“TOKİ verdiği sözleri tutmadı”

Giriş Tarihi: 9 Ekim 2019 Çarşamba 643
 “TOKİ verdiği sözleri tutmadı”


Erenköy TOKİ Blokları’nda oturan vatandaşlar, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’u ziyaret ederek, TOKİ’yi Başkan Kurt’a şikâyet etti. TOKİ’nin daire alırken kendilerine vaat ettiği projeyi hayata geçirmediğini söyleyen vatandaşlar, “TOKİ sözünü tutmadı” diye konuştu.

Misafirlerini Odunpazarı Belediyesi Meclis Salonu’nda konuk eden Başkan Kurt, vatandaşların sorunlarını dinleyerek, notlar aldı. Belediye personeline yaşanan sorunların çözümünün araştırılması için talimat veren Başkan Kurt, gereken desteği vereceğini söyledi.

Erenköy TOKİ Bloklarında oturan yaklaşık 100 kişi Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’u ziyaret etti. Misafirlerini Odunpazarı Belediye Meclis Salonu’nda ağırlayan Başkan Kurt, vatandaşlar ile yakından ilgilendi. TOKİ’de yaşadıkları sorunları Başkan Kurt’a anlatan vatandaşlar, Başkan Kurt’tan yardım istedi. Başkan Kurt, yaşanan sorunların çözüm yollarının araştırılması için belediye personeline talimat verdi.
“TOKİ BİZE VERDİĞİ SÖZLERİ YERİNE GETİRMEDİ”
 TOKİ’nin daire alırken kendilerine vaat ettiği projeyi hayata geçirmediğini söyleyen vatandaşlar, “Projede var olan Okulu, camileri, düğün salonu ve park yapılmadı. Market yok. Kültür merkezi, kapalı pazaryeri yok. TOKİ’ye bunların neden yapılmadığını sorduğumuzda da Odunpazarı Belediyesi engelliyor diyorlar” dedi. 6 yıldır apartmanların TOKİ tarafından yönetildiğini belirten vatandaşlar, binaları artık kendilerinin yönetmek istediğini vurguladı. TOKİ’nin kendilerine verdiği sözü yerine getirmediğinin altını çizen vatandaşlar, çevre düzenlemesi yapılmadığını söyledi.  Merkezi doğalgaz sisteminden, uydu antenine, site  yönetimine, aylık ödedikleri aidatlara kadar yaşadıkları tüm sıkıntıları Başkan Kurt’a anlatan vatandaşlar, kendilerini dinlediği, sorunlarına çözüm yolları aradığı için Başkan Kurt’a teşekkür etti.
“TOKİ’NİN ODUNPAZARI BELEDİYESİ ENGELLİYOR SÖZLERİ DOĞRU DEĞİL”
Konuyla ilgili konuşan Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, TOKİ’nin vatandaşa söylediği projeleri Odunpazarı Belediyesi engelliyor sözlerinin doğru olmadığınım altını çizen Başkan Kurt, “TOKİ ile bir sözleşme yaptınız. Bu sözleşmeye göre oraya güzel güzel binalar yapılacaktı. O binaların cami, okul, park, bahçe, kültür merkezi, pazaryeri,  alışveriş merkezi, dinlenme merkezi, spor merkezi gibi sosyal donatıları olacaktı. Orada yaklaşık 10 bin kişi yaşıyor. Odunpazarı Belediyesi TOKİ ile bu işlere başladığında biz yönetimde değildik, başka arkadaşımız vardı. Projeleri bizim engellediğimiz ile ilgili söylenenlerin hepsi tamamen yalan. Bizim böyle bir yetkimiz yok. TOKİ; gecekondu önleme kanununa göre, burayı ben gecekondu önleme bölgesi ilan ediyorum dedikten sonra, belediyelerin bütün yetkileri TOKİ’ye geçiyor. Ben buraya okul, cami yapabilir miyim diye bize sormaz. Kendi projesini yapar, burada da böyle oldu. Projeyi yaptı, uygulamaya geçti. Sonra da size teslim etti. Güç meselesi bu iş. Yoksul, gariban vatandaşımız karşı çıkamıyor. Bu nedenle de sizlere eksik teslim etti”
“TOKİ KÖTÜ BİR MÜTEAHHİT”
TOKİ’nin kötü bir müteahhit olduğunu vurgulayan Başkan Kurt, TOKİ’nin arsaya, projeye, belediyeye para vermediği; vergi ödemediği için normal müteahhidin 10 liraya mal ettiği şeyi 5 liraya mal etmesi gerektiğine dikkat çekti. Bu nedenle de TOKİ’nin ucuz konut yaparak yoksullara vermesi gerektiğini söyleyen Başkan Kurt, TOKİ’nin bunu unuttuğunu kaydetti.  Başkan Kurt, konuşmasına şu sözlerle devam etti: “TOKİ, İstanbul’da boğazda yalı yapıyor; milyon dolara ev satıyor. Buna alıştığı için de Eskişehir’den aldığı para az geliyor. Yanlışın esası burada, sistem kötü, ama ne yazık ki mevcut da yapılmış yaklaşık bin 500 de konut var.
Bu konutların sorunu var. TOKİ sözleşmede var olduğu halde bu eksiklikleri neden tamamlamıyor? TOKİ’nin sizinle yaptığı sözleşmeleri ben biliyorum. O sözleşmelerde 5 yıl sonra kaç lira taksit ödeyeceğiniz yazmıyor, bu yanlış. TOKİ, borçlar bitmeden site yönetimini de vermiyor. İstanbul’dan getirdiği şirketin yöneticileri ile burayı yönetiyor. Bu da pahalı, normal şartlarda siz kendi kendinizi yönetseniz, buradan daha az bir bedelle çıkarsınız.”
Başkan Kurt, konuşmasının ardından konu ile ilgili personeli görevlendirerek vatandaşların sorularının cevaplanmasını sağladı. Sorunların çözümünün araştırılması için belediye personelini görevlendiren Başkan Kurt, Odunpazarı Belediyesi olarak vatandaşlara gerek desteği vereceklerini ifade etti.


"Kahramanım" diyerek uğurladı
Barış Pınarı Harekâtı bölgesinde bulunan Tel Abyad’ın güneydoğusu Ayn Suluk&rs...
Geleceğin projeleri ESO’da görücüye çıktı
  Eskişehir Sanayi Odası (ESO) Ar-Ge ve İnovasyon Proje Pazarı etkinliği gerçekleştirild...
Gürcan Banger Etos’un konuğu oldu
 Eskişehir Toplum ve Sanat Derneği (ETOS) tarafından düzenlenen "Gürcan Banger i...
“Esnaf kontak kapatıyor”
 Aralarında Eskişehir Milletvekili Metin Nurullah Sazak’ın da olduğu 13 MHP’li mill...
İstikbal’e 70. Yıl kutlaması
 Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Afyonkarahisar İl Müdürü Ş. Münire Bu...
18 YIL HAPİS
Eskişehir’de geçtiğimiz Temmuz ayında meydana gelen tüyler ürperten cinayet o...
Kurt’tan Vişnelik’e kreş müjdesi
 Yeni kurulan Odunpazarı Kent Konseyi Vişnelik Mahalle Meclisi Odunpazarı Belediye Başkanı Kazı...
Eskişehir’den kaçtı Bolu’da yakalandı
 Polis ekiplerinin operasyonunda, kaldığı apartta 552 adet uyuşturucu hapla yakalanan cezaevi f...
Çobanlar Köyü’nden Ataç’a ziyaret
 Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç, Çobanlar Köyü Derneği Başkan...
Miniklerin okuma sevinci
 Cumhuriyet İlkokulunda, minikler okuma yazmayı sökmeye başladı. 1/C Sınıfı öğrencile...
EOSB’de karne heyecanı
 2019-2020 eğitim öğretim dönemiyle birlikte eğitim hayatına merhaba diyen Özel ...
Fizyomer’den emeklilere indirim
 Eskişehir Fizyomer Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Tıp Merkezi ile Türkiye Emekliler ...
Kızılay’dan öğrencilere hediyeler
 Türk Kızılay Eskişehir Şube başkanı Egemen Temizsoy, “Kızılay Anneleri” taraf...
Nazım herkesin hayatına dokundu
   Odunpazarı Belediyesi’nin Nazım Hikmet’in 118’inci doğum gü...
‘Kırım’ın Hasret Türküleri’
Eskişehir Türk Ocağı’nın Perşembe sohbetlerinde ‘Kırım’ın Hasret Tü...
Karnelerini komutandan aldılar
Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Uygulama Anaokulu’nda karne dağıtım töreni yapıld...
ESMEK’den cezaevine kitap desteği
 Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin Şubat ayında sosyal medya hesaplarında duy...
“Böyledir Bizim Sevdamız”
 Ekim ayı başında sahnelenmeye başlayan müzikalin biletleri, satışa çıktığı anda t&...