!DUYURU!

“Bu katili kim koruyup, akademisyen yaptı?”

Giriş Tarihi: 30 Mart 2020 Pazartesi 538
  “Bu katili kim koruyup, akademisyen yaptı?”

 


Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde 5 Nisan 2018’de araştırma görevlisi Volkan Bayar’ın 4 akademisyeni öldürmesinin ardından Yükseköğretim Kurumu’nun katliamda üniversite yönetiminin sorumluluğuna ilişkin soruşturma raporu vahim iddiaları gündeme getirdi. 


Soruşturma kapsamında sorgulanan eski rektör Hasan Gönen’in ‘Eskişehir Emniyet Müdürlüğü yetkilileriyle Bayar hakkında toplantı yaptık. Bu bizim adamımız dediler’ şeklindeki iddiası TBMM gündemine taşındı. CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer ESOGÜ katliamından 2 yıl sonra ortaya çıkan rapordaki bilgileri Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a sordu.


Cinayetlerin ardından dönemin Başbakanı Binali Yıldırım’a ‘katliam öncesinde akademisyenleri açıkça ölümle tehdit edilen bu katili kim, neden korudu’ diye soran Çakırözer, YÖK’ün soruşturma raporuna ilişkin haberler sonrasında şu değerlendirmeyi yaptı: “Dönemin Başbakanına ‘Bu katili kim koruyor?’ diye sormuştuk. Tam iki yıl sorularımıza yanıt gelmedi. Derin bir sessizlik içine girmişlerdi. Şimdi anlaşılıyor ki birileri haksız hukuksuz ihbarlar için bu caniyi kullanmış. Volkan Bayar’ın kendisine muhbirlik adı altında isim listesi verdiren emniyet, YÖK ve üniversite içindeki kadrolarla ilişkisi mutlaka ortaya çıkarılmalıdır.”


2 YIL SONRA YENİDEN TBMM’DE SORDU


ESOGÜ’de araştırma görevlisi Volkan Bayar’ın 2 yıl önce aynı üniversitede Dekan Yardımcısı Dr. Mikail Yalçın, Fakülte Sekreteri Fatih Özmutlu, Öğretim Üyesi Dr. Serdar Çağlak ve Araştırma Görevlisi Yasir Armağan'ı tabancayla vuraraköldürmesinin ardından üniversite yönetiminin ihmal ve sorumluluğuna ilişkin idari soruşturma raporu ortaya çıktı. Rapora göre, Volkan Bayar katliamdan önce ‘24 kurşuna bakar’ diyerek akademisyenleri ölümle tehdit etti. Akademisyenlerin Bayar’a yönelik şikayetlerinin ardından eski rektör Hasan Gönen’in ‘Eskişehir Emniyet Müdürlüğü yetkilileriyle Bayar hakkında toplantı yaptık. Bu bizim adamımız dediler’ şeklindeki iddiaları da raporda yer aldı.


CHP’li Utku Çakırözer katliama giden süreçte rapordaki bilgileri 2 yıl sonra bir kez daha TBMM gündemine taşıyarak, “Bu cani hakkında katliam öncesinde 100’e yakın dilekçeyi hasıraltı eden eski Rektör ve yardımcıları şimdi ‘emniyet korudu’ diyorlar. Emniyet ise reddediyor. Bu toplantı yapıldı mı? Bu cani emniyetin haber elemanı mıydı yoksa birileri onu bu şekilde mi algılanmasını istiyordu. Volkan Bayar’ın kendisine muhbirlik adı altında isim listesi verdiren emniyet, YÖK ve üniversite içindeki kadrolarla ilişkisi mutlaka ortaya çıkarılmalıdır” dedi.


Çakırözer Volkan Bayar’ın 15 Temmuz darbe girişiminden cinayeti işlediği tarihe kadar 284 akademisyeni FETÖ’cü diye ihbar ettiği iddialarını anımsatarak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’a, “Bu isimleri ona kim verdi? Bu ihbarlar sonucu kaç kişi ihraç edildi? Bu ihbarların kaçı gerçek, kaçı asılsız çıktı? Açılan davalarda kaç kişi suçlu kaç kişi suçsuz bulundu? Kaç akademisyen görevine iade edildi?” diye sordu.


“Hakkınız ödenmez dediler, ödemediler!”
Başhekimlik önünde bir araya gelen üyeler adına açıklama yapan SES Yöneti...
Vişnelik Mahallesi’nde kahreden kaza
Yabancı uyruklu bir çocuğun apartmanın ikinci katından düşerek ölmesi sonrasında b&...
Köşe bucak korona avı
Sağlık Bakanlığı tarafından korona virüs ile mücadele sürecinde görevlendirilen ...
İletişim Başkanı Altun:"Stratejimiz salgının seyrini değiştirdi”
Baskan Altun makalesinde Türkiye’nin bu mücadelede büyük bir başarı elde e...
“Kafkas kültürüne sahip çıkacağız”
Kafkas sürgünün yıldönümünde değerlendirmelerde bulunan Aşba; “A...
Maden sahaları doğaya dönüyor
Doğaya verdiği önem ile çevreci projeleri hayata geçiren Büyükşehir Bel...
Tunalı’da korkutan yangın
Olay, önceki akşam saatlerinde Tunalı Mahallesi Nova Sokak’ta gerçekleşti. Mü...
Sanayi Odası Başkanı Kesikbaş; “Maliyetler rekabet gücünü azaltıyor”
Yurt dışına ihraç edilmek üzere üretilen tüketim, ara ve sermaye malları ile e...
Büyükşehir Belediyesi’nden temel ihtiyaç uyarısı
Kriz Masası aracılığıyla vatandaşların temel ihtiyaçlara ulaşımı konusunda 7/24 görev ba...
İğrenç olayda iğrenç ifade
3. Ağır Ceza Mahkemesindeki dünkü duruşmaya, 48 gün tutuklu kaldıktan sonra yapılan i...