“Perişan oldum”

Giriş Tarihi: 18 Ocak 2021 Pazartesi 857
 “Perişan oldum”


Eskişehir’de mülkiyeti Kızılay’a ait olan işyerini 3 bin 500 TL’ye kiralayan ancak pandemi nedeniyle işleri bozulan ve yaklaşık 10 aydır kirasını ödeyemeyen kebapçı Ömer Kaya, yetkililerden yardım bekliyor.


Kira alacaklarına karşı Kızılay tarafından hakkında icra takibi başlatılan Kaya, evinin doğalgazının kesik olduğunu söyledi.


Saat 15.00’e kadar sadece bir bardak çay sattığını ve 1 TL kazandığını ifade eden Kaya, “Son çare intihar edeceğim” dedi.


Korona virüs nedeniyle işleri bozulan özellikle kahveci ve lokantacılar zor günler geçiriyor. Eskişehir’de kebapçılık yapan 45 yaşındaki Ömer Kaya da pandemi nedeniyle işlerinin bozulduğunu, kirasını, doğalgazını ödeyemez duruma geldiğini ve evine ekmeği zor götürdüğünü söyledi.


PANDEMİ, CORONA, ESNAF ZOR DURUMDA DEMEYEN KIZILAY, İCRA TAKİBİ VE TAHLİYE İŞLEMİ BAŞLATTI


35 yıllık Urfalı kebapçı Ömer Kaya, Kızılay’a olan birikmiş kira borçları nedeniyle Eskişehir Kızılay Şubesi tarafından icraya verildi. Yaklaşık 10 aylık kira borcu, faizi, mahkeme masrafları ve avukat ücretleriyle birlikte yaklaşık 50 bin TL borcu olan Ömer Kaya, zor günde vatandaşın yardımına koşan Kızılay’ın yaptığına bir anlam veremediğini söyledi. Kızılay, pandemi sürecinde esnaf Ömer Kaya’yı kira alacaklarına karşı mahkemeye verdi. Eskişehir 4. İcra Müdürlüğü tarafından Kızılay’ın alacağına karşılık kebapçı Ömer Kaya hakkında alacak takibi başlatıldı. 2020 Kasım ayında Kaya’ya ödeme emri tebliğ edildi. Kaya, itiraz etmesine rağmen mahkeme itirazını kabul etmedi. Kızılay, kiracısı Ömer Kaya’dan alacağı için icra takibi başlatırken, 1 yıllık sözleşmesi bulunan işyeri kiracısı Kaya’nın kontratının bitmesi nedeniyle tahliye işlemlerini de başlattı.


İNTİHAR EDECEĞİM


Kara gün dostu olarak bildiği Kızılay’ın pandemi sürecinde yaptıklarına bir anlam veremediğini ifade eden kebapçı Ömer Kaya, “2020 yılı başında bu dükkanı Kızılay’dan ihale yoluyla aylık 3 bin 500 TL kira karşılığında kiraladım. Dükkanı açarken yaklaşık 150 bin TL masraf yaptım. Başlangıçta dükkana yaptığım masraflar nedeniyle, sonrasında da pandemi nedeniyle kiramı ödeyemedim. Pandemidömeninde bir süre zaten işletmelerimiz kapatıldı. Normalleşme süreci sonrasında tekrar kapatılma ile karşı karşıya kaldık. Paket servis veya gel al yönde satışa izin verildi. Pandemi çıkmasaydı ben burada en az 10 kişiyi istihdam etmeyi düşünüyordum. Bu süreçte bir süre eşim yardıma geldi. Pandemi sürecinde kiramı ödeyemedim. Evime ekmek götüremiyorum. Paket servis ve gel al yapamadığım için dükkan şuanda kapalı sayılır. Günlük harcamamı, masraflarımı çıkartabilmek için sadece çay, kahve satışı yapıyorum. Evimin doğalgazını ödeyemediğimden şuanda kesik durumda. Kızılay beni mahkemeye verdi ve 15 gün içinde dükkanı kapatmam isteniyor. Kızılay pandemi sürecinde bırakın yardımda bulunmayı daha da bizi zor duruma sokmak için elinden geleni yaptı. Kızılay kara gün dostu değilmiş. Bunu anladım. Belediyeler bile pandemi döneminde kiracılarından kira almıyorken, Kızılay esnaf kiracısını mahkemeye veriyor, tahliye işlemi başlatıyor. Sonuçta burası da devletin bir yeri” şeklinde konuştu.


NİSAN-MAYIS VE HAZİRAN AYLARI KİRA FAİZLERİ ALINMAMIŞ!


Eskişehir Kızılay Şube Başkanı Egemen Temizsoy, Türkiye’de ilk corona virüsten ölümün meydana geldiği 2020 Mart ayının ardından devletin aldığı izolasyon kararları doğrultusunda Kızılay’ın da üzerine düşen sorumluluğu yerine getirdiğini söyledi. Kızılay’ın kiracısı esnafın halini anlatan haber yapıldığı duyumunu alan Temizsoy da Kızılay Eskişehir Şubesi çalışmaları ve kiracısının durumu hakkında  açıklamalarda bulundu. Başkan Temizsoy, “Milyonlarca ihtiyaç sahibine maddi destek, hijyen kiti yardımı, gıda paketi yardımı gibi temel ihtiyaçların karşılanması için destek olan Kızılay, kendisine bağışlanan gayrimenkullerde kiracı olarak bulunan işletmelere de devletin önerdiği uygulamalar paralelinde kolaylıklar sağlamıştır. Bu çerçevede hiçbir kiracıdan Nisan, Mayıs ve Haziran aylarının ödenmeyen kiralarına ilişkin ortaya çıkan faizler alınmamış, bu alacaklar tamamen silinmiştir” dedi.


“İşbirliğimiz devam edecek”
Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç, Sivrihisar Eğitim Vakfı Başkanı Bekir Kalır ve y&ou...
Kim demiş erkek işi diye?
Odunpazarı Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’nde çalışan Tabak v...
Özel festivale büyük ilgi
 Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Danimarka Kültür Enstitüsü ve D...
“Sanayide kadın olmak”
Eskişehir Sanayi Odası 2 yıl üst üste gerçekleştirdiği kadın girişimcileri bir aray...
Çalışmalar yürütüyor
Gülay Kanatlı Ortaokulu ve Portekiz’deki Agrupamento de Escolas Gaia Nascente okulu arası...
Doğal ürünlerin günü değişti
 Tepebaşı Belediyesi’nin kent halkı tarafından çok sevilen ve sokağa çıkma ...
Dağlık arazide mahsur kalanlar kurtarıldı
Mihalıççık ilçesindeki dağlık araziye bilinmeyen bir sebeple çıkarak mah...
İnanılmaz kaza!
Lastiği patlayan araca yardım için duran iki araca, hakimiyetini kaybeden kamyon çarpt...
İnönü’de kaza 1 ölü 1 yaralı
İnönü ilçesi kavşağında Savaş Ç. idaresindeki 26 GK 071 plakalı otomobil ile...
Gün kadınların
 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir araya gelen Eskişehir 112 ...
Büyükşehir bir dava daha kazandı
Tarım arazilerinin tarım dışı kullanılması için planlanan her türlü çalışman...
Kazım Kurt’tan kadınlara 8 Mart izni
Sosyal demokrat bir anlayışla yönetilen Odunpazarı Belediyesi, örnek çalışmalarına ...
124 adet kamu konutu ihaleyle satışa çıkarılıyor
 Ankara İli, Çankaya ve Keçiören İlçesinde bulunan ve ilanda nitelikl...
Sağlık Bakanlığından istihdam ilanı
 Sağlık Hizmetleri Temel Kanununun ek birinci maddesi ile Kamu Kurum ve Kuruluşlarına Aç...
19.940 Sözleşmeli Öğretmen alınacak
 Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmî eğitim kurumlarında görev yapmak üzere 65...
Avrupa Tepebaşı’nın başarısını konuşuyor
 Tepebaşı’ndaki dönüşüm çalışmalarını değerlendiren Başkan Ata&cced...
Eskişehir renk mi değiştiriyor?
 Eskişehir’de her hafta artmaya başlayan vaka sayıları tedirgin etmeye başladı. Yeniden s...
Eskişehir’de itfaiye aracı işçi servisi ile çarpıştı: 1 ölü, 11 yaralı
Eskişehir’de yangın ihbarına giden itfaiye aracı ile işçi servisinin çarpışması ...
Eskişehir Günlük Kiralık Ev