6 Şubat 2019 Çarşamba 1230 Okunma

KÜLLERİNDEN DOĞAN ES-ES

Spor Toto 1ci liğinde liderliğe en yakın aday olan Gençlerbirliği karşısında , bu yılın en önemli galibiyetini alan EsEs ler 25 bin taraftarını da yerinden oynattı.


Transfer tahtasının açılması EsEs ler için adeta ligin başlangıcı da oldu...'!


Haftalardır ahlarla Vah'larla Of'larla çok iyi oynamamıza rağmen genç futbolcularımızın daha ilk akında yediği goller hepimizin yüreğine saplanan hançer gibi oluyordu.


    Alt yapı gençlerimizin ligde kazandıkları 17 puan gerçekten müthişti. Dolayısı ile ligden kopmayan ,ligde tutunmasını sağlayan zincir halkası gibiydi.


    Tarih sayfalarına geçen , seminerlerde konu olan alt yapının önemi , Eskişehir doğumlu olan hocalarımız Levent Zorluer ve Fuat Çapa nında umutlarını hiç söndürmedi.Takımlarına olan inancı ve güvencesi ile tüm zorluklara karşı direnerek sonunda bu günlere geldiler.


 


   Dostoyevski'nin en büyük romanı Diriliş , işte tam bizlere uygun romandı.


   Ligin ikinci yarısında transfer TAHTASININ açılması 81 alacaklı dosya ile boğuşmamızı bir anda sildi süpürdü.


   Sezon başı alınan mukavele yapılan 14 futbolcunun takıma 6aydır uyum sağlaması , bizim için süperdi.


          TARAFTARIN GÜCÜ ÖNEMİ VE KÜLTÜRÜMÜZ TARTIŞILMAZ


   İkinci yarının hemen başında iş yine taraftara kaldı. " Futbolda büyük devrimleri başlatan Eskişehirspor bu başarılarda en az futbolcular kadar, teknik hocalarımız kadar payı olan ,tribün kültürünün öncüsü , ilklerin yaratıcısı ,Fair-Play in temsilcisi hepimizin gururu olan Bando EsEs ve TARAFTARIN görsel şovlarıyla olduğu kadar , centilmenliği şehrimiz de olduğu kadar, ülkenin her zaman öncüsü, lideri olmuştur.


                        YENİ FUTBOLCULAR GÜVEN VERDİ HAVA VERDİ


   " Hocamız Fuat Çapa " Zor maç öncesi gençlerle tecrübeli ayakları harmanlayıp , bir araya getirip sahaya sürmesi gerçekten çok önemliydi. Zira rakip ligin en zorlu güçlü kaliteli şampiyon adayı Gençlerbirliği idi. Bir tarafta çok koşan , rakibi bunaltan,savaşan, mücadele yeteneği çok üstün oyuncular ile Kondüsyonu az mücadele yeteneği az , buna rağmen tecrübeli , pas trafiğinde etkili estetik gücü yüksek , topa basan,Ada'm geçen, Ada'm eksilten atağa çıkıldığı an milimetrik paslarla rakip defansın yerleşim düzenini bozan ,onları buruşturup yere yapıştıran futbolcularımız vardı saha'da..!


                         SİSSOKO ŞOV


   Özellikle bu futbolcumuz geçmiş yıllara rağmen kilo almış olmasına rağmen daha 27 yaşında olması ile  oynadığı futbol dudak uçuklattı. Attığı milimetrik paslar , ince zarif çalımlar Ada'm eksilterek , rakibi bozarken defanslarına ileri çıkamayıp özel tedbir aldırmış oldu. Bu maçın kahramanı "  SİSSOKO "  saha'da şov yaparak Eskişehir taraftarına da uzun yıllar unutamayacağı güzel bir armağan vermiş oldu.


                          YENİ TRANSFERLER NASILDI ..?


   Kalede Melih 19 dak. İçinde kurtardığı 5 gollük pozisyonla takımına şevk verdi güven verdi harika idi.Stoper Erdal Akdemir attığı kafa golü kurtardığı toplarla ölümüne mücadele etti,İssak Kemal,Kıvanç,Ferhat Kiraz,Milinkoviç  kendilerinden ilk maçlarındaki olmasına rağmen bu kadar üstün top oynamalarını beklemiyordu kimse. Ama taraftar  işte ...! ölüyü bile dirilten desteği Ada'mı böyle oynatıyor demek.Ne yazık ki  büyük usta Emre Güral için bu güzel iltifatları söyleyemeyeceğim. Zira kendisinin  çok idman eksikliği var. Uzun Zaman futbola ara vermesi gücünü, kuvvetini, dayanıklılığını,Kondüsyonunu adeta silmiş süpürmüş. Topa ilk anda çok iyi sahip olmasına rağmen , ayakta zor duran ,ayakları titreyen,üfleyince yıkılacak görüntüsü ile  çalışmadığı , girdiği oyunun son 10 dak. İçinde zaten belli oldu. Kendisini en az 30-40 gün çok iyi çalıştırıp liglere hazırlamak zorundayız.


   Usta Yazarlar Ne derler..?


   " Yetenekli bir futbolcu günümüz futbolunun istediği Fiziki gücün , çok uzağında ise takımına  fayda değil zarar verir "  Topu zor kazanıp kolay kaybedersek oyundan düşeriz. Eskişehirspor takım içinden gol makinası bulması lazım.İbrahim Halil sakatlansa yerine koyacak adam yok.


    Bu maçta SİSSOKO vardı sahada yıldızlaştı . bu her maç böyle olacak değildir.Bu futbolcuyu fazla yormayacak, üzerine fazla görev vermeyeceksin.Kendisi şu an en az 4-5 kilo fazlası var . Zaten zayıflarsa kendisini bu ligde kimse tutamaz?  Nobre 40 yaşında Stancu 39 yaşında onlar bu yaşta oynuyor en fazla golü atıyorlarsa bu Türk takımlarının ayıbıdır diyorum.


 


                          KARABÜKSPOR İLE BU HAFTA DEPLASMANDAYIZ


   Eskişehirspor önce Gençlerbirliği maçı galibiyeti ile gaza gelmeyecek,maçı ciddiye alacak rakibi küçük görmeyecek .ESES ler oyun disiplininden kopmaz ise iyi bir orta saha gücü yaratıp pas trafiğinde etkili olursa , hem gol atar hem moral buluruz , aksi halde kayıp puan düşünemiyorum.Bizim için lig yeni başladı her hafta ne kadar çok puan toplarsak küme düşme hattındaki takımlardan o derece çabuk kurtuluruz,,, Allah şansımızı bahtımızı yolumuzu açık etsin. Güzel günler bizi bekliyor artık  !....