Eşi başörtülü öğretmenin mağduriyeti 20 yıldır giderilmedi

Giriş Tarihi: 17 Aralık 2020 Perşembe 3746
 Eşi başörtülü öğretmenin mağduriyeti 20 yıldır giderilmedi

1999 yılında kazandığı yurtdışında öğretmenlik hakkı, eşinin başörtüsünden dolayı elinden alınan öğretmen Abdullah Yılmaz, iç hukukun tükenmesinin ardından 16 yıl önce Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde (AİHM) açılan davayı kazandı. Ancak Millî Eğitim Bakanlığının (MEB) açtığı temyiz kararında Danıştay, AİHM’nin kararını iptal ederek Abdullah Yılmaz’ı 2’nci kez mağdur bıraktı.


28 Şubat döneminde yaşanan olayda, yurtdışındaki okullarda görevlendirilmek üzere MEB‘in 1999 yılındaki sınavında Türkiye ikincisi olan Abdullah Yılmaz’ın yurtdışında öğretmenlik atamasını, öğretmen eşinin okulda peruk takması ve günlük hayatında tesettüre uygun giyinmesi sebebiyle Danıştay iptal etmişti. Yurtdışına çıkma engeli olarak eşinin başörtüsü gösterilen öğretmen, daha sonra olayı yargıya taşıdı. Danıştay 2. Dairesi, Metin Bostancıoğlu döneminde ’eşi başörtülü’ diye Abdullah Yılmaz’ın yurtdışı atamasını yapmayan Milli Eğitim Bakanlığını haklı bulmuştu. Türk cumhuriyetlerindeki okullarda görevlendirilmek üzere DSP-MHP ANAP koalisyon hükümetince açılan sınava girerek Türkiye ikincisi olan ve mülakatı da başarıyla geçen ve o dönemde Eskişehir Anadolu İmam Hatip Lisesi Din Kültürü Dersi öğretmeni olan Abdullah Yılmaz, MEB’in "görevlendirilmeniz uygun görülmemiştir" tebligatıyla karşılaşınca, DSP’li Metin Bostancıoğlu’nun başında olduğu Millî Eğitim Bakanlığı’na dava açmıştı. Yılmaz, Eskişehir İdare Mahkemesi’nden bir sonuç alamayınca davayı Danıştay’a taşımıştı. 2006 yılında Danıştay’da haksız bulunan Yılmaz, daha sonra davayı AİHM’ne taşımıştı. AİHM ise 16 yıl sonra 2020 yılında verdiği kararda, davada Abdullah Yılmaz’ın haklı olduğuna karar verdi. Millî Eğitim Bakanlığı davayı bir daha Danıştay’a taşımıştı. 2’nci kez açılan davada Danıştay, AİHM’nin verdiği haklılık kararını ve neticesinde Eskişehir 1. İdare Mahkemesinin Abdullah Yılmaz’ın lehine verdiği kararları bozarak yine Yılmaz öğretmenin aleyhine karar verdi. 20 yıldır davanın peşini bırakmayan Yılmaz öğretmen, yıllar sonra Danıştay’ın verdiği kararda, bin liralık manevi tazimatın verilmesini kabul edip; maddi tazminatla ilgili, görev yapmış gibi sayılmasını ve buradan doğacak hakları almasını iptal etti. Bu karara itiraz eden Yılmaz öğretmen, Danıştay’ın kararında sabit kalması halinde önce Anayasa Mahkemesine ve daha sonra gerekirse yine AİHM’ne başvuracağı belirtti.

“Eşim başörtülü diye gönderilmedim”
Olayın yaşandığı dönemde yaşadığı haksızlığı çeşitli yollarla devlet büyüklerine duyurmaya çalıştığını belirten Yılmaz, bu kararın ardından ulusal ve yerel gazetelerde uzun süre gündemde kaldığını ifade ederek yaşadıklarını şöyle anlattı:
“28 Şubat sürecinde 1999 yılında yurt dışında öğretmenlik yapabilmek için girdiğim sınavda Türkiye 2’incisi oldum. Türkiye 2’incisi olmama ve bütün şartları taşımama rağmen eşimin başörtülü olması hasebiyle gönderilmedim. Bir haksızlığa ve zulme uğradım. Yaşadığım bu olayın haksızlık olduğu, adaletsizlik olduğu bütün basın yayın organlarında ifade edildi. Aylarca gündemde kaldı. 2006 Yılında TBMM’deki hukukçu milletvekillerinin tamamı benim haklılığım konusunda basında açıklamalarda bulundular. 2006 yılında Danıştay benimle ilgili kararını verirken istihbarat raporlarını delil kabul etti, fakat aynı mahkeme aynı tarihte sol düşünceli bir başka öğretmenimizin istihbarat raporunu delil kabul etmedi onu yurtdışına gönderirken eşimin başörtülü olması sebebiyle benim yurtdışına gidemeyeceğim kararını verdi. Aklı başında hukuk bilen herkes benim haklılığım konusunda açıklama verdi. Daha sonra konu ile ilgili AİHM’ye açtığım davayı kazandım.”


“İşbirliğimiz devam edecek”
Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç, Sivrihisar Eğitim Vakfı Başkanı Bekir Kalır ve y&ou...
Kim demiş erkek işi diye?
Odunpazarı Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’nde çalışan Tabak v...
Özel festivale büyük ilgi
 Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Danimarka Kültür Enstitüsü ve D...
“Sanayide kadın olmak”
Eskişehir Sanayi Odası 2 yıl üst üste gerçekleştirdiği kadın girişimcileri bir aray...
Çalışmalar yürütüyor
Gülay Kanatlı Ortaokulu ve Portekiz’deki Agrupamento de Escolas Gaia Nascente okulu arası...
Doğal ürünlerin günü değişti
 Tepebaşı Belediyesi’nin kent halkı tarafından çok sevilen ve sokağa çıkma ...
Dağlık arazide mahsur kalanlar kurtarıldı
Mihalıççık ilçesindeki dağlık araziye bilinmeyen bir sebeple çıkarak mah...
İnanılmaz kaza!
Lastiği patlayan araca yardım için duran iki araca, hakimiyetini kaybeden kamyon çarpt...
İnönü’de kaza 1 ölü 1 yaralı
İnönü ilçesi kavşağında Savaş Ç. idaresindeki 26 GK 071 plakalı otomobil ile...
Gün kadınların
 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir araya gelen Eskişehir 112 ...
Büyükşehir bir dava daha kazandı
Tarım arazilerinin tarım dışı kullanılması için planlanan her türlü çalışman...
Kazım Kurt’tan kadınlara 8 Mart izni
Sosyal demokrat bir anlayışla yönetilen Odunpazarı Belediyesi, örnek çalışmalarına ...
124 adet kamu konutu ihaleyle satışa çıkarılıyor
 Ankara İli, Çankaya ve Keçiören İlçesinde bulunan ve ilanda nitelikl...
Sağlık Bakanlığından istihdam ilanı
 Sağlık Hizmetleri Temel Kanununun ek birinci maddesi ile Kamu Kurum ve Kuruluşlarına Aç...
19.940 Sözleşmeli Öğretmen alınacak
 Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmî eğitim kurumlarında görev yapmak üzere 65...
Avrupa Tepebaşı’nın başarısını konuşuyor
 Tepebaşı’ndaki dönüşüm çalışmalarını değerlendiren Başkan Ata&cced...
Eskişehir renk mi değiştiriyor?
 Eskişehir’de her hafta artmaya başlayan vaka sayıları tedirgin etmeye başladı. Yeniden s...
Eskişehir’de itfaiye aracı işçi servisi ile çarpıştı: 1 ölü, 11 yaralı
Eskişehir’de yangın ihbarına giden itfaiye aracı ile işçi servisinin çarpışması ...
Eskişehir Günlük Kiralık Ev