Şeker fabrikaları değerlidir

Giriş Tarihi: 28 Eylül 2020 Pazartesi 319
 Şeker fabrikaları değerlidir

Eskişehir Şeker Fabrikasını ziyaret eden Cumhuriyet Halk Partisi Eskişehir Milletvekili Dr. Jale Nur Süllü, yeni Fabrika Müdürü Mehmet Yüksel’e görevinde başarılar dileyerek üretim hakkında bilgi almanın yanı sıra şeker pancarı üreticisinin taleplerini ve sektördeki sorunlarını aktardı.


Süllü, Ebedi Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatı ile kurulan ve Cumhuriyet’in ulusal kalkınma hamlesinde önemli katkıları olan Eskişehir Şeker ve Eskişehir Şeker Makine fabrikalarının, şehrin kent hafızasındaki önemine değindi.  Şeker Fabrikalarının özelleştirilmesinden duydukları kaygıları dile getiren Süllü, Cumhuriyet’in kazanımlarından şehrin bir değerinikorumanın öneminin yanı sıra,şeker pancarı üretiminin, üreticisinden, esnafına, nakliyecisine çok geniş bir kesimin geçim kaynağı olarak şehir için, değer yarattığını söyledi. 


 Şeker pancarı üreticisinin sorun ve taleplerini de aktaran Dr. Jale Nur Süllü, “2020 yılı kampanya dönemi başlamasına karşın, pancar taban fiyatının açıklanmaması, üreticide tedirginlik yaratıyor. 2019 taban fiyatı16 polar (şeker oranı) 300 TL, 20 polar için ise 360 TL idi.  Bu yıl, elektrik zamları, döviz kuru yükselmesi ile girdilerdeki artış göz önünde bulundurularak taban fiyatı ve küspe uygulamalarının çiftçinin zarar etmeyeceği şekilde karşılanmasını bekliyoruz” diyerek üreticinin beklentilerini dile getirdi.


“Ülkemizde tarım üretimi her geçen gün azalıyor.” diyen CHP Eskişehir Milletvekili Süllü, “Şeker pancarı gibi çok yönlü değere sahip bir ürünün üretiminde azalma yaşanmaması için üreticinin sesine kulak verilmeli” dedi.Haber Merkezi


Sağlıkçılardan genelge tepkisi
 Sağlık Sen Şube Başkanı Hasan Hüseyin Köksal, yaptığı açıklamada, bakanlık b&...
Cumhuriyetimiz 97 Yaşında
 Cumhuriyetin ilan edilmesinin 97. Yıldönümünü ulusça büyü...
ESOGܒde önemli toplantı
 Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Rektörlüğü tarafından dü...
Tepebaşı, Atatürk fotoğraflarıyla donattı
 Tepebaşı Belediyesi, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla İsmet İnönü Caddesi&rsqu...
Kurt: “Cumhuriyeti korumak görevimiz”
Odunpazarı Belediyesi, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 97’nci yılı nedeniyle öykü ve re...
Öğrencilere maske ve dezenfektan
Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğünün yeni tip Korona virüs (Co...
Şehit eşinden anlamlı yardım
 Osmangazi İlkokuluna yapılacak olan teknoloji tasarım atölyesi ile ilgili Eskişehir&...
Tarihi ‘sikkeler’ bulundu
Eskişehir sırları içerisinde bulunan ve Osmanlı Devleti’nin ilk fethettiği kale ol...