21.05.2018 11:41:28 3956 Okunma

KULÜPLERİN İÇİ NASIL BOŞALIR

 


AKHİSAR SPOR maçını seyrederken, bir kaza takımı nasıl olurda Süper Lig de devlerle savaşır. ?.. Özellikle maddi yönden akıl almayacak boyutlardaki fark beni bir hayli düşündürdü.Final maçında rakip Fenerbahçe’ye bak Akhisar’a bak. Forma renkleri değişse bu farkı kimse anlayamayacak bir 90 dak. izledik...Geçen yıllar Akhisar maçını izlerken yanımda bir yönetici vardı. Bu takımla bu İlçe takımı , Süper ligde nasıl ayakta duruyorsunuz demiştim..? 


Bize bu fikri ,aklı deneyimi Gençlerbirliği takımı verdi. Özellikle rahmetli İlhan Cavcar  başkan bu takımı Süper ligde tam 32 sene ayakta tutması her takıma ilham kaynağı olmalı diye düşünerek yola çıktık..


   Yıllarca aynı başkan, aynı yönetim takımı ayakta tuttu. Ama hiç birimiz ne otel masraflarını, ne uçak, ne yeme içmeyi hatta çay paralarını bile kulübün üzerine yazdırmadık. Bu işi yapan yönetici olduğunda zaten onları yönetimden ihraç ettik.


  Düşünüyorum da diğer takımlar demek bunun için ligde can çekişiyor. Her gelen, giden kulübü  tokatlıyor, üstelik  malın tamamını götürüyor.


  Kulüplerde denetim olmaz ise , yasa ile kanun ile yürütülmezse sonunda her yönetici kendi dalında uğraş verdiği bölümleri alenen kullanması kaçınılmaz oluyor demek diye düşündüm..


   ESKİŞEHİRSPOR ÖNÜMÜZDE Kİ  SEZON NE YAPAR  ?...


  İşte bu soru bu günlerde her taraftarın ağzında.. merak konusu olan bu durum nasıl bir çıkmazda ..! 


  Geçen sene Es-Es leri kapanma noktasında devralan eski başkan Sinan Özeçoğlu ve yönetimi transfer yasağı yüzünden , kadroyu korumak, alacaklıları ötelemek eldeki bütçeyi muhafaze etmek, üstelik bir çok futbolcunun para almadan oynayan eski futbolculara alacaklarını ödeyerek zaman tüketti. 


   Bir taraftan icralar,hacizler,TFF ve FİFA dosyalarını halletmeye çalışmak, onların önünü tıkadı. Sonuçta ne oldu işin içinden bir türlü çıkamayan yönetim tam 4 ay sonra , kulübe destek gelmeyince görevi bırakmak zorunda kaldılar.


   Her kesim şimdi Es-Es lere sahip çıkmalı deniyor..?


   Hedefteki futbolcular kulüpte tutulacak , yeni dinamik kaliteli futbolcular transfer edilmelidir deniyor, uyum sağlayamayanlar da mukaveleleri karşılıklı fesih edilmelidir deniyor.


   Es-Es ler geçen yıl son dakika kayyuma gitmekten kurtuldu. Peki bu sene ne olacak  ? para bulunmaz ise n az 24 puan silinerek lige başlamak intihar olacaktır.. 


   Bu durumda Eskişehir taraftarının durumunu düşünebiliyor musunuz ?


   Peki Eskişehirspor'un bu günkü durumuna gelmesi kötü yönetilmekten kaynaklandığı bes belli artık..


   Bu kulüp yıllarca bu kadar kötü yönetilmeseydi bu durumlara düşmezdi.


   Şu anda kimseyi suçlamamalı , günah keçisi yapmamalıyız.


   Bu durumdan gelmiş geçmiş her yönetim suçlu dur.


   Her gelen günlük yaşamış, baştakiler kulübün geleceği ile değil kendi idealleri doğrultusunda başta bulunmuşlar.


   Yörük sırtından kurbanlar kesilmiş, taşıma su ile değirmen çarkı döndürülmeye çalışılmış.


   Takımın ne geleceği düşünülmüş, nede alt yapısı, gelir getirecek tesisler, arabalar, sahalar aklımıza ne geliyorsa yapılmamış. 


   Bir tek Nebi Hatipoğlu’nun eserleri ve yaptıkları ile geçinilmeye çalışılmış....


   Para muslukları kurutulmuş, adeta har vurup harman savrulmuş.


   Takımda bir anda parlayıp aradan sıyrılan isimler satılmış. Yönetimde iş bilenlere değil biat etmesini bilenler tutulmuş..


   TRİBÜNLERDEN GELEN SESE


    Kulak verilmemiş, hesap sorulunca benim adım hıdır elimden gelen budur denmiş.. Bizden daha iyi bu işi yapacak varsa gelsin kulübü yönetsin denmiş..


    Ne zaman denmiş, para bitince, kulüp borç içinde olunca, kaynaklar kurutulunca , şehirden , ikmal,lojistik destek kesilince ..


    ANADOLU YILDIZI  NEDEN SÖNDÜ 


   Eskişehirspor’u siyasi emellerine alet edenler , Türkiye'de köklü bir futbol kültürüne sahip olan kenti.adeta futboldan soğuttular..


   Kulüp üye sayısının Türkiye’nin en minumum olduğunu kim biliyor ?..


   Taraftarı para basan meta olarak görmüş, nasıl olsa bunlar her maça gelir bağırıp , çağırıp gider diye düşünülmüş..


   Tribünlerden gelen sese hiç bir zaman kulak vermedikleri gibi, hesap sorulunca ben bırakıyorum diye tehdit edilmiş..


   Şu an kulüp çalışanları bir yıldır para yüzü göremiyor..Ne yer ne içiyorlar diye sorulmamış , futbolun, iş yönetiminin " F "sinden anlamayanlar futbol uleması kesilmişlerdir...


   Marsilya Atletiko maçını izlerken düşündüm..? Es-Es  Marsilya kupa maçını  izlemek için Fransa’ya gittiğim yılları.. Bu takım daha da yükseleceğine, maddi manevi güçleneceğine tam tersi ,kayyuma gitmekle yüz yüze geldi. Yarın belki de bu gidişle hızla 3. lige düşecek takımımı, düşündükçe üzülmemek elde değil.. Bundan sonra bu takımı Süper Ligde görmeyi ömrümüz yeter mi ? yetmez mi onu Allah bilecek..


   Ben inanmıyorum neden..?  " elimizde tam 54 adet parası ödenmemiş bekleyen dosya var,"  bunlara nasıl ödeme yapılacak, birde geçen yılki 16 futbolcuya verilecek paralar bekleniyor. -  toplam dosya sayısı 60 adet oluyor.. Allahım sen aklıma mukayyet et..? Bu takım taşıma suyla daha ne kadar gidecek ..!