“Erken seçime ihtiyaç var”

Giriş Tarihi: 2 Aralık 2019 Pazartesi 293
 “Erken seçime ihtiyaç var”

Cumhuriyet Halk Partisi tarafından haftalık Pazar toplantıları yoğun bir katılımla gerçekleşti. CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin’in de katıldığı toplantıda İl Başkanı Abdülkadir Adar, PM Üyesi Prof. Dr. Gaye Usluer, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, Han Belediye Başkanı Erdal Şanlı, CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü ile partililer katıldı.
İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, konuşmasında erken seçime dikkat çekerek, “İktidar sorunların üstesinden gelemiyor. Ülkenin erken seçim ihtiyacı olduğunu biliyorum” dedi.

“ZAMMI SAVUNMAK KOLAY DEĞİL”
Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren İl Başkanı Abdülkadir Adar, geçtiğimiz hafta ESKİ Genel Kurulundan geçen yüzde 60’lık zam için açıklamada bulundu.
Zamların kaçınılmaz olduğunu ifade eden Adar,
“Geçtiğimiz 2014 yılında 2019 yılına gelinen dönem içerisinde yapılan zamları dikkate alarak o oranı dikkate alırsanız o zaman çok büyük bir rakam değil. Tabi zammı savunmak kolay değildir ama eğer zaruret doğuyorsa, o kurumun işlevlerini devam ettirme yönünde sıkıntılar baş gösterdiyse o zaman bu zamlar kaçınılmaz oluyor. Hangimiz dile getiriyoruz 2019 yılının 1 Ocağından bugüne kadar elektrikteki yüzde 75 zammını? Doğalgaza gelen yüzde 80’lik zamdan hangimiz söz ediyoruz? Akaryakıta gelen zamlardan hangimiz söz ediyoruz? Bütün bunların hepsinin aynı zamanda ESKİ’nin ürettiği suyun da maliyetine etki ettiği unsurlar olduğunu unutmamız gerekiyor.  Dolayısıyla Büyükşehir Belediyemiz halkına daha iyi hizmet edebilmek adına ESKİ Genel kurulunda kendisine gelebilecek bütün tepkileri göğüsleyerek böyle bir zam kararı aldı. Eskişehirli hemşerilerimin de bu konuda duyarlı olmasını ve başkalarının kışkırtmasıyla nasıl belediye böyle bir zam yapıyor, neden bunun önüne geçilmiyor eleştirilerine partili olarak göğüs germek zorundayız” dedi.
“ERKEN SEÇİM İHTİYACI VAR”
CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin’in gündeminde ise beka sorunu ve erken seçim vardı.
Ülkede yeni bir tartışma başladığını aktaran Gürsel Tekin,
“Bu da AKP iktidarında oldu. Bu da bir beka tartışması. Nerden sıkışırsanız adına beka dersiniz. Ahaliyi de böyle kandırırsınız. Ve kaldı ki Ortadoğu ve İslam coğrafyasındaki liderlerin hepsi aynı argümanı kullanır. Geçen İran’da insanlar zamları protesto ediyor ve beka meselesi diyor. Allah Allah kardeşim siz saraylarda yaşıyorsunuz, şatafatlarda yaşıyorsunuz. Ahali üç kuruş para ile geçinemeyince bu beka meselesi mi oluyor. Gerçekten tıpkı AKP’nin içinden de Türkiye bir beka meselesi ile karşı karşıya” ifadelerini kullandı.
Bir partilinin erken seçim olacak mı sorusuna da yanıt veren Tekin,
“Genel merkezin bir erken seçim talebi olmadı ama benim kişisel olarak Mart seçiminden sonra bir erken seçim talebim oldu. Bu benim bireysel talebimdir. Tabi ki genel merkez bunu detaylı bir şekilde hesaplıyordur. Ama bütün bu olup bitenlerin karşısında tek çare millet iradesidir. Millet iradesiyle yeni bir anlayışın iktidar olması lazım. Aksi takdirde süreç gittikçe derinleşiyor.  Önünü alamıyorsunuz. Şehirlerde bütün dükkânlar kapanıyorsa, 8 buçuk milyon işsiz varsa, insanlar intihar ediyorsa ve bütün bunlar seçimi gerektirmiyorsa, erken seçimi ne gerektirecek? Valla onu da ben bilmiyorum. Benim sahada edindiğim bilgi bu iktidar bu meselelerin üstesinden gelemeyecektir. Herkes ortak kanaat getirmiş. Bu yüzden bir an önce bir erken seçim ihtiyacı olduğunu biliyorum” diye konuştu.
Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç ise mülteci sorununa dikkat çekti.

“MÜLTECİLERLE İLGİLİ ÇALIŞMA YOK”
Eskişehir’in farklı bir şehir olduğunu vurgulayan Ahmet Ataç,  “Gerçekten farklı. Dışarıya çıktığınız zaman anlıyorsunuz bunu. İçinde yaşadığınız zaman sürekli bazı şeyleri kanıksıyorsunuz. Başta demokrasi, bağımsızlık, insanların özgürlüğü açısından, ekonomik olması açısından, güvenli olması açısından, kentteki insanların yüzlerinin gülmesi açısından bunların hepsi insanın hayatında çok önemli unsurlardır. Belediyecilik sadece yol, vergi, kaldırım değildir. Yerel yönetim anlayışı dünyada çok değişti. Buna baktığınız zaman rahatlıkla görebiliyorsunuz Eskişehir’de de… Mülteci sorunu Türkiye’de şu anda çok büyük bir sorun. 2017 yılında bir toplantıya katıldım, bizde davet edildik. 7 kıtadan gelen belediye başkanları vardı. Bir konu başlığı vardı. Mültecinin enerjisini kent enerjisine katmak. Bakın olaya nereden bakılıyor. 4 milyon insanı getir buraya tık, bir şey yapma, hiçbir şey yapma, 40 milyar para harcadığını söyle. Ortada bir şey yok arkadaşlar. Almanya ihtiyacı olan Suriyeliyi aldı, mühendisini, doktorunu, işçisini aldı ama ihtiyacı olanları aldı. Belki burada da Türkiye’nin işine yarayacak mülteci var ama bununla ilgili en ufak bir çalışma yok. Eskişehir bu konuda biraz şanslı. Suriye falan sıcak yerler bizim soğuğumuz ilk defa bir işe yaradı.  Yine de var ama diğer illere oranlara göre daha az. Antep teslim olmuş zaten.  Bazı ilçelerde Suriyeli aday olsun kazanır” ifadelerini kullandı.
“BİRLİK VURGUSU”
CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü ise parti içerisindeki birlik ve beraberliğe vurgu yaparak, “Birbirimizi sevdiğimiz zaman, saydığımız zaman, bütünleştiğimiz zaman başaramayacağımız hiçbir şey yok” dedi.
“DELEGELERİMİZ ÇOK KIYMETLİ”
CHP PM Üyesi Gaye Usluer de kongre sürecine değinerek,
“Hepimizin çokça istediği şey demokrasi. Partilerin kongre süreçleri aynı zamanda demokrasi şölenleridir. Ve parti içinde demokrasiyi ne kadar iyi yaşatırsak, parti içinde demokrasiye ne kadar sahip çıkarsak yurtta demokrasi dediğimizde de daha gerçekçi oluruz. Güzel bir süreç geçirdik. Belediye seçimlerimiz oldu. Eskişehir’deki üyelerimizin ne kadarı katıldı. Çünkü demokrasi şöleni demek katılımcı demokrasi demek, katılımcı demek de kaç kişinin katıldığı ile karşımıza çıkar. Diliyorum ki kongrelerimizde de delegelerin dışında üyelerimiz yüksek yoğunlukta seçimlerimize katılsınlar. Üyelerimizin varlığı bizim için çok önemli. Delegelerimiz bizim için çok kıymetli” şeklinde konuştu.


“Akli dengem yerinde değil!”
 Bir çocuk annesi Öznur Sazlar, boşanma aşamasında olduğu eşi  H.S., tarafında...
Komisyondan Kurt’a ziyaret
Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi bünyesinde kurulan Sokak Hayvanlarını Koruma ve Yaşatma ...
Eskişehir’e 3 Bin Konut
 Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı 100 Bin Konut Projesi kapsamında Eskişehir&rs...
Aynı sınıfta 5 ikiz öğrenci
 Eskişehir’de eğitim ve öğretim veren Plevne Özel İdare Orta Okulunda 6 ikiz &o...
Pazarcı isyanda
Pazarcı esnafı işlerin günden güne kötüye gittiğini söylerken, “Ben b...
Çiftçiye analiz müjdesi
Kar yağışı ile birlikte biraz olsun yüzü gülen çiftçiye bir müjde ...
“Araçlara kış bakımı önemli”
Kış aylarının gelmesi ve havaların soğumasıyla araçlarda oluşabilecek sorunlar ve yapılması ...
“Emekçinin yanındayız”
Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Türk İş’e bağlı Türkiye Gıda ve Yardımcı İş&...
“Zehir inadından vazgeçin”
 CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, TBMM Genel Kurulu’nda gör&uu...
Çakacak başarılı Kobilerle buluştu
Vali Özdemir Çakacak, Kocaeli Sanayi Odası tarafından Türkiye genelinde düzenl...
“AK Kadınlar ekonomiye destek verir”
  AK Parti Eskişehir İl Kadın Kolları, Yerli Malı Haftası etkinlikleri kapsamında bir prog...
Milletvekili Yeşil’den Kazım Kurt’a ziyaret
 Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara Milletvekili Nihat Yeşil, Odunpazarı Belediye Başkanı Kaz...
Sis etkili oldu
 Eskişehir’de sabah saatlerinden itibaren etkisini gösteren yoğun sis görü...
Uyuşturucu operasyonu
Eskişehir’de Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafı...
“Eskişehir özel bir kent”
 Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Alev Coşkun, Cumhuriyet Vakfı Genel Sekreteri Işı...
Kadınlar ESMEK ile gelir elde ediyor
 Başta kadınlar ve çocuklar olmak üzere 7’den 70’e herkese ücretsi...
Bilim bu merkezlerde
 Odunpazarı Belediyesi, halk merkezlerinde bilim ve deney etkinlikleri düzenlemeye devam e...
Dünyaca ünlü eğitmenler sahnede
Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nın düzenlediği ‘Piyano Günl...
Teşekkür ve işbirliği ziyareti
 Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği (TÜKD) Eskişehir Şubesi Yönetim Kurulu ...
Kültürel Miras Sergisi
 75. Yıl Özel İdare İlkokulu 4. sınıf öğrencilerinin hazırladığı “Zamanın Erime...
Sarar’da mağazacılık kutlandı
 Sarar Grup Yönetim Kurulu Başkanı Cemalettin Sarar, organize sanayide bulunan Sarar Perak...
EAL Erasmus Projelerine başladı
  Ulusal Ajans tarafından kabul edilen Erasmus+Stratejik Okul Ortaklığı kapsamındaki ...