8 Mayıs 2020 Cuma 15547 Okunma

HESABI KİM VERECEK?...

 


Dünya genelinde günlük hayatı altüst eden korona virüs salgını başta futbol olmak üzere tüm spor branşlarını da etkiledi.


Birçok spor organizasyonu ya iptal edildi ya ertelendi yada süresiz şekilde askıya alındı. 


Şu ana dek binlerce insanı yaşamından eden virüs dünya genelinde spora darbe vurdu.


Mesela UEFA, 55 ülkenin federasyonlarının onayıyla 2020 Avrupa Futbol Şampiyonasını (EURO 2020) 11 Haziran -11 Temmuz 2021 tarihleri arasına erteledi. Copa America, korona virüs salgını nedeniyle 2021 yılına ertelendi.


Bunun yanında Hollanda,  Belçika ve Arjantin’de ligler iptal edildi, Fransa’da ise tescil edildi.


 


Ya Türkiye’de neler oluyor.


Futbolda liglerin ne olacağı merakla bekleniyordu.


Bu konuda Türkiye Futbol Federasyonu başkanı Nihat Özdemir önce Sağlık bakanı ile bir toplantı yaparak durumu anlattı.  Sağlık Bakanı Koca'nın liglerin oynanıp oynanmama kararını TFF'ye bıraktığı açıklayarak topu Özdemir’in önüne attı. 


Özdemir’de önceki gün daha önceden hazırladığı takvimi ve neler olacağını tek tek açıklayarak çok büyük riske rağmen maçların 12 Haziran’da başlayacağını belirtti.


 


Bir çok takım Pazartesi gününden itibaren toplanmaya başlayacak. Önce testten geçecek. Peki bu testlerden pozitif sonuçlar çıkarsa ne olacak. Örneğin Ankaragücülü oyuncu da testi pozitif çıktı ve bütün takım etki altına girip,  antrenmanlar 1 hafta ertelendi. Oyuncular tesislere ve çalışmalara bile gelmek istemedi.


 


Bir kere salgın tamamen kontrol altına alındıktan sonra karar verilmeli idi.Çalışmalara başlayan takımların oyuncuları hepsi haklı olarak sosyal mesafeyi koruyor. Bazıları da maske ile antrenman yapıyor.  Bu antrenmanlar nereye kadar böyle devam edecek.  Maçların başlayınca da  sosyal mesafe alışkanlığı olacak. Tamam sahada herkes birbirinden uzak… Ya soyunma odalarında giyinme, soyunma, taktik. toplantı nerede ise 30-35 kişi aynı oda da nefes alıp verecek.


 Hele deplasmanlar en büyük sorun….


Eskişehirspor’un ilk maçı Erzurumspor ile deplasmanda.


Eğer uçak olmaz ise Sosyal mesafenin korunması için,  takım 2 otobüs ile en uzak deplasmana gitmek zorunda. Yolda mecbur ihtiyaç molası verilecek, temas olacak.. Bunlar bile hiç düşünülmüyor.  


 


Sayın Nihat Özdemir mecburen takvimi belirledi.


Ama….


Son kararı ise Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu verecek.  Bu ortamda da onlar riske girmez diye düşünüyorum…


Yoksa salgın tamamen bitmeden maçlar başlar, sıkıntı olur ise bunun da hesabını kimse veremez.