Büyükerşen: “Asıl hedefimiz kırsal kesim”

Giriş Tarihi: 10 Aralık 2018 Pazartesi 699
 Büyükerşen: “Asıl hedefimiz kırsal kesim”

Cumhuriyet Halk Partisi haftalık Pazar toplantılarına devam ediyor.
Dün parti binasında yoğun katılımla gerçekleşen toplantıya Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’in yanı sıra CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü, CHP İl Başkanı Abdülkadir Adar, ilçe başkanları ile partililer katıldı.
Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, burada gerçekleştirdiği konuşmada, adaylığının ilan edilmesinin Eskişehir halkının tezahürü olduğunu söyledi.
Bunun böyle olduğunu bildiğini söyleyen Büyükerşen, herkese teşekkür etti.
Eskişehir’in şehircilik açısından yaşayan insanların vaat edecekleri bir kent haline geldiğini vurgulayan Büyükerşen, “Bu hizmetler kendi çerçevesinde devam etmekte hatta hizmetler kendi kendisini sürdürmektedir. Bazı hizmetler de yenilerini doğurmaktadır. Bundan sonraki asıl hedefimiz kırsal kesimdir. Kırsal kesimde 544 tane köy mahallemiz olmuştur. İçinde 160 km ötede bize bağlı mekanlar var. İnsanlarımızın yaşadığı, köylülerimizin yaşadığı yerler var” dedi.

“KÖYDE NÜFUS
EREZYONU VAR”
Köylüler değil de aslında kentliler demek gerektiğinin altını çizen Büyükerşen, “Çünkü bu hükümet köylülerin tüzel kişiliğini ellerinden alabilmek için onları kırmadan, onları aldatabilmek için 544 köyü ki onların bütün ihtiyaçlarının karşılanması, bu hükümetin yaptığı vilayete bağlı özel idare adı altındaki bir idare tarafından sürdürülürdü. Bu kaynaklar oralara aktarılıyordu. Fakat 2014 seçimlerine giderken düşündüler ve dediler ki köylüyü ve köyü öldürdük. Yani tarımı, hayvancılığı öldürdük. Köylü perişan.  Köyde büyük bir nüfus erozyonu var. Gençler, yeni yetişen kuşaklar tarlayla, toprakla uğraşmıyorlar. Şehre göç ediyorlar. Köyde ihtiyarlar kaldı. Onlar da seçmendir. Onlar da oy kullanacak. Onlara siz şehirlisiniz, şehrin mahallerinde ne varsa sizde de o olacak dediler. Ve Cumhuriyet’in kurulduğu günden bu güne Türkiye’nin idari yapısında kamunun birinci basamağı olan köy idarelerini kaldıralım dediler” ifadelerini kullandı.
Köyün önemine dikkat çeken Büyükerşen, “Nüfusların büyüdüğü yerler itibari ile gittikçe büyük yerlerdeki demokrasi uygulaması olan seçimlerin nasıl hilelerle bozulduğu hepinizin malumudur. Her türlü yanlış, sahtekarlığın cereyan ettiği yerlerdir. Buna her seçim döneminde hepiniz şahit oluyorsunuz. Ama demokrasinin en saf örneği köylerde olurdu. Köyde sandıklardaki oylar bu ya da şu şekilde çalınmaz.  Şuraya buraya atılmaz. Sandıklar açıldıktan sonra da tutanaklar üzerinde oynanmaz. Tertemiz, pırıl pırıl bir demokrasi örneği verilir. Herkes köy de kime muhtar olarak, ihtiyar heyeti olarak oy verdiğini gayet iyi bilirdi. Bunlar kurnazlar ya, hileyi bunlar uygular ya köylüden tüzel kişiliği kaldıralım, bütün köylere mahalle diyelim. Mahalle olunca da Büyükşehir’e bağlanır. Böylelikle de onlardan kurtuluruz dediler ama Atatürk’ün de dediği gibi köylü milletin efendisidir” dedi.

“15 SENE SONRA ESKİŞEHİR’İN KÖYLERİ BOMBOŞ KALACAK”
Köy olan mahalleler de nüfusun boşaldığını söyleyen Büyükerşen, “Köyde yaşlılar kaldı demiştim. Hakikaten Eskişehir’in köylerinde dolaştığınız zaman göreceksiniz ki 15 sene sonra Eskişehir köyleri bomboş olacak. Porsuk ve Sakarya Nehri kenarlarındaki sulanabilir ve gelir durumu, tarım durumu hala sürdürülebilir yerler dışında diğerlerinde, hepsinde yaş ortalaması 65. Allah hepsine uzun ömür versin ama 15 sene sonra korkarım ki biz oralarda sadece boş bir cami, boş bir okul göreceğiz. Okulların zaten büyük bir kısmı boş” diye konuştu.
“BÜYÜKERŞEN, BİZLERE ÖNDERLİK EDECEK”
Açılış konuşmasını gerçekleştiren CHP İl Başkanı Abdülkadir Adar, mevcut belediye başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’in parti meclisi tarafından Eskişehir’e yeniden aday olduğunu söyleyerek, kendisini tebrik ederek, “Bizlere önderlik edecektir, hep birlikte başaracaktır” dedi.
31 Mart seçimlerinin büyük önem taşıdığına dikkat çeken Adar, “Parlamenter demokratik sistemin yeniden gündeme getirilebilmesi 31 Mart seçimlerinde, 24 Haziran seçimlerinde Cumhur ittifakı olarak girenlerin o seçimlerden kaybederek çıkmasıyla mümkündür. Yoksa bu rejim yerleşip gidecek” ifadelerini kullandı.
“EN AZ 8 BELEDİYE!”
Bu seçime birlik ve beraberlik içerisinde girilmesi gerektiğinin, CHP’ye oy vermemiş insanlardan oy alabilmenin şart olduğunun altını çizen Adar, “Eskişehir’de bu konuda yerel yönetimlerde oldukça şanslıyız. Büyükerşen gibi 4 dönemdir Eskişehir’i temsil eden, teveccüh kazanmış, Eskişehir’i marka şehir haline getirmiş bir Büyükşehir belediye başkan adayımız var. Belediye başkanımız var. Tepebaşında 3 dönemdir belediye başkanlığı yapmış ve Tepebaşı bölgesindeki seçmenin teveccühünü kazanmış bir Ahmet Ataç belediye başkanımız var. Birinci dönem olmasına rağmen Odunpazarı bölgesini çok farklılaştıran, Odunpazarı Belediyesi’ni araç gereç yönünden kendi malı ile donatan ve daha sonra da çevreye yönelik pek çok eylem yaşan, parklar yapan, müzeler açan Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’umuz var. O yönden çok şanslıyız” şeklinde konuştu.
Çok sayıda ilçeyi de alacaklarını kaydeden Adar, “Büyükşehir belediye Meclisi’nde de çoğunluğa ulaşmak zorundayız. En az 8 belediyeyi alacağız” dedi.

“PARTİMİZLE GURUR DUYUYORUZ”
CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü ise CHP’lilerin partileriyle gurur duyması gerektiğini kaydetti.
Süllü, CHP olarak ülkeden aldıkları güç ve geçmişte başardıklarıyla bugünde çok şey başarabileceklerine inanmaları gerektiğini belirtti.
Konuşmaların ardından toplantı basına kapalı şekilde devam etti.


“Nevruz ortak mirasımız”
Nevruz ateşi, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın da katılımı ile Eskişehir’den yakıl...
“Eskişehir’de tüm kesimler huzurlu”
 Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ve Odunpazarı Belediye Başka...
“İstihdamı arttıracağız”
 Burhan Sakallı CNN Türk’te, Buket Aydın’ın 40 programına konuk oldu. Sakallı,...
Türk Eğitim Sen kampanya düzenledi
 Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Haydar Urfalı,  Milli Eğitim Bakanlığı’nın ö...
Pazarda zam şampiyonu marul
 Tüketici fiyatları bazında Şubat ayında en yüksek fiyat artışı, yüzde 35 ile ma...
Alanönü’ne modern park
 Odunpazarı Belediyesi, mahalle sınırları içinde bulunan tepeyi park haline getiriyor.Od...
Başkan Ataç hizmetlerini anlattı
 Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç, Eskişehirlilere Tepebaşı Belediyesi’nin...
Bir tosuncuk vakası daha!
 Eskişehir’de kurulan bir sahte kooperatif üzerinden bazı çiftçilerin ...
Coşkulu Nevruz kutlaması
 Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği üyeleri, Eskişehir’de yaşayan Iğdırlılar ve Azerb...
“Belediyeciliği DSP bilir”
 DSP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Dilara Tambova’ya Kurtuluş Kıraathanesi&r...
Bartın’a Eskişehir desteği
 CHP Eskişehir Milletvekili Dr. Jale Nur Süllü, yaklaşan yerel seçim ça...
“Emek’e yatırımlarımız devam edecek”
 Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, mahalleleri ziyaret ederek vatandaşlarla bir araya gel...
Perşembe Sohbetleri sürüyor
  Eskişehir Türk Ocağı’nın perşembe sohbeti programında İstanbul Medeniyet &Uum...
Yılın ödülü Ticaret Borsası’na
 Eskişehir Ticaret Borsası, son yıllarda Tarım Sektörünün gelişimine yöneli...
Huzurevi sakinlerine ziyaret
Eskişehir Sağlık Müdürlüğü idarecileri, 18-24 Mart Yaşlılara Saygı Haftası ned...
5 bin fidan dağıtıldı
Eskişehir Orman Bölge Müdürlüğü, “21 Mart Dünya Ormancılık G&u...
Aşık Veysel türküleri ile anıldı
 Odunpazarı Belediyesi, ünlü halk ozanı Aşık Veysel Şatıroğlu’nu ölüm...
Çocuklar “Dünyamız Çöl Olmasın” dedi
 Anadolu Üniversitesi İşitme Engelli Çocuklar Eğitim, Araştırma ve Uygulama Merkezi...
“Sizler başımızın tacısınız”
 Tepebaşı Belediyesi tarafından 18 – 24 Mart Yaşlılara Saygı Haftası dolayısıyla düz...