Kent Konseyi “Hareketli yaşam teşvik edilmeli”

Giriş Tarihi: 18 Eylül 2020 Cuma 377
 Kent Konseyi  “Hareketli yaşam teşvik edilmeli”

 


 


Eskişehir Kent Konseyi Araba Yok Çalışma Grubu Başkanı Erdem Korkmaz ve Eskişehir Bisiklet Derneği Başkanı Rahime Çelen Avrupa Hareketlilik Haftası dolayısıyla açıklama yaptı.


Açıklamada Avrupa Hareketlilik Haftası’nın2002 yılında ilk kez kutlandığı belirtilerek, hafta süresince belediyelerin ulaşım planlamasının ve toplu ulaşım sisteminin geliştirilmesi, bisiklet ve yaya yollarının artırılması, vatandaşlarına ise bireysel araçlar yerine alternatif ulaşım metotlarıyla seyahat etmesinin teşvik edilmesi amaçlandığı ifade edildi. Açıklamada konuşan Çelen, Avrupa Hareketlilik Haftasının her yıl bir tema ekseninde kutlandığını, bu yılın temasının “Herkes için Sıfır Emisyonlu Hareketlilik” olarak belirlendiğini söyledi. Kent Konseyi Araba Yok Çalışma Grubu ile ortak hedeflerimiz doğrultusunda işbirliği yaptıklarını belirten Çelen, sözlerini şöyle sürdürdü:


“Özellikle küresel düzeyde etkisi olan Covid-19 pandemi süreci, kişisel düzeyde bağışıklık sisteminin güçlü olmasının önemini hepimize bir defa daha hatırlatmış bulunmaktadır. Sağlıklı ve dengeli fiziksel ve zihinsel yapıya sahip bireylerden oluşan bir toplum oluşturmak ve sürdürebilmek için hareketliliğin teşvik edilmesine yönelik uygulamalar son derece önem kazanmıştır. Bu bağlamda yerel yönetimlerin yürüyüş yolları, yayalaştırma çalışmaları, doğru bisiklet yolları, güvenli bisiklet park alanları, halkı hareket etmeye teşvik edecek tanıtım kampanyaları gibi bir dizi uygulamayı yapması ve sürdürmesi beklenmektedir. Trafik sorunlarının çözümü trafiği oluşturan ve emisyonu artıran motorlu taşıtları merkeze alarak değil insan odaklı, yaya ve bisiklet temelli, hareket etmeyi teşvik eden uygulamalarla gerçekleşebilecektir. Bu nedenle, yerel yönetim ve tüm paydaşların üzerine düşeni yapmaları sağlıklı bir gelecek için son derece önem taşımaktadır. Bu yıl pandemi nedeniyle kalabalığa neden olacak etkinlikler yapmasak ta bisiklet kullanmaya teşvik edici, bilgilendirici ve eğitici çalışmalarımızı yoğunlaştırıyorken bu konuda çaba harcayan belediyelerimizin faaliyetlerine destek olmaya çalışıyoruz.”


Sağlıkçılardan genelge tepkisi
 Sağlık Sen Şube Başkanı Hasan Hüseyin Köksal, yaptığı açıklamada, bakanlık b&...
Cumhuriyetimiz 97 Yaşında
 Cumhuriyetin ilan edilmesinin 97. Yıldönümünü ulusça büyü...
ESOGܒde önemli toplantı
 Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Rektörlüğü tarafından dü...
Tepebaşı, Atatürk fotoğraflarıyla donattı
 Tepebaşı Belediyesi, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla İsmet İnönü Caddesi&rsqu...
Kurt: “Cumhuriyeti korumak görevimiz”
Odunpazarı Belediyesi, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 97’nci yılı nedeniyle öykü ve re...
Öğrencilere maske ve dezenfektan
Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğünün yeni tip Korona virüs (Co...
Şehit eşinden anlamlı yardım
 Osmangazi İlkokuluna yapılacak olan teknoloji tasarım atölyesi ile ilgili Eskişehir&...
Tarihi ‘sikkeler’ bulundu
Eskişehir sırları içerisinde bulunan ve Osmanlı Devleti’nin ilk fethettiği kale ol...