Büyükerşen: “Asıl hedefimiz kırsal kesim”

Giriş Tarihi: 10.12.2018 18:58:28 513
 Büyükerşen: “Asıl hedefimiz kırsal kesim”

Cumhuriyet Halk Partisi haftalık Pazar toplantılarına devam ediyor.
Dün parti binasında yoğun katılımla gerçekleşen toplantıya Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’in yanı sıra CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü, CHP İl Başkanı Abdülkadir Adar, ilçe başkanları ile partililer katıldı.
Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, burada gerçekleştirdiği konuşmada, adaylığının ilan edilmesinin Eskişehir halkının tezahürü olduğunu söyledi.
Bunun böyle olduğunu bildiğini söyleyen Büyükerşen, herkese teşekkür etti.
Eskişehir’in şehircilik açısından yaşayan insanların vaat edecekleri bir kent haline geldiğini vurgulayan Büyükerşen, “Bu hizmetler kendi çerçevesinde devam etmekte hatta hizmetler kendi kendisini sürdürmektedir. Bazı hizmetler de yenilerini doğurmaktadır. Bundan sonraki asıl hedefimiz kırsal kesimdir. Kırsal kesimde 544 tane köy mahallemiz olmuştur. İçinde 160 km ötede bize bağlı mekanlar var. İnsanlarımızın yaşadığı, köylülerimizin yaşadığı yerler var” dedi.

“KÖYDE NÜFUS
EREZYONU VAR”
Köylüler değil de aslında kentliler demek gerektiğinin altını çizen Büyükerşen, “Çünkü bu hükümet köylülerin tüzel kişiliğini ellerinden alabilmek için onları kırmadan, onları aldatabilmek için 544 köyü ki onların bütün ihtiyaçlarının karşılanması, bu hükümetin yaptığı vilayete bağlı özel idare adı altındaki bir idare tarafından sürdürülürdü. Bu kaynaklar oralara aktarılıyordu. Fakat 2014 seçimlerine giderken düşündüler ve dediler ki köylüyü ve köyü öldürdük. Yani tarımı, hayvancılığı öldürdük. Köylü perişan.  Köyde büyük bir nüfus erozyonu var. Gençler, yeni yetişen kuşaklar tarlayla, toprakla uğraşmıyorlar. Şehre göç ediyorlar. Köyde ihtiyarlar kaldı. Onlar da seçmendir. Onlar da oy kullanacak. Onlara siz şehirlisiniz, şehrin mahallerinde ne varsa sizde de o olacak dediler. Ve Cumhuriyet’in kurulduğu günden bu güne Türkiye’nin idari yapısında kamunun birinci basamağı olan köy idarelerini kaldıralım dediler” ifadelerini kullandı.
Köyün önemine dikkat çeken Büyükerşen, “Nüfusların büyüdüğü yerler itibari ile gittikçe büyük yerlerdeki demokrasi uygulaması olan seçimlerin nasıl hilelerle bozulduğu hepinizin malumudur. Her türlü yanlış, sahtekarlığın cereyan ettiği yerlerdir. Buna her seçim döneminde hepiniz şahit oluyorsunuz. Ama demokrasinin en saf örneği köylerde olurdu. Köyde sandıklardaki oylar bu ya da şu şekilde çalınmaz.  Şuraya buraya atılmaz. Sandıklar açıldıktan sonra da tutanaklar üzerinde oynanmaz. Tertemiz, pırıl pırıl bir demokrasi örneği verilir. Herkes köy de kime muhtar olarak, ihtiyar heyeti olarak oy verdiğini gayet iyi bilirdi. Bunlar kurnazlar ya, hileyi bunlar uygular ya köylüden tüzel kişiliği kaldıralım, bütün köylere mahalle diyelim. Mahalle olunca da Büyükşehir’e bağlanır. Böylelikle de onlardan kurtuluruz dediler ama Atatürk’ün de dediği gibi köylü milletin efendisidir” dedi.

“15 SENE SONRA ESKİŞEHİR’İN KÖYLERİ BOMBOŞ KALACAK”
Köy olan mahalleler de nüfusun boşaldığını söyleyen Büyükerşen, “Köyde yaşlılar kaldı demiştim. Hakikaten Eskişehir’in köylerinde dolaştığınız zaman göreceksiniz ki 15 sene sonra Eskişehir köyleri bomboş olacak. Porsuk ve Sakarya Nehri kenarlarındaki sulanabilir ve gelir durumu, tarım durumu hala sürdürülebilir yerler dışında diğerlerinde, hepsinde yaş ortalaması 65. Allah hepsine uzun ömür versin ama 15 sene sonra korkarım ki biz oralarda sadece boş bir cami, boş bir okul göreceğiz. Okulların zaten büyük bir kısmı boş” diye konuştu.
“BÜYÜKERŞEN, BİZLERE ÖNDERLİK EDECEK”
Açılış konuşmasını gerçekleştiren CHP İl Başkanı Abdülkadir Adar, mevcut belediye başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’in parti meclisi tarafından Eskişehir’e yeniden aday olduğunu söyleyerek, kendisini tebrik ederek, “Bizlere önderlik edecektir, hep birlikte başaracaktır” dedi.
31 Mart seçimlerinin büyük önem taşıdığına dikkat çeken Adar, “Parlamenter demokratik sistemin yeniden gündeme getirilebilmesi 31 Mart seçimlerinde, 24 Haziran seçimlerinde Cumhur ittifakı olarak girenlerin o seçimlerden kaybederek çıkmasıyla mümkündür. Yoksa bu rejim yerleşip gidecek” ifadelerini kullandı.
“EN AZ 8 BELEDİYE!”
Bu seçime birlik ve beraberlik içerisinde girilmesi gerektiğinin, CHP’ye oy vermemiş insanlardan oy alabilmenin şart olduğunun altını çizen Adar, “Eskişehir’de bu konuda yerel yönetimlerde oldukça şanslıyız. Büyükerşen gibi 4 dönemdir Eskişehir’i temsil eden, teveccüh kazanmış, Eskişehir’i marka şehir haline getirmiş bir Büyükşehir belediye başkan adayımız var. Belediye başkanımız var. Tepebaşında 3 dönemdir belediye başkanlığı yapmış ve Tepebaşı bölgesindeki seçmenin teveccühünü kazanmış bir Ahmet Ataç belediye başkanımız var. Birinci dönem olmasına rağmen Odunpazarı bölgesini çok farklılaştıran, Odunpazarı Belediyesi’ni araç gereç yönünden kendi malı ile donatan ve daha sonra da çevreye yönelik pek çok eylem yaşan, parklar yapan, müzeler açan Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’umuz var. O yönden çok şanslıyız” şeklinde konuştu.
Çok sayıda ilçeyi de alacaklarını kaydeden Adar, “Büyükşehir belediye Meclisi’nde de çoğunluğa ulaşmak zorundayız. En az 8 belediyeyi alacağız” dedi.

“PARTİMİZLE GURUR DUYUYORUZ”
CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü ise CHP’lilerin partileriyle gurur duyması gerektiğini kaydetti.
Süllü, CHP olarak ülkeden aldıkları güç ve geçmişte başardıklarıyla bugünde çok şey başarabileceklerine inanmaları gerektiğini belirtti.
Konuşmaların ardından toplantı basına kapalı şekilde devam etti.


YAZARLAR

Kapanan yol ulaşıma açıldı 

Eskişehir’de etkili olan yoğun kar yağışı sonucu kapanan yollar arasında bulunan Eskişehir-Sar...
“Halk bu santrale izin vermeyecek!”
TMMOB’a bağlı odaların Eskişehir Şube Başkanları ve Temsilcileri ile bir araya gelen Başkan Ku...
Sinemanın kalbi Eskişehir’de atacak
Türk sinemasının yüksek bütçeli yapımlar çıkaramamasının önün...
Eskişehir’den kalktı hayat kurtardı
Kütahya’da ormanlık alanda yollarını kaybeden 4 elektrik dağıtım şirketi görevlisi t...
Prof. Dr. Özdemir’den iki kitap daha
Prof. Dr. Özdemir’in, “Tevrat ve İncil’de Önceki İslâm” ve &...
Et Evim’den gururlandıran başarı
Açılışının üzerinden henüz bir yıl geçmeden Eskişehir’in favori mekanl...
Hırsızları ayakkabı izleri ele verdi 

Eskişehir’de 11 küçükbaş hayvanı çaldıkları öne sürülen...
Karayolları ekiplerine Büyükşehir’den yardım
Büyükşehir Belediyesi’nin463 kırsal, 76 merkez mahalleleri kapsayan 3845 kilometreli...
“Eskişehir ülkenin parlayan yıldızı”
CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil, Eskişehir’i ve Eskişehir Büyükşehir Belediye Ba...
“Sarhoştum hatırlamıyorum”
Eskişehir’de, SIM kartın çalışmaması nedeniyle çıkan kavgada bir kişiyi bı&ccedi...
Çukurhisar Diş Kliniği açıldı
Tepebaşı Belediyesi örnek sağlık uygulamaları kapsamında, Çukurhisar Mahallesi’ne ...
Uğur’un 4 kitabı yayınlandı 
Eskişehirli araştırmacı yazar ve şair Faruk Uğur’un özlü sözlerden oluşan 4 kit...
Miniklerin karne sevinci
Seyitgazi İlçe Müftülüğüne bağlı Kırka Hz. Fatıma 4-6 Yaş Grubu Kur&rsquo...
“Geçmem Gerek” izleyici ile buluştu
Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları  “Geçmem Gerek” ...
A.Ü.’den örnek bağış
Anadolu Üniversitesi eğitim-öğretim alanındaki bilgi ve tecrübelerini paylaşmanın yan...
Bu yıl da dördüz doğurdu
Seyitgazi ilçesinde bir çiftçi, her yıl olduğu gibi bu yılda Merinos cinsi koyu...
Doğan her bebek için bir fidan
Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü ile Eskişehir Orman Bölge Müdürl&u...
Seyitgazi’de toplu sözleşme sevinci!
Seyitgazi Belediyesi ile Hak-İş’e bağlı Hizmet İş Sendikası temsilcileri arasında toplu iş s&o...
Unutulmaz kaleci Sümer’e aday
Eskişehirspor’un alt liglerde oynadığı yıllarda ortaya koyduğu başarılı performans ile gö...
“Yazılı sınav şartı getirin”
Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Hüseyin Kararman, Sağlık Bakanlığı’nda başhekim, başhek...
Cumhur İttifakı bir araya geldi
AK Parti Odunpazarı Belediye Başkan Adayı Volkan Doğan, MHP’nin ve Ülkücü harek...
Uyuşturucu satan şüpheli yakalandı
 Eskişehir’de öğrencilere uyuşturucu madde sattığı öne sürülen şü...
Esnafımızın görüşleri çok değerli
Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç, Eskişehirli esnafları ziyaret ederek, hayırlı işler...