!DUYURU!

“Alım gücümüz tükendi”

Giriş Tarihi: 15 Temmuz 2020 Çarşamba 230
 “Alım gücümüz tükendi”

KESK tarafından her geçen gün artış gösteren hayat pahalılığı için eylem düzenlendi. Adalar’da bir araya gelen memurlar, insanca yaşanacak gelir talep ettiklerini ifade ederek, bordrolarını yaktı.


Memurlar adına konuşan  KESK Dönem Sözcüsü Birtürk Özkavak, “Kamu emekçilerinin maaşı yoksulluk sınırından daha fazla uzaklaşırken açlık sınırına daha fazla yaklaşmıştır” dedi.


‘Sefalete teslim olmayacağız, sermayeye değil, emekçiye bütçe’ şeklinde sloganlar atarak hayat pahalılığına tepki gösteren memurlar, tüm dünyayı saran pandemi süreci ile artan hayat pahalılığının TÜİK enflasyon rakamlarına yine yansımadığını vurguladı.


‘Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan Haziran ayı enflasyon verilerine göre enflasyonda aylık %1,13, altı aylık %5,75, yıllık %12,62 artış gerçekleşmiştir’ diyen Birtürk Özkavak,


“TÜİK VERİLERİNE İTİBAR EDEN KALMADI”


“ TÜİK pandemi sürecinde başta gıda fiyatlarında olmak üzere yaşanan astronomik artışları yine görmezden gelmiştir. Üstelik TÜİK’e göre Haziran ayında gıda enflasyonu %1,60 düşmüştür! Oysa milyonlarca insan sokakta, pazarda, mutfakta karşılaştığı hayat pahalılığı ile TÜİK enflasyon verileri arasında uçurum olduğunu, TÜİK’in pandemi sürecinde yaşanan işsizliği bile hesap oyunları ile nasıl düşük gösterdiğini görmektedir. Enflasyon hesabında dar gelirlilerin, emekçilerin gelirlerinin yüzde altmış beşini harcadığı gıda ve konut (kira, elektrik, su, doğalgaz vb) giderlerini yarı yarıya düşük tutma başta olmak üzere rakamlara nasıl takla attırdığını tüm vatandaşlar görmektedir. Kısacası siyasal iktidarın siparişine göre rakam açıklar hale gelen TÜİK verilerine artık itibar eden kalmamıştır” ifadelerine yer verdi. 


Milyonlarca kamu emekçisinin %4 maaş zammına ek olarak %1,75 ‘lik enflasyon farkı ile yetinmesinin beklendiğini kaydeden Özkavak,


“Dolar kuru ve altın fiyatları ile kıyaslandığında toplu sözleşmelerle sefalet oranında artırılan maaşlarımızın yaşanan hayat pahalılığı karşısında ne kadar eridiği çok daha net olarak ortaya çıkmaktadır. Ortalama maaş dolar karşısında sekiz yılda %43 eridi. Satın alma gücünü gösteren kriterlerden biri de gelirin, uluslar arası kabul gören döviz karşısındaki değeridir. Bu açıdan bakıldığında kamu emekçilerinin satın alma gücünün ciddi şekilde eridiği görülmektedir” dedi.


“GELİR VERGİ ADALETSİZLİĞİNE SON VERİN”


Taleplerini de haykıran Özkavak, “Gerçek bir normalleşme için kamu hizmetlerinin piyasalaştırılmasına ve özelleştirme soygununa son verilmesini, herkese ücretsiz, nitelikli, ulaşılabilir, anadilinde bir kamu hizmeti sağlanmasına öncelik verilmesini, başta salgın koşullarından en çok etkilenen kadınlara olmak üzere, herkese yaşanabilir bir ücret düzeyinin altında olmamak üzere “temel bir yurttaşlık geliri” sağlanmasını, ücretli kesimler olarak bizlerin omuzlarına yıkılan vergi adaletsizliği yükünün hafifletilmesi için; gelir vergisi adaletsizliğine son verilmesini talep ediyoruz” şeklinde konuştu.


Özkavak’ın konuşmalarının ardından memurlar bordrolarını ateşe verdi.