17 Aralık 2018 Pazartesi 21031 Okunma

AK PARTİ’NİN DİBİ TUTACAK 


Yerel seçimler yaklaşırken partiler adaylarını tek tek açıklamaya başladı. Eskişehir'de Büyükşehir Belediye Başkan adayı Burhan Sakallı. 

Odunpazarı ve Tepebaşı ilçelerinin adayları henüz açıklanmadı. Geçtiğimiz günlerde Ak Parti Odunpazarı İlçe Başkanı Volkan Doğan İle Tepebaşı İlçe Başkanı İbrahim Kaynarca istifa etmişti.

Bu istifaları genel merkezin istediği belirtildi. Genel merkez istifa istediyse Volkan Doğan İle İbrahim Kaynarca'nın adaylıklarının kesin olduğu düşünülüyordu. Birkaç gündür ilginç iddialar ortalıklarda dolaşmaya başladı. 

Ak Parti kurucu İl başkanı Osman Yüksel Ak Parti'den istifa ederek MHP'nin Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday adaylık müracaatında bulundu. Osman Yüksel'in kendisi arayan Partili bazı arkadaşlarına "Ak Parti'nin kurucu başkanıyım ama bana sahip çıkılmadı, beni dışladılar" dediği de iddialar arasında. Osman Yüksel'in neden böyle bir yol izlediği bilinmiyor ama bence Ak Parti ve MHP'nin ortak projesi. Çünkü Osman Yüksel kendisine sahip çıkılmaması nedeniyle böyle birşey yapacak olsaydı şimdiye kadar çoktan Ak Parti'den istifa ederdi. 

Odunpazarı için de Volkan Doğan'ın adaylığına kesin gözüyle bakılırken şimdi de Fikret Dönmez'in aday gösterileceği dedikoduları ortalıkta dolanmaya başladı. Fikret Dönmez'in sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım da dikkat çekici. "Nasipse olur zaten, Sen yapabildiğinin en iyisini yap, tedbir senden, takdir ALLAH'tan". Acaba bu paylaşımı adaylık konusunda bilgi aldığı için mi bilinmez ama dedikodular çoğaldı.

Taban ısrarla Volkan Doğan derken bu tarz dedikoduların çıkıyor olması rahatsızlık yaratıyor gibi. Kazan kaynıyor. Herkes başka şeyler söylüyor. Parti içerisinde var olan gerginliğin derecesi daha da yükseliyor. 

Ak Partide tam anlamıyla kenetlenme sağlanamadı. Partinin üst düzey yöneticileri arasındaki "ayrışma sorunu"çözülebilmiş gibi görünmüyor. Aslına bakarsanız çözülmesi de zor. Herkes birbirini idare ediyor sadece. Ama adaylıklar konusu biraz daha uzatılırsa daha ciddi sıkıntılar doğacak bence. Volkan Doğan'dan başka bir adaya kimsenin tahammülü olmayacak gibi. Aslında hiç de hoş bir görüntü değil. 

Genel Merkez istifa istiyor, ilçe başkanı Volkan Doğan istifa ediyor. Teşkilat ve partililer kendisini sanki belediye başkanı olmuş gibi uğurluyor. Aradan biraz zaman geçiyor ve başka bir kişinin adı geçiyor. İktidar partisinin ciddiyeti zarar görüyor. Bu nedenle bir an önce bu duruma bir son verilmeli ve adaylar açıklanmalı. Aksi takdirde Ak Parti kaynamaya devam edecek ve dibi tutacak.