!DUYURU!

CHP’li Çakırözer “Engellinin ücretsiz ulaşımını aldılar”

Giriş Tarihi: 9 Temmuz 2020 Perşembe 640
 CHP’li Çakırözer “Engellinin ücretsiz ulaşımını aldılar”

Yüksek Hızlı Tren (YHT) ve ana hat yolcu tren seferlerinde ücretsiz ulaşım hakkı bulunan engellilerin bu hakları hiçbir yasal gerekçe gösterilmeden kaldırıldı. CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, engellilerin isyanını Meclis gündemine taşıdı.


Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun yanıtlaması talebiyle soru önergesi veren Çakırözer, “Pandemi nedeniyle durdurulan tren seferleri yeniden başlatıldı ama engellilerin ücretsiz ulaşım hakkı askıya alındı. Hem YHT’den hem de ana tren seferlerinden yılda milyonlarca insan faydalanmakta. Zaten birçok engelle karşı karşıya bırakılan engellilerimizin bir de ücretsiz ulaşım hakkının elinden alınması kabul edilemez! Hayatın her alanında öncelikli olması gereken engellilerimize yapılan bu insafsızlıktan derhal vazgeçilmelidir. Bu hukuksuz karar durdurulmalı, engellilerimizin ücretsiz ulaşım hakkı derhal iade edilmelidir” dedi.


ENGELLİLERİN İSYANINI MECLİS’E TAŞIDI


Pandemi sonrasında seferlerine yeniden başlanılan Yüksek Hızlı Tren ve ana hat seferlerindeengellilere tanınan ücretsiz ulaşım hakkı askıya alındı. Sivil Toplum Örgütleri ve engelli yurttaşlar TCDD’nin engellilerin ücretsiz seyahat hakkını askıya alınmasına isyan ederken, bu kararın durdurulmasını ve ücretsiz ulaşım hakkının yeniden verilmesini istedi. CHP’li Utku Çakırözer, yaşanan mağduriyeti Meclis gündemine taşıyarak, engellilerin ücretsiz ulaşım hakkının askıya alınmasınıUlaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na sordu.


İNSAFSIZ KARARDAN VAZGEÇİN


Yılda milyonlarca engellinin ücretsiz olarak hem YHT hem de ana hat seferlerinden yararlandığını hatırlatan Çakırözer, “Salgın döneminde durdurulan tren seferleri yeniden başladı ama trenlerde engellilere sağlanan ücretsiz ulaşım hakkı ellerinden alındı. Hem de hiçbir yasal gerekçe gösterilmeden. Milyonlarca engelli bu seferlerden ücretsiz olarak faydalanmakta. Hayatın her alanında öncelik verilmesi gereken engellilerimizin ulaşım hakkının ellerinden alınması büyük insafsızlıktır, vefasızlıktır. TCCD’nin hukuksuz ve dayanaksız bir biçimde aldığı bu karar kabul edilemez. Bu hukuksuz karardan derhal vazgeçilmeli engellilerin ücretsiz ulaşım hakkı iade edilmelidir” dedi.