!DUYURU!

Meclis’te trafo tartışması

Giriş Tarihi: 15 Temmuz 2020 Çarşamba 435
 Meclis’te trafo tartışması

Opera binasında gerçekleşen meclis oturumunda 24 gündem maddesi konuşuldu.
Sultandere Mahallesinde bulunan akaryakıt istasyonu alanı ile ticaret alanının satışı ya da 10 yıl süreyle kiralanması konusu oy çokluğuyla kabul edildi. Karşı oy gerekçelerini söyleyen Orhan Durmuş, neye göre karar alındığını bilmedikleri ve hangi gerekçe ile hangi ihtiyaca cevap vereceği konusunda soru işareti oluşturduğu için karşı oy verdiklerini söyledi. Durmuş, “Yeterli ihtiyaç yok. Yakın çevrelerde zaten akaryakıt istasyonu var” dedi.
Başkan Vekili İbrahim Arslan ise karşı oy gerekçelerine teşekkür etti. Arslan, satışı konusunda herhangi bir netleşme olmadığını kiralama da olabileceğini belirtti.
Büyükşehir Belediyesi S.S. Eskişehir Kadın eli üretim ve pazarlama kooperatifi arasında ortak hizmet projesi geliştirmek amacıyla tanzim edilen projenin kapsamını belirleyen “Bitkisel üretim iş birliği protokolü” taslağının değerlendirilerek, iş birliği projesinin hayata geçirilmesi, gerekli iş ve işlemlerinin yürütülmesi ve protokol imzalanması için Büyükşehir Belediye Başkanına yetki verilmesine de AK Partililer karşı çıktı.
Orhan Durmuş, bu konuda grubunun kaygılarını olduğunu aktardı. Kadınlara yönelik her türkü desteğe hazır olduklarını kaydeden Durmuş, “Tarım konusunda da her türlü desteği vermeye hazırız. Ancak kooperatif 7 üye ile kurulmuş, kooperatif işleyişine uygun değil. Sanki ticari kaygılar var. Bugün kooperatif vasfında değil. Soru işaretleri var. Bu yüzden ret vereceğiz” ifadelerini kullandı.
Sarıcakaya Belediye Başkanı Hüseyin Çam ise orada faaliyet olmadığını, araç gereç olmadığını dile getirdi. Kooperatif denilebilecek üyesi olmadığını kaydeden Çam, “Tahsisi uygun değildir. Kiraya verilsin daha çok gelir elde eder” şeklinde konuştu.
Mahmudiye Belediye Başkanı İshak Gündoğan da üretmek zorunda olduklarını belirtti.
Kooperatifin bir tüzel kişilik olduğuna dikkat çeken Gündoğan, “Kadınların ekonomik özgürlüğü olmalı. Kadınlarımız neden üretmesin? Kooperatifler kar amaçlı değildir. Arkadaşlar hem üretsin istiyor hem de karşı çıkıyor. Bizler hem kadınlarımız üretsin hem de kooperatifin üretime katkı sağlayacağını düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.
AK Partili Murat Özcan ise samanı ithal etmediklerini, acıtasyona gerek olmadığını kaydetti.
Özcan, “Eğer çoğulcu kooperatifse eyvallah ama kadınlar üzerine yorum yapmaya gerek yok. Burada tüzel kişilik olduğu için karşı çıkıldı” dedi.
Tartışmalara son veren İbrahim Arslan amacın kutsal olduğunu, şiddet gören kadınlara ve muhtaç durumda olan kadınlara  iş istihdamı sağlamak niyetinde olduğunu aktardı.
Arslan, “Özellikle kadın kooperatiflerinin yaygınlaşması konusunda bakanlıklar da önemli açılımlar yaratıyor. Ama kooperatifçilik hareketinin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması temel amaç olmalıdır” dedi.
Arslan, “Tüm kooperatifler projelerini geliştirerek Büyükşehir Belediyesine başvursunlar” diye kaydetti.
AK PARTİLİLERDEN TEPKİ
Alpu İlçesi Yunus Emre Mahallesi’ne Oedaş tarafından  enerji ihtiyacını karşılamak için elektrik trafosu yapılmak istenmesi konusu oy birliğiyle kabul edildi.
CHP’liler ilgili maddeye elektrik trafosunun termik santral için kullanılmayacağını sadece sulama ihtiyaçlarını gidermek için kullanabileceğini plan notu olarak düşmesine AK Partililer tepki gösterdi.
Plan notuna karşı olduklarını kaydeden Mustafa Birsen, “Plan notuna termik santral eklenmesini anlamadık. Zorlama bir not olmuş. Termik santralle konunun ilgisi yok. Bu yüzden ilgili maddeye kabul oyu veriyoruz ama plan notuna karşı oy veriyoruz” dedi.
Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Alpu’ya termik santral yapılmaması için verilen mücadele de haklı olunduğunun ortaya çıktığını kaydetti.
Kurt, “İlgili maddeye ya ret verirsin ya kabul verirsin. Plan notuna ret verme gibi durum olamaz. Biz tedbirliyiz. O yüzden ki plan notu koymuşuz, tabi ki savunuruz” dedi.
AK Partili Murat Özcan, Alpu’dan gelen her maddenin termik santrale bağlanmasına anlam veremediklerini ancak  plan notuna termik santral kelimesinin eklenmesine karşı oy vereceklerini aktardı.
Bu maddenin termik santrali tartışmak için yazıldığını ifade eden Özcan, “Biz buna karşı çıkıyoruz” diye kaydetti.
Uzun tartışmaların ardından ilgili madde oy birliğiyle meclisten geçti.


Satırlı dehşet!
  Edinilen bilgiye göre olay, Kurtuluş Mahallesi Alaeddin Caddesi’nde yaşandı. Musta...
Eskişehir Gazeteciler Cemiyeti’nden Yeni Rektör’e ziyaret
Eskişehir Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyeleri, Anadolu Üniversitesi Rektö...
Eğitim Sen “Hukuk herkese adil olmalı”
  Eğitim-Sen Şube Başkanı Faik Alkan, Yunus Emre Mesleki Teknik Anadolu Lisesi müd&uu...
Belediye yapıyor Sürücüler kırıyor
Yenibağlar Mahallesi’nde kırılan dubalar mahalle sakinlerinin büyük tepkisine neden ...
Bayramda ulaşım ve parklar ücretsiz
Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl Kurban Bayramı&r...
TÜYAP Fuarları sürecek
 Temmuz meclis olağan toplantısında konuşan ETO Başkanı Güler, Eskişehir Fuar Kongre Merke...
Kırka’ya 15 Milyon Liralık okul
Kırka’da, Milli Eğitim Bakanlığı ile Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü...
ESO Başkanı Kesikbaş; “İhracat toparlanıyor”
  Eskişehir Sanayi Odası (ESO) Başkanı Celalettin Kesikbaş, Türkiye’nin dış ti...
Pazarda sosyal mesafe denetimi
Adeta iğnenin yere düşmediği Çar-Pa’ya bir de bayram alışverişi eklenince, yetkili...
Tepebaşı’ndan bir hibe başarısı daha
Tepebaşı Belediyesi, başarılı proje ve çalışmaları ile hibe programlarından yararlanma hakkı ...
“Bisiklet yolu istiyoruz”
 19 yaşındaki bisikletçi Umut Gündüz’ün alkollü bir araç...