BİZİM MİRASIMIZI TALAN ETTİLER

Giriş Tarihi: 11 Eylül 2019 Çarşamba 509
 BİZİM MİRASIMIZI TALAN ETTİLER

 


 Türkiye’nin ve Eskişehirspor’un efsane amigolarında Orhan Erpek (Amigo Orhan) Galatasaray’a transfer olan Falcao’nun 3’lü tezahüratı ile Türkiye’deki spor camiasının gündemine oturan 3’lü tezahüratı anlattı. Erpek, “3’lü olur 4’lü olur biz komple stadyumu kenetliyorduk, tek vücut tek nefes olurduk. Kitlesel tezahürat şeklinin patenti Eskişehirspor taraftarındadır. Ancak o başarılı yıllardan sonra takımı batırdılar, bizim mirasımızı talan ettiler. Büyük Eskişehirspor taraftarından isteğim, o yıllardaki gibi kenetlensinler” dedi.


 


“Tek vücut tek nefes oluyorduk”


Galatasaray’a transfer olan Falcao’nun birlik ve beraberliğe hayran kaldığını belirten Erpek, “Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz açıklamasında ‘3’lü tezahüratı bulan Eskişehir halkıdır’ dedi ve benden bahsetti. Kendisine çok teşekkür ederim. 3’lü olur 4’lü olur biz komple stadyumu kenetliyorduk, tek vücut tek nefes olurduk. O dönemde çok farklı tezahürat şekillerimiz vardı. Kitlesel tezahürat şeklini yapıyorduk. Bunun patenti bizde. Galatasaray Başkanı sayın Mustafa Cengiz de Galatasaray’ın birlik beraberliğine vurgu yapmak istemiş olabilir. Nitekim şimdiki taraftarlar gruplara ayrılmış, bizim zamanımızda bu yoktu, tek vücut vardı. Şimdi bir tek Galatasaray’da var, tek grup. Eskişehirspor taraftarı da dahil, taraftarlar gruplara bölünmüş durumda" dedi.


 


"Seyirci organizasyonu Eskişehir ile birlikte başladı"


Erpek, "Eskişehir kurtuluş savaşının yapıldığı ana merkezlerden biri İnönü savaşları ile Sakarya savaşı burada yapıldı, buranın can alıcı noktası Kuvayı Milliye ruhunun halka duyurulması ve halkın da bunu benimsemesiydi. Bizimkisi de aynı Kuvayı Milliye ruhuyla İstanbul’a karşı bir isyandı. Önemli olan İstanbul’a kafa tutmaktı, Anadolu’nun gücünü göstermekti. Eskişehirspor taraftarı Türkiye’de devrim yaptı. Bizden önce İstanbul’da organize tezahürat yoktu, bütün stadyumun katıldığı bir organizasyon yoktu bu ilk defa Eskişehir’de yapıldı, bunu yaratan Eskişehirli taraftardır. İstanbul’da tüm stadyum tezahürata katılmazdı, 50 kişilik bir grup olurdu, kitlesel halde tüm tribünleri harekete geçiren Eskişehir halkıdır. Fenerbahçe’nin, Galatasaray’ın Beşiktaş’ın taraftarı, sadece gol olunca gol diye bağırırlardı. 1965-1970 yıllarında benimle birlikte farklı tezahüratlar ortaya çıkarmıştık. Önemli olan kitlenin katılımıydı, bizden önce büyük takımlarda tezahürat yoktu. Bizle beraber başladı. Eskişehir taraftarının organize olmasını sağladık. Taraftarda grup yoktur. Tek yürek vardır, her şey Eskişehir ve Eskişehirspor içindi. ‘Kuvayı Milliye ruhuyla, tek yürek, İstanbul’un hegemonyasını yıkacağız’ diyorduk o zaman. Her şey Eskişehirspor içindi. Birliktelik sağlayarak başarıyı sağlamıştık. Burada önemli olan organize olmak, kitlesel hareket etmek, herkesin bir stili var. Sahanın ortasında hareketlerimle ve bağırarak tribünleri harekete geçirirdim. 3’lü olmuş 5’li önemli değil. Bizim amacımız İstanbul Anadolu’yu hakir görüyordu varsa yoksa Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş’tı biz bunu yıkmak istiyorduk ve o dönem başardık da. Bu İstanbul hegemonyasını yıktık. Eskişehir Demirspor Türkiye şampiyonu olmuş mesela zamanında. Ben ya da başka kişiler, birey önemli değildi, organizasyonu yapan halktı” diye konuştu.


 


“Kulübü işi ve işletmeyi bilmeyenler yönetiyor”


Eskişehirspor ile ilgili de konuşan Orhan Erpek, “O başarılı yıllardan sonra takımı batırdılar, bizim mirasımızı talan ettiler. Çok üzgünüz. Eskişehirspor’un böyle mi olması gerekiyordu, kulübü yönetmek için ekonomiyi, işletmeyi bileceksin. Eskişehirspor’a Yalçın Kılıçoğlu’ndan sonra takımı başarıyla o düzeyde yönetebilen birileri gelmedi. Kılıçoğlu, fabrikanın CEO’sunu getirip kulübün başına oturttu, Yalçın yönetimde değildi. Ancak finansal kaynağı sağlıyordu. Murat İnce zamanın en büyük CEO’larından biriydi. Eskişehirspor’u çok güzel idare etti. Biz de Eskişehir halkını ayağa kaldırdık ve başarı geldi. Şimdikilerde bu yok, işletmeyi bilmiyorlar, bu iş kapitalistlerin işi, işletmeyi onlar biliyor, para da onlarda. Burada en önemli olan işletme, parayı düzgün kullanma, yatırımları düzgün yapma bir de kulübü sevmek lazım. Kulübü fabrika gibi yöneteceksin, bilimsel ve sistematik bir çalışma yürüteceksin, şimdi kulübü işi ve işletmeyi bilmeyenler yönetiyor. Bu nedenle eriye eriye bu hale geldik. 1970 yılında Yalçın Kılıçoğlu vefat ettikten sonra biz de çekildik” diye konuştu.


 


“Kenetlenin”


Eskişehirspor taraftarına da mesaj gönderen Erpek, “Büyük Eskişehirspor taraftarından isteğim, o yıllardaki gibi kenetlensinler. O dönemde görev bölümü vardı, yöneticiler yönetiyor biz destek oluyorduk. Tek isteğim Eskişehirspor’un eski günlerine dönmesi” şeklinde konuştu.


 


AYAK TENİSİ OYNADILAR
 Şimşekler  23 Kasım Cumartesi günü evinde oynayacağı Büyükşehir Beled...
FURKAN 45 DAKİKA OYNADI
 Milli takımda olan Furkan Balaban 45 dakika forma giydi. U20 Milli takımı, Paris’te oyna...
KLASINI KONUŞTURDU
 Milli arada çalışmalarını tesislerde sürdüren Es-Es’li oyuncular dü...
KONGRE VAR, RESMİ ADAY YOK
Eskişehirspor’un çoğunluk sağlanırsa Olağanüstü Genel Kurulu bugün yapıl...
PEHLİVANLAR SIKI ÇALIŞIYOR
 Spor İl Müdürlüğü bünyesinde Yenikent Spor salonunda ki çalışm...
ANADOLU’NUN ALT YAPISI SAĞLAM
 Anadolu Üniversitesi futbol alt yapı çalışmaları aralıksız devam ediyor. Yunusemre...
POTADA GÜCÜMÜZ YETMEDİ(27-74)
  Kadınlar Bölgesel Basketbol Ligi’nde ki temsilcimiz Çağdaş Kolejliler ...
TEPEBAŞI SEVİNDİRDİ(3-0)
  Temsilcimiz dün Başkent Beşiktaşlılar takımını 3-0 mağlup etti. Kadınlar Voley...
YİNE OLMADI(3-0)
  Kadınlar Voleybol 1.liginde kötü başlayan Anadolu Üniversitesi dün d...
ANADOLU DEMİR DÖVDÜ(4-2)
 Ligde ilk hafta maçlarının tümü dün oynandı. U19 1.Gençler l...
GEÇMİŞ OLSUN!
 Yürekleri ağıza getirdiler. Kaynaz-Sütlüce karşılaşmasına talihsiz bir sak...
KAYMAZ PLAY-OFF AŞKINA(3-2)
  1.Amatör Kümede 10.hafta dün oynanan 3 müsabaka ile start aldı. &nbs...
BARANSELSPOR: 1-GENÇLERGÜCÜ: 1
 Süper Amatör Küme de haftanın açılış maçı Baranselspor ile Gen&cc...
DİŞİ KRAMPONLAR ÇİFTE ZAFER İÇİN…
 Çamlıca Gençlik ve Spor Kulübü ile Öncüspor bugün kendi...
SÜPERDE DERBİ GÜNÜ
 Süper Amatör Küme de son yılların önemli rekabetlerinden biri haline gelen...
MAZERET YOK! KAZANMALIYIZ
 Bölgesel Amatör Ligde bugün başkent temsilcileri ile kapışacak Anadolu Üni...
GENÇLER’DEFİNAL GİBİ GÜN
U19 2.Gençler liginde normal sezon, final gibi bir maçlar ile sona erecek. Lider Tepeb...
1.AMATÖR KÜME
1.AMATÖR KÜME A GRUBU16 KASIM CUMARTESİOrhangazi:3-İki Eylül:117 KASIM PAZARMuttalıp ...
PEHLİVANLAR SIKI ÇALIŞIYOR
Spor İl Müdürlüğü bünyesinde Yenikent Spor salonunda ki çalışmaların...
ANADOLU’NUN ALT YAPISI SAĞLAM
 Anadolu Üniversitesi futbol alt yapı çalışmaları aralıksız devam ediyor. Yunusemre...
POTADA GÜCÜMÜZ YETMEDİ(27-74)
Kadınlar Bölgesel Basketbol Ligi’nde ki temsilcimiz Çağdaş Kolejliler dün lid...
TEPEBAŞI SEVİNDİRDİ(3-0)
 Temsilcimiz dün Başkent Beşiktaşlılar takımını 3-0 mağlup etti. Kadınlar Voleybol 1....
YİNE OLMADI(3-0)
Kadınlar Voleybol 1.liginde kötü başlayan Anadolu Üniversitesi dün de deplasmand...
2.GENÇLER’DE FİNAL GİBİ GÜN
U19 2.Gençler liginde normal sezon, final gibi bir maçlar ile sona erecek. Lider Tepeb...