!DUYURU!

“Erken seçime ihtiyaç var”

Giriş Tarihi: 2 Aralık 2019 Pazartesi 401
 “Erken seçime ihtiyaç var”

Cumhuriyet Halk Partisi tarafından haftalık Pazar toplantıları yoğun bir katılımla gerçekleşti. CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin’in de katıldığı toplantıda İl Başkanı Abdülkadir Adar, PM Üyesi Prof. Dr. Gaye Usluer, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, Han Belediye Başkanı Erdal Şanlı, CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü ile partililer katıldı.
İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, konuşmasında erken seçime dikkat çekerek, “İktidar sorunların üstesinden gelemiyor. Ülkenin erken seçim ihtiyacı olduğunu biliyorum” dedi.

“ZAMMI SAVUNMAK KOLAY DEĞİL”
Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren İl Başkanı Abdülkadir Adar, geçtiğimiz hafta ESKİ Genel Kurulundan geçen yüzde 60’lık zam için açıklamada bulundu.
Zamların kaçınılmaz olduğunu ifade eden Adar,
“Geçtiğimiz 2014 yılında 2019 yılına gelinen dönem içerisinde yapılan zamları dikkate alarak o oranı dikkate alırsanız o zaman çok büyük bir rakam değil. Tabi zammı savunmak kolay değildir ama eğer zaruret doğuyorsa, o kurumun işlevlerini devam ettirme yönünde sıkıntılar baş gösterdiyse o zaman bu zamlar kaçınılmaz oluyor. Hangimiz dile getiriyoruz 2019 yılının 1 Ocağından bugüne kadar elektrikteki yüzde 75 zammını? Doğalgaza gelen yüzde 80’lik zamdan hangimiz söz ediyoruz? Akaryakıta gelen zamlardan hangimiz söz ediyoruz? Bütün bunların hepsinin aynı zamanda ESKİ’nin ürettiği suyun da maliyetine etki ettiği unsurlar olduğunu unutmamız gerekiyor.  Dolayısıyla Büyükşehir Belediyemiz halkına daha iyi hizmet edebilmek adına ESKİ Genel kurulunda kendisine gelebilecek bütün tepkileri göğüsleyerek böyle bir zam kararı aldı. Eskişehirli hemşerilerimin de bu konuda duyarlı olmasını ve başkalarının kışkırtmasıyla nasıl belediye böyle bir zam yapıyor, neden bunun önüne geçilmiyor eleştirilerine partili olarak göğüs germek zorundayız” dedi.
“ERKEN SEÇİM İHTİYACI VAR”
CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin’in gündeminde ise beka sorunu ve erken seçim vardı.
Ülkede yeni bir tartışma başladığını aktaran Gürsel Tekin,
“Bu da AKP iktidarında oldu. Bu da bir beka tartışması. Nerden sıkışırsanız adına beka dersiniz. Ahaliyi de böyle kandırırsınız. Ve kaldı ki Ortadoğu ve İslam coğrafyasındaki liderlerin hepsi aynı argümanı kullanır. Geçen İran’da insanlar zamları protesto ediyor ve beka meselesi diyor. Allah Allah kardeşim siz saraylarda yaşıyorsunuz, şatafatlarda yaşıyorsunuz. Ahali üç kuruş para ile geçinemeyince bu beka meselesi mi oluyor. Gerçekten tıpkı AKP’nin içinden de Türkiye bir beka meselesi ile karşı karşıya” ifadelerini kullandı.
Bir partilinin erken seçim olacak mı sorusuna da yanıt veren Tekin,
“Genel merkezin bir erken seçim talebi olmadı ama benim kişisel olarak Mart seçiminden sonra bir erken seçim talebim oldu. Bu benim bireysel talebimdir. Tabi ki genel merkez bunu detaylı bir şekilde hesaplıyordur. Ama bütün bu olup bitenlerin karşısında tek çare millet iradesidir. Millet iradesiyle yeni bir anlayışın iktidar olması lazım. Aksi takdirde süreç gittikçe derinleşiyor.  Önünü alamıyorsunuz. Şehirlerde bütün dükkânlar kapanıyorsa, 8 buçuk milyon işsiz varsa, insanlar intihar ediyorsa ve bütün bunlar seçimi gerektirmiyorsa, erken seçimi ne gerektirecek? Valla onu da ben bilmiyorum. Benim sahada edindiğim bilgi bu iktidar bu meselelerin üstesinden gelemeyecektir. Herkes ortak kanaat getirmiş. Bu yüzden bir an önce bir erken seçim ihtiyacı olduğunu biliyorum” diye konuştu.
Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç ise mülteci sorununa dikkat çekti.

“MÜLTECİLERLE İLGİLİ ÇALIŞMA YOK”
Eskişehir’in farklı bir şehir olduğunu vurgulayan Ahmet Ataç,  “Gerçekten farklı. Dışarıya çıktığınız zaman anlıyorsunuz bunu. İçinde yaşadığınız zaman sürekli bazı şeyleri kanıksıyorsunuz. Başta demokrasi, bağımsızlık, insanların özgürlüğü açısından, ekonomik olması açısından, güvenli olması açısından, kentteki insanların yüzlerinin gülmesi açısından bunların hepsi insanın hayatında çok önemli unsurlardır. Belediyecilik sadece yol, vergi, kaldırım değildir. Yerel yönetim anlayışı dünyada çok değişti. Buna baktığınız zaman rahatlıkla görebiliyorsunuz Eskişehir’de de… Mülteci sorunu Türkiye’de şu anda çok büyük bir sorun. 2017 yılında bir toplantıya katıldım, bizde davet edildik. 7 kıtadan gelen belediye başkanları vardı. Bir konu başlığı vardı. Mültecinin enerjisini kent enerjisine katmak. Bakın olaya nereden bakılıyor. 4 milyon insanı getir buraya tık, bir şey yapma, hiçbir şey yapma, 40 milyar para harcadığını söyle. Ortada bir şey yok arkadaşlar. Almanya ihtiyacı olan Suriyeliyi aldı, mühendisini, doktorunu, işçisini aldı ama ihtiyacı olanları aldı. Belki burada da Türkiye’nin işine yarayacak mülteci var ama bununla ilgili en ufak bir çalışma yok. Eskişehir bu konuda biraz şanslı. Suriye falan sıcak yerler bizim soğuğumuz ilk defa bir işe yaradı.  Yine de var ama diğer illere oranlara göre daha az. Antep teslim olmuş zaten.  Bazı ilçelerde Suriyeli aday olsun kazanır” ifadelerini kullandı.
“BİRLİK VURGUSU”
CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü ise parti içerisindeki birlik ve beraberliğe vurgu yaparak, “Birbirimizi sevdiğimiz zaman, saydığımız zaman, bütünleştiğimiz zaman başaramayacağımız hiçbir şey yok” dedi.
“DELEGELERİMİZ ÇOK KIYMETLİ”
CHP PM Üyesi Gaye Usluer de kongre sürecine değinerek,
“Hepimizin çokça istediği şey demokrasi. Partilerin kongre süreçleri aynı zamanda demokrasi şölenleridir. Ve parti içinde demokrasiyi ne kadar iyi yaşatırsak, parti içinde demokrasiye ne kadar sahip çıkarsak yurtta demokrasi dediğimizde de daha gerçekçi oluruz. Güzel bir süreç geçirdik. Belediye seçimlerimiz oldu. Eskişehir’deki üyelerimizin ne kadarı katıldı. Çünkü demokrasi şöleni demek katılımcı demokrasi demek, katılımcı demek de kaç kişinin katıldığı ile karşımıza çıkar. Diliyorum ki kongrelerimizde de delegelerin dışında üyelerimiz yüksek yoğunlukta seçimlerimize katılsınlar. Üyelerimizin varlığı bizim için çok önemli. Delegelerimiz bizim için çok kıymetli” şeklinde konuştu.


“Gezi Parkı artık bir demokrasi mirasıdır”
 Bundan 7 yıl önce Eskişehir’deki Gezi Parkı eylemleri sırasında uğradığı saldırı so...
Fuarların yeni tarihleri belli oldu
 “Eskişehir Endüstri Fuarı” ve “Eskişehir Mobilya Fuarı”nın yeni t...
Asker adaylarına virüs testi
  Eskişehir’de asker adayları teslim tarihi öncesi Korona virüs (Covid-19) test...
Çakırözer’den Baro’ya destek ziyareti
 İktidarın baroların yapısını ve seçim sistemini değiştirme girişimleri karşısında Eskiş...
Odunpazarı; “Vatandaşların sağlığı birincil önceliğimiz”
 Polis ekiplerine gelen bir ihbar üzerine durdurulan kamyonun şoföründe koronavi...
Silahlı saldırganlar tutuklandı
 Büyükdere Mahallesi Kaplanlı Caddesi’nde çıkan tartışmada 1 kişiyi taba...
O Nine yaşadığı sevinci anlattı
Eskişehir’de pandemi sürecinden önce farelerin istila ettiği derme çatma bir ...
“Her krizden güçlü çıkıyoruz”
Eskişehir’de görev yapan Tepebaşı Vefa Sosyal Destek Grup çalışanlarını ziyaret ...
2020 Çiftçiye de yaramadı
 Eskişehir’de son günlerde etkili olan sağanak yağış nedeniyle bazı bölgelerdek...
ESO Başkanı Kesikbaş; "Sıçrama bekliyoruz”
  Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan Mayıs ayı ihracat ...
Yeni yuvalarına kavuştular
 Tepebaşı Belediyesi, sahiplendirdiği binlerce hayvan ile bu alandaki öncülüğ&uu...
Türkiye’nin İlk Dijital Emeklilik Töreni
  ESOGÜ Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Pr...
Çiböreğe hasret sona erdi
Eskişehir’in yöresel lezzetlerinden olan çibörek, normalleşme adımları kapsam...
Domates 1,5 Liraya düştü
 Eskişehir’de domates yılın en düşük fiyatına gördü. Geçen haf...
Maske üretimi son aşamada
 Eskişehir Sanayi Odası iştiraki ESABİGEM A.Ş., üniversite öğretim üyeleri...
“Üreticimizin yanındayız”
 Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç, 1 Haziran Dünya Süt Günü ...
Öğrenciler farkındalık kazanıyor
  Tepebaşı Belediyesi, eğitim ve çocuk gelişimine verdiği önem kapsamında &cce...
“Krediler ekonomiye pozitif yansır”
 Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Metin Güler, kamu bankalarının hazırladığı dört yeni...
Eskişehir yağmura teslim
 Birkaç gündür Eskişehir ve bölgesini etkisi altına alan sağanak yağışlar...
Kumar baskını
Eskişehir’de polis, kumar oynatılan ruhsatsız iş yerine baskın düzenledi. Olayda iş yerin...
Gençlerden esnafa ücretsiz maske
 AK Parti Eskişehir İl Gençlik Kolları, Koronavirüs (Covid-19) salgını sebebiyle ma...
Adliye 15 Haziran’da açılıyor
Koronavirüs salgı nedeniyle yaklaşık 3 aydır çalışmayan adliyede iş başı 15 Haziran tari...