22 Şubat 2019 Cuma 789 Okunma

DENİZLİ ELİMİZDEN ZOR KURTULDU

Klasmanın en üstünde bulunan ve şampiyonluğun büyük adayı konumunda olan Denizlispor ile kendi saha ve seyircimiz önünde mahşeri kalabalıkta oynadık. Zannedersem 26 bin  biletli seyirci ile EsEs leri desteklemek için galibiyete inananarak tek vücut olduk. Tribünlerdeki muhteşem ambiyans gerçekten görülmeye değerdi. Süper lig değil 1ci ligde böyle atmosferi yüksek her anı aksiyon dolu maçı seyretmek büyük kısmet diyorum...


   Bu takım bu saha'da böyle seyirci önünde bugüne kadar, Eskişehir yeni stadında gençlerle bir çok takımı yendi. Kim di bunlar ..?  Osmanlıspor , Ümraniye, Altay, İstanbulspor , Gençlerbirliği gibi bizden üstün ve tecrübeli takımları sayabiliriz..!


   Genç sporcularımızın başarısı günlerce TV ekranlarında konuşulup , gazetelerin spor sayfalarında yazılınca gündem konusu oldu hep.


   Liderliği bırakmak istemeyen Denizlispor bu hafta Eskişehir'e çok iddialı , bilinçli geldi .


   Genç sporcular ile tecrübeli ayakların harmanlandığı EsEs karşısında , işlerinin çok zor olacağını daha sahaya çıkarken yansıtmıştı ...


   Maç başlar başlamaz, 26-28 bin seyircin in korkunç uğultusu kulakları tırmalarken, Denizli tam 33 dakika bocaladı durdu. Hele maçın 17 ci dakikasında " Jessie " nin attığı golle 1-0 yenik duruma düşmesi onları şok etti. Bu arada atamadığımız boş kaleye, direkte patlayan topumuzun gol olmaması Denizlispor için şanslı dakikalar oldu.


   Taki ne zamana kadar ?...Berkay Dabanlının akıl almaz düşüncesiyle kaleciye attığı geri pasa kadar.


   Biz maçın ilk devresi bu sonuçla biter diye beklerken, Mehmet Akyüzün geri pası iyi takip ederek attığı gol ,  umutlarımızıda söndürdü. Skor 1-1 oldu.


EsEs ler Demorolize olurken Denizli uyanarak adeta coştu.


   Aslında Denizlispor çok iyi kadro kurmuş. Az para ile çok iş başarmış.  Bu kadro tam 5 yıldır liderliğe hazırlanmış. Sonunda takım gibi takım olmuş.


   Kaliteli futbolcular kendi oyun anlayışına , keyfine göre değil ..!  Sahaya sürülen futbolun sistemine göre , yardımlaşmalı top oynuyorlar. Özellikle kademe anlayışı,çabuk , hızlı,savaşçı,her an gol kovalaması, pas trafiğinde etkili olması dikkatlerimizden kaçmadı. 


   İKİ PERDELİK OYUN 


   İlk yarısı 1-1 berabere biten maçın ikinci yarısında , tribünlere alışan , Ambiansın güzelliği ile saldıran , koşan , mücadele eden Denizlispor karşısında, şemsiye bir den bire ters döndü. Sanki Eskişehirspor ikinci yarı kaybolmuştu. Fizikman , Kondüsyon olarak, düşük seviyeli futbolcuları , takım sırtında taşıyamaz hale geldi. Mücadele edemeyen, saldırmayan, gol atacak santraforunda olmayınca , gözler genç futbolcularımızı aradı.


           FUAT ÇAPANIN ÇARESİZLİĞİ 


   Geçen yazımda ne demiştim ?.... " Ne kadar yetenekli , şöhretli futbolcu olursan ol...! Günümüz futbolunun istediği , fiziki gücün çok uzağında isen takımına fayda değil , zarar verir "  Hocamız Emre Güralı erken oyuna alarak ,hem taraftarı , hemde takımda ki futbolcuların kimyasını bozdu.


   Dolayısıyla Sissoko , Milinkoviç, Jessie ister sitemiz oyundan düştü.Takım 65 ci dakikada saha'da yürür duruma geldi.


  Denizlispor maçının yedekleri, Furgan Polat ,Bedirhan,Cemal'i ve Furkan vardı . Genç dinamik savaşçı kimliği olan bu futbolcuları hoca oyuna alacağına , idmansız fizikman bitik Ada'mı , hangi görüş ve cesaretiyle oyuna aldı inanamadım.


    Denizli ikinci yarının 70 ci dakikalarında sazı eline alarak , saha'da bizle istediği gibi oynadı.Çaresizlik    Futbolda en büyük yıkıntıdır. Bir ara o muhteşem taraftar susmuş oyun nereye gidiyor diye seyretmeye başlamıştı.Demek ki Emre Güral gibi idmansız kaliteli ismi oyuna alırsan hem ona , hem oynayanlara  yanlış yaparsın. Bu şartlarda maç 1-1 berabere bittiyse bizim için başarı sayılır.


      KULÜP TAŞIMA SUYLA NEREYE KADAR  DAYANIR 


   Eskişehirspor un başın da şu an genç , kalbi EsEs Sevda'sıyla atan   " Başkan Kaan Ay " var.


   Kaan Başkan bu güne kadar hiç bir başkanın yapamadığını yaparak EsEs leri adeta ipten aldı...!


   Transfer tahtasını açarak , tecrübeli ayakları takıma kazandırdı.


    Yönetimde şu an 15-20 kişi var. Bazı yöneticiler de tam gün mesai yapıyor..


     Yönetim şimdilik...!  aralarında 3-4 milyon toplayıp futbolculara maaşlarını, pirimlerini dağıttı.


      Önümüzde zorlu bir Gaziantep deplasmanı var. Yol masrafları , otel masrafları U21 takımı ile birlikte en az 40 bin TL ye ihtiyaç var.


    Şimdi size soruyorum?... Bu para ile bu kulüp nereye kadar Nasıl dayanacak .? bir bilen varsa çıksın açıklasın....


     Taşıma suyla değirmen dönmeyeceğine göre, ip bir yerde kopacaktır.


      Başkan Kaan Ay ...! şehirden, Sivil toplum örgütlerinden , Belediyelerden, yardım, destek gelmez ise,kulübü bırakıp gitmesi an meselesi olur ..,!


       Sonunda olan Eskişehirspor'a olur , çok yazık.....!