Zamlara protesto yağdı

Giriş Tarihi: 18 Ocak 2021 Pazartesi 435
 Zamlara protesto yağdı

 


Eskişehir isyanla dolu bir hafta sonunu daha geride bıraktı. Memur da, vatandaş da zamları protesto etmek amacıyla sokaklara döküldü. KESK, Kamu Sen ve Halkevi üyeleri, üç ayrı eylemde yaşanan hayat pahalılığını ve maaşlara getirilen küçük oranlı zamları protesto etti.


Kamu Emekçileri Sendikaları (KESK) Platformu üyeleri, KAMU-SEN’ e bağlı sendika şube başkanları ile Halkevi üyeleri ayrı noktalarda bir araya gelerek artan hayat pahalılığı başta olmak üzere maaşlarına 2021 yılından geçerli olacak artışa yaptıkları basın açılmalarıyla tepki yağdırdı.


BODROLARINI ATEŞE VERDİLER.


Kamu Emekçileri Sendikaları (KESK) Platformuna bağlı sendika üyeleri hafta sonu Porsuk Bulvarı Adalar mevkiinde bir araya gelerek 2021 yılında maaşlarına yapılan zam miktarına tepki gösterdi. Maaş artışı öncesi taleplerini defalarca dile getirdiklerini belirten KESK üyeleri, maaşlarında yaşanan gerçek enflasyon oranında zam yapılmadığını ifade etti. Aldıkları maaşa oranının yine hayal kırıklığı yarattığına dikkat çeken emekçiler, maaş bordolarını ateşe vererek tepkilerini gösterdi. Sefalet ücretine mahkum edildiklerini söyleyen KESK’ e bağlı Tüm Bel -Sen Şube Başkanı Şerif Özçimen “Siyasal iktidar halkın, emekçilerin yaşadığı dertleri, sıkıntıları çözmek yerine attığı her adımda sorunlar yumağını daha da büyütüyor. Acı reçete yine emekçilerin, yoksullaştırılan halkın payına düşüyor. Son bir yıl içerinde doğalgaza, elektriğe, temel ihtiyaç maddelerine gelen zamlar verilen maaş artışının da erimesine neden oldu. Artık mızrak çuvala sığmıyor. Adaletsiz Gelir Vergisi tarifesi ile yapılan bu artış dahi cebine girmeden el konulan, sonuçta her yıl yoksulluk sınırından daha fazla uzaklaşıp açlık sınırına daha fazla yaklaşan beş milyonu aşkın kamu emekçisi ve emeklisinin daha fazla fedakârlık yapacak hali kalmadı” dedi. KESK, üyeleri yapılan basın açıklamasının ardından maaş bordolarını ateşe verdikten sonra eylem alanını terk etti.


MEKTUP GÖNDERDİLER


Aynı gün içerisinde Kamu-Sen Konfederasyonuna bağlı sendika şube başkan ve temsilcileri de Arifiye Mahallesi Hamamyolu Caddesi üzerinde toplandı. Ek zam talebinde bulunduklarına dair hazırladıkları mektupları Cumhurbaşkanlığına gönderen memurlar, yapılan maaş artışının da yetersiz olduğunu söyledi. Geride kalan son 10 yıl içerisinde maaşlarının enflasyonun bile altında kaldığını belirten Kamu-Sen İl Temsilcisi Haydar Urfalı “Aldığımız maaşlar küresel salgın ile birlikte sürdürülemez bir hal aldı. Memur ve emeklilerimiz, yoksulluk içinde en temel ihtiyaçlarını bile karşılayamaz bir hale geldi. Toplu sözleşme görüşmeleri de etkisiz sendikalar ve malum konfederasyon yüzünden yaralara çare üretmekten uzak kaldı. Ülkemizde desteğe en çok ihtiyacı olan kesimlerden birisi kamu emekçileri ve emeklileridir.Ortaya çıkan mağduriyeti gidermek,enflasyona yenik düşen, temel ve vazgeçilmez harcamalar karşısında eriyen maaşlarını telafi etmek ve alım gücünü yükseltmek amacıyla memur ve emeklilere de destek paketi açıklanmasını, kamu görevlilerine ek zam verilmesini talep ediyoruz. Bu isteğimizi Cumhurbaşkanı başta olmak üzere Hazine ve Maliye Bakanına gönderdik” diye konuştu.


ESGAZ ÖNÜNDE BATTANİYELİ PROTESTO


Bir protesto eylemine de İsmet İnönü Caddesi üzerinde faaliyet gösteren Eskişehir Doğalgaz Dağıtım Şirketi (ESGAZ) sahne oldu. ESGAZ, önünde bir araya gelen Eskişehir Halkevi üyeleri, artan tüketim fiyatına battaniyelere sarılarak tepki gösterdi. Doğalgaz başta olmak üzere elektriğe yapılan zamların çok yüksek olmasından yakınan Halkevi üyelerinin düzenlediği eyleme işlem yaptırmaya gelen vatandaşlarda katılarak destek verdi. Halkevi Genel Yürütme Kurulu Üyesi Cevat Aydemir, yaptığı basın açıklamasında artan tüketim fiyatı yüzünden vatandaşların kış mevsimini ikametlerinde battaniyelere sarılarak geçirdiğini söyledi. Aydemir “Doğalgaz yapılan yüzde 6 oranındaki zam, memur ve emekliye yapılan maaş artışını bir çırpıda eritti. Her birimizin ölümle yüz yüze olduğu bu pandemi koşullarında devletin vatandaşların yanında olması gerekirken yeni yıla halkını zam haberleri ile soktu. Halkı yalanları ile avutmaya çalışıyorlar. Millet aç, işsiz. Her kesim kan ağlıyor. Vatandaş karnını doyuramıyor, faturalarını bile ödeyemiyor. Bizler bu hastalık ve zorlu ekonomik sıkıntıların pençesindeyken onlar şatafatlarından asla vazgeçmiyorlar” şeklinde konuştu. Battaniyeli zam eylemi yapılan basın açıklamasıyla birlikte olaysız bir şekilde son buldu.


“İşbirliğimiz devam edecek”
Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç, Sivrihisar Eğitim Vakfı Başkanı Bekir Kalır ve y&ou...
Kim demiş erkek işi diye?
Odunpazarı Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’nde çalışan Tabak v...
Özel festivale büyük ilgi
 Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Danimarka Kültür Enstitüsü ve D...
“Sanayide kadın olmak”
Eskişehir Sanayi Odası 2 yıl üst üste gerçekleştirdiği kadın girişimcileri bir aray...
Çalışmalar yürütüyor
Gülay Kanatlı Ortaokulu ve Portekiz’deki Agrupamento de Escolas Gaia Nascente okulu arası...
Doğal ürünlerin günü değişti
 Tepebaşı Belediyesi’nin kent halkı tarafından çok sevilen ve sokağa çıkma ...
Dağlık arazide mahsur kalanlar kurtarıldı
Mihalıççık ilçesindeki dağlık araziye bilinmeyen bir sebeple çıkarak mah...
İnanılmaz kaza!
Lastiği patlayan araca yardım için duran iki araca, hakimiyetini kaybeden kamyon çarpt...
İnönü’de kaza 1 ölü 1 yaralı
İnönü ilçesi kavşağında Savaş Ç. idaresindeki 26 GK 071 plakalı otomobil ile...
Gün kadınların
 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir araya gelen Eskişehir 112 ...
Büyükşehir bir dava daha kazandı
Tarım arazilerinin tarım dışı kullanılması için planlanan her türlü çalışman...
Kazım Kurt’tan kadınlara 8 Mart izni
Sosyal demokrat bir anlayışla yönetilen Odunpazarı Belediyesi, örnek çalışmalarına ...
124 adet kamu konutu ihaleyle satışa çıkarılıyor
 Ankara İli, Çankaya ve Keçiören İlçesinde bulunan ve ilanda nitelikl...
Sağlık Bakanlığından istihdam ilanı
 Sağlık Hizmetleri Temel Kanununun ek birinci maddesi ile Kamu Kurum ve Kuruluşlarına Aç...
19.940 Sözleşmeli Öğretmen alınacak
 Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmî eğitim kurumlarında görev yapmak üzere 65...
Avrupa Tepebaşı’nın başarısını konuşuyor
 Tepebaşı’ndaki dönüşüm çalışmalarını değerlendiren Başkan Ata&cced...
Eskişehir renk mi değiştiriyor?
 Eskişehir’de her hafta artmaya başlayan vaka sayıları tedirgin etmeye başladı. Yeniden s...
Eskişehir’de itfaiye aracı işçi servisi ile çarpıştı: 1 ölü, 11 yaralı
Eskişehir’de yangın ihbarına giden itfaiye aracı ile işçi servisinin çarpışması ...
Eskişehir Günlük Kiralık Ev