“İnceleme yapmamıza bile izin vermediler”

Giriş Tarihi: 23 Ocak 2020 Perşembe 546
 “İnceleme yapmamıza bile izin vermediler”

 


 


Yeni stadyumun çatısının çökmesinin ardından şehirdeki tartışmalar da devam ediyor. Stadın yapımı öncesinde bilimsel görüşlerini açıklayan ve yeni stadın mevcut yerinde yapılması gerektiği tezini savunan İnşaat Mühendisleri Odası da (İMO) konuyla ilgili görüşlerini açıkladı.


 


İMO Yönetim Kurulu açıklamasında, statta inceleme yapmak istediklerini ancak yetkililerin buna izin vermediğini belirterek; “Mesele sorumlu aramak değil sorunu çözmektir ve bu görev siyasetçilerindir.” ifadesini kullandı.


 


Stadyumun çatısının yoğun kar yağışının olduğu günlerde çökmesi Eskişehir’de pek çok tartışmayı da beraberinde getirdi. Özellikle son derece kirtik günler yaşayan Eskişehirspor’un bu yüzden seyircisinden mahrum kalması, şehirdeki üzüntüyü daha da artırdı.


Meselenin nasıl çözüleceğine ilişkin de henüz bir gelişme yaşanmazken, Eskişehir İnşaat Mühendisleri Odası da tartışmalara müdahil olarak görüşlerini kamuoyu ile paylaştı.


İNCELEME YAPMAMIZA İZİN VERMEDİLER


İMO Yöneitimi tarafından yapılan açıklamada, stadyumun mevcut yerinde yapılması gerekliliğinin, stadyum yapımı öncesinde bilimsel çerçevede ortaya konmasına rağmen, şimdiki stadın yapımında ısrarcı olduğu hatırlatıldı.


Yapılan açıklamada, stadın çatısında yaşanan çökmenin kendilerini de üzdüğünü belirten Eskişehirli İnşaat Mühendisleri, “Medyada yayınlanan fotoğraflardan tespit edebildiğimiz kadarı ile, çatı seviyesindeki muhtemelen ikincil elemanlardaki ankrajlarda ve kaynaklı birleşimlerde sorunlar olabileceği düşünülmektedir. Ancak bu kadar yetersiz bilgi ile olumlu bir katkıda bulunulamayacağı için, olayın nedenlerinin araştırılması ve çözüm önerilerinin hazırlanması için; amaçlarının başında halkın can ve mal güvenliğinin sağlanması, kamu çıkarlarının korunması olan bir meslek örgütü olarak; İnşaat Mühendisleri Odası Eskişehir Şubesi tarafından görevlendirilecek uzman teknik heyetimizle yerinde inceleme yapmak için yetkili mercilere başvurduk. Maalesef yapmış olduğumuz talebimiz kurum tarafından reddedildi.” Dediler.


İKİNCİ YARIDA MAÇ OYNANAMAZ


Stadyum çatısındaki bazı çelik elemanların değiştirileceği, genel anlamda güçlendirme ihtiyacının olabileceğini düşündüklerini belirten İMO Yöneticileri, “Bu imalatlar için gereken Değerlendirme, resmi işlemler, tasarım ve yapım süreçleri düşünüldüğünde Eskişehirspor’un ikinci yarı maçlarını başka sahada oynaması kuvvetli bir ihtimaldir. Yapılacak inceleme sonrası en az işlem gereken yerden başlanarak ilerlenmesi, güvenliği sağlanan yerlerin bölümler halinde seyirci kullanımına açılmasının, tarihinin en zor günlerini yaşayan Eskişehirspor’a seyirci desteğinin bir an önce sağlanması için çok önemli olduğu kanısındayız.” Dediler.


GÖREV SİYASETÇİLERİNDİR


İMO Yönetimi daha sonra şunları söyledi; “Stadyumlar; Tasarımından yapımına, denetiminden işletmeye alınmasına kadar farklı bir sistematik, deneyim ve bilgi birikimi gerektiren, taşıyıcı sistemleri özel ve narin yapılardır. Birbirinin aynısı beton kutular şeklinde yapılan toplu konut mantığı ve fiyatları ile ihalesi de, imalatı da denetimi de yanlıştır. Bunda ısrarcı olunduğunda bir yerde mutlaka arıza çıkar. Bunun somut örneklerinden birisi TT Arenada da yaşanmış, müteahhit değişmiş süreler uzamıştır. Bu tür sorunlara Akademik raporlar ile çözüm aranması, resmi evraklarda sorumlu mühendislerin imzalarının olması bugün yaşadığımız sonucu değiştirmez. Mesele sorumlu aramak değil sorunu çözmektir ve bu görev siyasetçilerindir.”


TOKİ SADECE KONUT YAPMALI


Eskişehir İnşaat Mühendisleri Odası yönetimi tarafından yapılan açıklamanın son bölümünde ise şu görüşlere yer verildi; “Eskişehir’de yaşanan bu musibetin, asli görevi Toplu konut yapmak olan TOKİ için bir nasihat olmasını, konut dışındaki her türlü inşaat ve arsa ticaretinden elini çekmesini umuyoruz. Stadyumda meydana gelen olumsuzluktan mesleğimiz, projede görevli meslektaşlarımız ve Eskişehirspor taraftarı için üzüntülüyüz. Bu olayda kusuru olmayan meslektaşlarımızı sisteme kurban etmeyecek, Eskişehirspor seyircisinin can güvenliğinin sağlanması ve sorunun çözülmesi için sonuna kadar olayın takipçisi olacağız.”


“Eşim kendini öldürdü”
Erenköy’de ‘kıskançlık’ iddiasıyla çıkan tartışmada eşi Hafiz...
Ölüm yolu yine yok!
 Pek çok trafik kazasının yaşandığı ve yüzlerce kişinin yaşamını yitirdiği Seyitgaz...
“Huzur için tüm tedbirler alınıyor”
Eskişehir Valisi Özdemir Çakacak’ın başkanlığında gerçekleştirilen İl...
Hurdacılar Porsuk’tan hurda topluyor
Geçtiğimiz günlerde başlatılan temizlik çalışmaları nedeniyle su verilmeyen Porsu...
Genç İşletmeci cinayet kurbanı oldu
 Tanınmış işletmelerde aşçılık yaparak geçimini sağlayan Gürol Hacı Şahan (4...
Emekliler unutulmadı
Emniyet Müdürlüğünün çeşitli birimlerinde görev yaptıktan sonra...
A.Ü.’de anlamlı etkinlik
Anadolu Üniversitesi Gönüllü Toplumsal Hizmetler Kulübü (GTHK) ö...
Şair Fuzuli Aile Merkezi yıkıldı
 Depreme dayanıksız iddiasıyla boşaltılan ve yıllarca boş şekilde duran Şair Fuzuli Caddesi &uu...
Ekonomik krizi konuştular
Kısa adı SGDF olan Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu Eskişehir’de, düzenled...
CHP’den Ataç’a ziyaret
 Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç, Beylikova CHP İlçe Başkanı Yusuf Bayka...
Polis ihtiyaç sahiplerinin yanında
  İl Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polis Şube Müdürül&u...
"Sağlıkta şiddete sessiz kalmayacağız”
 Eskişehir Bilecik Tabip Odası Yönetim Kurulu tarafından son zamanlarda iyice artış gö...
Genç avukattan ofis açılışı
 Eskişehir Barosunun yeni ve genç üyelerinden biri olan Cemile Demirtaş, çal...
Şatodan çocukların gelişimine katkı
 Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Eğitim Gönüllüleri Va...
Şifa kaynağı çorbalar
Eskişehir’de lokanta sahibi Günay Döken, çorbalarıyla müşterilerine şi...
Türküler ile Sevgililer Günü
  Tepebaşı Belediyesi Türk Halk Müziği Korosu, 14 Şubat Sevgililer Günü...
Geleceğin karikatüristleri
 Tepebaşı Belediyesi Atila Özer Karikatürlü Ev’de düzenlenen 8’...
“Macbeth” ayakta alkışlandı
Böyledir Bizim Sevdamız oyunu ile sezona iddialı bir giriş yapan ve tüm oyunlarında kapalı...