“İnceleme yapmamıza bile izin vermediler”

Giriş Tarihi: 23 Ocak 2020 Perşembe 701
 “İnceleme yapmamıza bile izin vermediler”

 


 


Yeni stadyumun çatısının çökmesinin ardından şehirdeki tartışmalar da devam ediyor. Stadın yapımı öncesinde bilimsel görüşlerini açıklayan ve yeni stadın mevcut yerinde yapılması gerektiği tezini savunan İnşaat Mühendisleri Odası da (İMO) konuyla ilgili görüşlerini açıkladı.


 


İMO Yönetim Kurulu açıklamasında, statta inceleme yapmak istediklerini ancak yetkililerin buna izin vermediğini belirterek; “Mesele sorumlu aramak değil sorunu çözmektir ve bu görev siyasetçilerindir.” ifadesini kullandı.


 


Stadyumun çatısının yoğun kar yağışının olduğu günlerde çökmesi Eskişehir’de pek çok tartışmayı da beraberinde getirdi. Özellikle son derece kirtik günler yaşayan Eskişehirspor’un bu yüzden seyircisinden mahrum kalması, şehirdeki üzüntüyü daha da artırdı.


Meselenin nasıl çözüleceğine ilişkin de henüz bir gelişme yaşanmazken, Eskişehir İnşaat Mühendisleri Odası da tartışmalara müdahil olarak görüşlerini kamuoyu ile paylaştı.


İNCELEME YAPMAMIZA İZİN VERMEDİLER


İMO Yöneitimi tarafından yapılan açıklamada, stadyumun mevcut yerinde yapılması gerekliliğinin, stadyum yapımı öncesinde bilimsel çerçevede ortaya konmasına rağmen, şimdiki stadın yapımında ısrarcı olduğu hatırlatıldı.


Yapılan açıklamada, stadın çatısında yaşanan çökmenin kendilerini de üzdüğünü belirten Eskişehirli İnşaat Mühendisleri, “Medyada yayınlanan fotoğraflardan tespit edebildiğimiz kadarı ile, çatı seviyesindeki muhtemelen ikincil elemanlardaki ankrajlarda ve kaynaklı birleşimlerde sorunlar olabileceği düşünülmektedir. Ancak bu kadar yetersiz bilgi ile olumlu bir katkıda bulunulamayacağı için, olayın nedenlerinin araştırılması ve çözüm önerilerinin hazırlanması için; amaçlarının başında halkın can ve mal güvenliğinin sağlanması, kamu çıkarlarının korunması olan bir meslek örgütü olarak; İnşaat Mühendisleri Odası Eskişehir Şubesi tarafından görevlendirilecek uzman teknik heyetimizle yerinde inceleme yapmak için yetkili mercilere başvurduk. Maalesef yapmış olduğumuz talebimiz kurum tarafından reddedildi.” Dediler.


İKİNCİ YARIDA MAÇ OYNANAMAZ


Stadyum çatısındaki bazı çelik elemanların değiştirileceği, genel anlamda güçlendirme ihtiyacının olabileceğini düşündüklerini belirten İMO Yöneticileri, “Bu imalatlar için gereken Değerlendirme, resmi işlemler, tasarım ve yapım süreçleri düşünüldüğünde Eskişehirspor’un ikinci yarı maçlarını başka sahada oynaması kuvvetli bir ihtimaldir. Yapılacak inceleme sonrası en az işlem gereken yerden başlanarak ilerlenmesi, güvenliği sağlanan yerlerin bölümler halinde seyirci kullanımına açılmasının, tarihinin en zor günlerini yaşayan Eskişehirspor’a seyirci desteğinin bir an önce sağlanması için çok önemli olduğu kanısındayız.” Dediler.


GÖREV SİYASETÇİLERİNDİR


İMO Yönetimi daha sonra şunları söyledi; “Stadyumlar; Tasarımından yapımına, denetiminden işletmeye alınmasına kadar farklı bir sistematik, deneyim ve bilgi birikimi gerektiren, taşıyıcı sistemleri özel ve narin yapılardır. Birbirinin aynısı beton kutular şeklinde yapılan toplu konut mantığı ve fiyatları ile ihalesi de, imalatı da denetimi de yanlıştır. Bunda ısrarcı olunduğunda bir yerde mutlaka arıza çıkar. Bunun somut örneklerinden birisi TT Arenada da yaşanmış, müteahhit değişmiş süreler uzamıştır. Bu tür sorunlara Akademik raporlar ile çözüm aranması, resmi evraklarda sorumlu mühendislerin imzalarının olması bugün yaşadığımız sonucu değiştirmez. Mesele sorumlu aramak değil sorunu çözmektir ve bu görev siyasetçilerindir.”


TOKİ SADECE KONUT YAPMALI


Eskişehir İnşaat Mühendisleri Odası yönetimi tarafından yapılan açıklamanın son bölümünde ise şu görüşlere yer verildi; “Eskişehir’de yaşanan bu musibetin, asli görevi Toplu konut yapmak olan TOKİ için bir nasihat olmasını, konut dışındaki her türlü inşaat ve arsa ticaretinden elini çekmesini umuyoruz. Stadyumda meydana gelen olumsuzluktan mesleğimiz, projede görevli meslektaşlarımız ve Eskişehirspor taraftarı için üzüntülüyüz. Bu olayda kusuru olmayan meslektaşlarımızı sisteme kurban etmeyecek, Eskişehirspor seyircisinin can güvenliğinin sağlanması ve sorunun çözülmesi için sonuna kadar olayın takipçisi olacağız.”


Örnek projeler imrendiriyor
Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç, FOX Haber Genel Yayın Yönetmeni Doğan Şent&uum...
Eskişehir’de ilk ameliyat
Eskişehir’de ilk kez Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Sağlık, Uygu...
Müze ve fabrikalarda sıkı kontrol
Tüm dünya genelinde sürekli artan koronavirüsü salgınıyla mücadele kap...
Yeni üyelere rozet
 Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) tarafından kuruluşunun 97’nci yıl dönümü ne...
HÜDA PAR’dan Fransa tepkisi
HÜDA PAR Eskişehir İl teşkilatı Reşadiye Camii önünde yaptığı basın açıklaması...
Deva Partisi kampta
DEVA Partisi’nin Abant’ta gerçekleştirdiği 3 günlük kamp sona erdi. Kam...
EMEK Partisine kadın başkan!
EMEK Partisi Eskişehir İl Örgütü 8. Olağan genel kongresini gerçekleştirdi. Ge...
Duyarlı vatandaş
Çifteler’de bir vatandaş, ilçede kurulan Cuma pazarında bulduğu bir miktar paray...
İstişare toplantısı
Eskişehir Valiliği İl Göç İdaresi, dernek ve vakıfların yabancılara yönelik sa...
“Şeker şehir dışına taşınsın”
Kurulduğu 1933 yılından bu yana üretimiyle Türk ekonomisine büyük katkılar sağla...
Hayvan Bakımevi bir süreliğine kapandı
Odunpazarı Belediyesi, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Eskişehir’in vaka sayısı en &cce...
Eskişehir için korkutan harita
 Son günlerde epeyce artış gösteren koronavirüs vakaları, Eskişehir’de ise...
Fenalaşan şahsa 112 müdahalesi
112 Acil kurtarma bünyesinde oluşturulan motosikletli sağlık ekipleri gelen her türlü...
Dolmuşlar zam yapmayacak
Minibüs işletmecileri, girdi fiyatlarına yapılan artış yüzünden ücreti 50 kuruş ...
MHP’li Sazak’tan çölyak sorusu
  MHP Eskişehir Milletvekili Metin Nurullah Sazak, çölyak hastalarının yaşadık...
’7 Güne 7 Ayrı renk’
  Türkiye’nin dört bir yanında açtığı sergiler ile kültür...
“KOBİ’ler için kalıcı çözümler üretilmeli”
 CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 81 ildeki Küçük ve Orta...