!DUYURU!

Başarılı Mucitten Ataç’a ziyaret

Giriş Tarihi: 13 Haziran 2019 Perşembe 339
 Başarılı Mucitten Ataç’a ziyaret

 


 Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç, Samsung Geleceğin Mucitleri 5. Bilim Yarışması’nda “Görme Engelli Bastonu N-Bot" projesi ile Türkiye 5’incisi olan ve mansiyon ödülüne layık görülen Doğa Koleji Eskişehir Kampüsü 9. sınıf öğrencisi Beray Yaşar’ı makamında ağırladı.


Elde ettiği başarıdan duyduğu mutluluğu Başkan Ataç ile paylaşan Yaşar ve ailesine, Doğa Koleji Eskişehir Kampüsü Müdürü Damla Güven ve öğretmenleri de eşlik etti. Ziyarette projesini Başkan Ataç’a tanıtan Yaşar, Yaratıcı Çocuklar Derneği tarafından düzenlenen Samsung Geleceğin Mucitleri 5. Bilim Yarışması’nda 5. olarak mansiyon ödülü kazanmaktan dolayı gururlu olduğunu ifade etti. Geliştirdiği bastonun ultrasonik sensör ile mesafe ölçümü yaparak kulaklığa bağlı ses sistemi sayesinde görme engelli insanların yaşamını kolaylaştırmayı hedeflediğini ifade eden Yaşar, bilim ile ilgilenmeye devam edeceğini de kaydetti.


Engelli bireylerin yaşadığı zorluklar karşısında geliştirdiği baston ile başarı yakalayan Beray Yaşar’ı, ailesini ve öğretmenlerini tebrik eden Başkan Ataç da gençlerin, bilim ile ilgilenmesinin önemine dikkat çekti. Başkan Ataç, “Gençlerimizin bilim ile meşgul olmaları, kendilerini bu yönde geliştirmeleri çok önemli. Sevgili Beray da ailesinin ve öğretmenlerinin desteği ile çok güzel bir proje geliştirdi. İcat ettiği baston, görme engelli bireyleri yaklaşan engeller karşısında sesli olarak uyarıyor. Üstelik tekerleği ile de hareket kolaylığı sağlıyor. Kendisi ile gerçekten gurur duydum, başarılarının devamını temenni ediyorum” şeklinde konuştu.


Ziyaret, çektirilen hatıra fotoğrafı ile son buldu.