Sağlıkçılardan genelge tepkisi

Giriş Tarihi: 29 Ekim 2020 Perşembe 447
 Sağlıkçılardan genelge tepkisi

 


Sağlık Sen Şube Başkanı Hasan Hüseyin Köksal, yaptığı açıklamada, bakanlık bürokratlarının günü kurtardığını, anlık hareket ettiğini, herhangi bir planlamasının olmadığını ve Reis-i Cumhuru yanılttıklarını iddia etti.


Bakanlıkta kaosun hakim olduğunu ileri süren Sağlık Sen Başkanı Köksal,  “Sağlık çalışanlarının yıllık izinleri, emeklilik ve tayin işlemleri durduruldu. Biz ne dedik; sağlık personelini üstüne basarak eksik istihdamla çalıştırılıyor buna dur deyin, acil sağlık personeli ataması yapın dedik. Siz ne yaptınız basite kaçarak 32.000 atama yapıyoruz dediniz 18.000 atama yaptınız. Kendinizi kurtarmak için tüm sağlık personelinin izinlerini iptal ettiniz. Yapmış olduğunuz yanlış uygulamalarla sağlık çalışanlarının motivasyonunu kaçırdınız. Yetmezmiş gibi adaletsiz %100 ek tavan ödeme altında sağlık çalışanını vatandaşın önüne attınız. Almadığımız paranın açıklamasını yaptırdınız” dedi.


Köksal, enerjisi biten, sinerjisi kalmayan, hedefi sadece maaş çarpanı olmuş bürokratların ile ve bakanlığa bir faydası olmadığını da ifade ederek,  “Kan değişimi şarttır. Bürokratlarımız; rekabet etmeye gelince Almanya, Amerika, Fransa gibi ülkelerle yarışırken konu personelin hakkını vermeye gelince Afrika ülkeleri ile yarışıyorlar. Acısa da acıtsa da doğruları söylemekten vazgeçmeyeceğiz. Ne diyelim; devletimiz var olsun, milletimiz şifa bulsun. Unutmayın bu sağlık personelinin hakkı ödenmez. İş işten geçmeden sağlık personelinin yıllardır beklenen ötelenen haklarını verin” şeklinde konuştu.


“TÜKENİYORUZ, BİTİYORUZ”


Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Hüseyin Kararman, Sağlık Bakanlığı’nın izinleri iptal eden bir genelge yayınladığını söyledi.


Bu süreçte yıllık izinlerinin önümüzdeki yıla aktarılmasının şart olduğunu belirten Başkan Kararman, “Bakanlığa başvuruyu yaparak izinler konusunda çalışanların beklediği düzenlemelerin hayata geçirilmesini talep edeceğiz. Sağlıkçıya yıllık izin yasağı var, emeklilik yasağı var, sağlıkçıya günaşırı nöbetler var,7 günlük karantina var fakat sosyal ve mali haklarında iyileştirme yok, kadro yok! Verilen sözler tutulmuyor. Tüm kurumlar esnek çalışmaya geçmişken, esnek çalışamayan sağlık çalışanlarından sadece fedakarlık bekleniyor. Tükeniyoruz, bitiyoruz. Sağlık bakanlığından yeni atamalar yapılarak sağlık çalışanlarına destek bekliyoruz. Tüm halkımızı duyarlı olmaya maske, mesafe, hijyen kurallarına azami uymalarını konusunda tekrar uyarıyoruz. Sağlık çalışanı yoksa sağlıkta yok” şeklinde konuştu.


“KABUL EDİLEMEZ!”


Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Şube Başkanı Dr. Birtürk Özkavak ise salgının hızla yayılırken ve candan can almaya devam ederken sağlık çalışanları olarak bir kez daha şok yaşadıklarını kaydetti.


‘Bırakın taltif edilmeyi, onere edilmeyi, el üstünde tutulmayı her gün kör ve sağır duvarlara çarpan çığlığımız bize yeni bir değer bilmezlik baskı zorluk olarak karşımıza çıkıyor’ diyen Başkan Özkavak, “Dün yine böylesi bir travmatik gün yaşadık. Dün itibariyle Sağlık Bakanlığından 27.10.2020 tarihinde yayınlanan bir genelgeyle sağlık emekçilerinin yıllık izinleri, istifa etme hakları durdurulmuştur. Ve birçok kısıtlama getirilmiştir. Yasalarla belirlenmiş hakların genelgelerle ertelenmesinin absürtlüğü bir tarafa, salgınla mücadelede baştan beri ciddi yanlışlar ve eksiklikler yapanların yine sağlık emekçilerinin omuzlarına ağır bir yük getirmek yoluna girdikleri anlaşılıyor. Evet salgın giderek yayılmış ve çok ciddi boyutlara ulaşmıştır. Ancak salgının bu boyutlara ulaşmasında sağlık emekçilerinin değil salgınla mücadele konusunda karar sahibi olanlar sorumludur” şeklinde konuştu.


Yapılması gereken onlarca şey varken, alınması gereken tedbirler, meslek örgütleri ve sendikaları tarafından defalarca zikredildiğini, hiç biri yapılmayıp bu günlere gelindiğini dile getiren Özkavak, “Üstelik sağlık emekçileri arasında Covid- 19 bulaşı çok artmış çok sayıda arkadaşımız hastanelerde yatarken ve karantina altına alınmışken, hiçbir şey yokmuş gibi hastanelerin ASM’lerin ve diğer birimlerin çalıştırılması devam ederken yıllık izinlerin iptal edilmesi istifa hakkının engellenmesi zorla çalıştırmaktan başka bir şey değildir. Kabul edilemez” ifadelerini kullandı.


İstifa isteği ters tepti
Eskişehir kamuoyu, ortaya atılan iddialara karşılık Lokantacılar Odası Başkanı Bahar Bilen’e s...
Virüs kurbanı
 Eşinin görevi nedeniyle bir süreden beri şehir dışında yaşayan bir çocuk anne...
Yol pancar tarlasına döndü.
 Eskişehir Şeker Fabrikasından yüklediği pancarı Susurluk’taki fabrikaya teslim etme...
Ziraat Odası’na Karantina kararı
 Ziraat Odasında görevli personele yapılan koronavirüs testinin pozitif çıkmas...
54 kişiye para cezası
  Eskişehir’de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında h...
Türkiye Kamu Sen: “Memuru yüzde 3’e mahkûm etmeyin”
Türkiye Kamu Sen adına açıklamada bulunan Şube Başkanı Haydar Urfalı, “Büt&uu...
ERİAD: “Bahar Bilen yalnız değildir”
 Eskişehir Rumeli Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği, yaptığı yazılı açıklamada, Lokan...
“Asgari ücret net olsun!”
 DİSK Bölge Temsilcisi Günay Ayaz, 4 Aralık tarihinde Asgari Üceret Tespit Komis...
Yüz yüze eğitime ara verildi
Eskişehir İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, Koronavirüsle (COVID-19) mücadele kapsamında y...
İhracatımız da ithalat da azaldı
Eskişehir’de 2020 Ekim ayında, 2019 yılının aynı ayına göre ithalat yüzde 9,1 azalar...
Genç yaşta kaza kurbanı
Salih D. (14) idaresindeki plakasız motosiklet, Çifteler’de Mevlüt S.’nin ku...
Yanan aracının başında öldü
  Yangın, Tepebaşı ilçesi Yeşiltepe Mahallesi Alınca Caddesi’nde meydana geldi. İd...
DSP’den Bekler’e plaket
DSP İl Başkanı Salih Güven, 1987 yılından bugüne DSP Eskişehir il teşkilatına ve Eskişehir...
Jandarmadan operasyon
 Jandarma ekipleri, 15 Ekim 2020 tarihinde Tepebaşı ilçesi Eskişehir-Bursa karayolu...
Büyükşehir’den kırsal yatırımları
Büyükşehir Belediyesi tarafından büyük bir yatırım yapılarak Çifteler&rsq...
Işık ihlali kaza getirdi
Kaza, Sivrihisar 1 Caddesi ile Yunus Emre Caddesi kesişiminde saat 13.00 sularında gerçekleşt...
Yarınlar için bugün harekete geç
Tepebaşı Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü yetkilileri, &ldquo...
Vatandaşa su yükleme desteği
Korona Virüs ile Mücadele Eylem Planını kararlılıkla uygulayan Büyükşehir Beledi...
Odunpazarı’nda basketbol sahaları yenilendi
Odunpazarı Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri, son olarak il&...
Çevre yolunda facianın eşiğinden dönüldü
Eskişehir’de, seyir halinde iken iki kamyonun arasında kontrolünü kaybederek kaza ...