca Tepebaşı Belediyesi’nin Yaşam Köyü, Remourban - Akıllı Kentsel Dönüşümün Hızlandırılması Projesi, temiz enerji çalışmaları, Engelliler Montaj Atölyesi, sağlık ve spor hizmetleri gibi konular hakkında da bilgiler aktardı. Soru ve talepleri de dinleyen Başkan Ataç’a Şirintepeli kadınlar da verdiği bilgiler ve çalışmalarından ötürü teşekkür etti.
Etkinlik, çektirilen hatıra fotoğrafının ardından sona erdi.


Yine çatıya çıktı!
Eskişehir’de 2 bin lira borcu olduğu iddiasıyla bir binanın 6. katına çıkarak kendini a...
İntihar girişiminin arkasından dram çıktı
Yunusemre Caddesinde bulunan yedi katlı bir apartmanın çatısına çıkan Hüseyin T. ...
“Bakanlık bilimsel gerçekleri yok sayıyor”
CHP Milletvekili Dr. Jale Nur Süllü’nün Alpu Kömürlü Termik Sant...
Duraklar sular altında kaldı
Kar ve yağmur yağışı tüm yurtta olduğu gibi Eskişehir ve çevresinde de olumsuzlukları be...
Halk Süt’e büyük ilgi
Büyükşehir Belediyesi’nin kırsal kalkınmaya destek olmak ve Eskişehir halkının sağlı...
Fuar hareket getirdi
Eskişehir Ticaret Odası TÜYAP Fuar Merkezi ve Vehbi Koç Kongre Merkezi’nin ev sahi...
Odunpazarı kamu kaynaklarını doğru kullanıyor
Odunpazarı Belediyesi, kamu kaynaklarını doğru ve etkili kullanmak adına gerçekleştirdiği &cc...
Öğrenciler rekor kırdı
Eskişehir’de ’Bir Damla Kan, Bir Can Kan Bağışı Kampanyası’ kapsamında Hızırbey İm...
Öğrenci evinde yangın çıktı
Eskişehir’de bir öğrenci evinde, çamaşır makinesi arızası sonucu çıkan yang...
Enerjinle kente hayat ver
Tepebaşı Belediyesi ve TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası Eskişehir Şubesi işbirliğinde düz...
Gündoğdu’da baz tepkisi
Gündoğdu Mahallesine vatandaşlar kurulan baz istasyonu tepki gösterdiler ve kaldırılmasını...
Meslek odalarında görüş alışverişi
Eskişehir Servis İşletmecileri Odası yönetim kurulu başkan ve üyelerinden oluşan bir heyet...
ÇYDD’den Kurt’a teşekkür plaketi
Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’u ziyaret etti...
Hizmet Çarşısı’nda sona yaklaşılıyor
  Eskişehir İnönü Belediye tarafından Nisan 2018’de yapımına başlanan Bele...
Kantekin Vişnelik’e aday
 1979 ile 1983 yılları arasında Vişnelik Mahallesi’nde ikamet eden Mustafa Kantekin, muht...
Yılmaz’a Geçmiş Olsun Ziyareti
 Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç, geçirdiği boyun fıtığı ameliyatının ar...
14. Kez dikkat çektiler
  Tepebaşı Belediyesi Gençlik Merkezleri’nin destekleri ile düzenlenen v...
Kent Konseyi’nden İnsan Hakları Paneli
 Odunpazarı Kent Konseyi, ilanının 70’inci yılında İnsan Hakları Beyannamesini tartıştı. ...
Turkcell Remourban’ı çok beğendi
 Tepebaşı Belediyesi’nin Yaşam Köyü’nde uyguladığı Remourban - Akıllı Ken...
Mahinur Özdemire’e ödül
  Birlik Vakfı Eskişehir Şubesi “İz Bırakan Kadınlar” Ödülün&uu...