23 Mayıs 2019 Perşembe 2575 Okunma

HER ŞEYE RAĞMEN TEŞEKKÜRLER ES-ES

Koca bir sezon , EsEs parasız , pulsuz, takım düşermi, düşmezmi korkusu ile gençlerle, lige asılan  Fuat Çapa ve yardımcıları ,diğer tarafta  puan sildirmeyen , takımını uçurumun kenarından koparıp  alan Başkan  Kaan Ay ile nihayet mutlu sona ulaştı..


   Tam 34 hafta sonra biten lig , Boluspor deplasman maçı ile umutları bir başka bahara taşıdı..


    Her hoca Dünya futbolunda , günü kurtarmaya yönelik  " Popülist  "  yaklaşımlar ile kendisini kurtarma yoluna gider. İdeallerin değil , formalitelerin peşinde koşan hocalar , zaten alt yapılara hep formalite gözü ile bakar ..


   Küçük düşlerin pahalı hocaları , ilkleri yok olmuş , mücadele ve inancın , hükümsüzlüğün ispatını maç içinde verir.


   ESKİŞEHİRSPOR şu an yönetimin değişme baskısı ile genel kurula gidiyor. Bence anlamsız bir karar ..! 


   Futbolcuların alacakları var , transferler var, takım hedefine ulaşmış, her şeye , her engele rağmen kümede kalmayı garanti etmiş , Boluspor ile son maça çıkıyorsun , deplasmanda oynuyorsun , saha'da biletli tam 45 kişi var  komikmi , komik . Bu şartlarda ligi kafalarında bitirmiş  futbolcuları motive etmek, Fuat Çapa hocamız için onları sahaya sürmek ne kadar zordur , bunu bilen ve yaşayan bilir.


   Daha 3-5 sene önce Türkiye liglerini sallayan Ziraat Kupa finalisti olarak Avrupa'ya Fransa'ya gidip Marsilya ile oynayan EsEs  şimdilerde yanlış yönetimlerle yok olmuş kaybolmuş, alt yapılardan ve genç takımla 1ci ligde yaşam savaşı veriyor. 


   Bu şehir futbol kültürü ile yoğunlaşmış , taraftarı ile Dünyaya nam salmış kenttir.


   EsEs bu sezon ligde kaldı, seneye ne olur ? Kim destek olur , belirsizlik şimdiden düşündürür oldu , hepimizi. Eğer yanlış bir yönetim gelirse , inanın EsEs lerin sonu olur ....


   BOLUSPOR MAÇINA ; gelince bu maç bizim için , gençlerin kendini göstermesi gereken maç'tı.


   EsEs ler ilk tehlikeli gol pozisyonunu 15 ci saniyede Jesse ile buldu ama boş kale yerine topu dışarı attı.


   Bolu ağır , kaygan saha'da üstümüze 27 dak. sonra geldi, kornerden gelen topa bilinçsizce boşa çıkan Melih,  Murat Bekaroğlunun kafasından golü kalesinde gördü.  Akabinde çok baskılı oynayan EsEs bu yarıda 3 kezJesse ile, 1 kez de Sissoko ile kaleci ile karşı karşıya kalmalarına rağmen golü bulamadı.    


   Demek ki  futbolcuların aklı başka yerde, her kez kafalarında zaten ligi bitirmiş.


   Bu saatte , futbolcuyu konsantre etmek , çok zordur. Teknik adamlık yalnız taktik , sistem, Kondüsyon ile değil,Felsefe, psikoloji ,sosyoloji bilmektir. Hocalar zor günler için bu derslerin eğitimini almaktadırlar.


  İlk yarısı 1-0 biten maçta şiddetli yağmur ve ağır saha'da ikinci devre,  ancak son dakikalarda heyecan verdi. Maçın son periyodunda atılan 4 gol zevk ve aksiyon  yarattı isede skor 3-2 Boluspor'un galibiyeti ile noktalandı 


   Bir futbol sezonu da günahı ile , sevabı ile zor şartlarda meşakkatle kapanmış oldu.


   Yeni sezonda ne olur, ne biter,takım Nasıl yönetilir, Nasıl transferler yapılır , paralarını kim öder ?..bu  belirsizlikle bekleyip göreceğiz.


   Köşe yazarı olarak ben, bu sezon futbolcu kardeşlerime ölümüne mücadele edip , direnmelerinden takımlarına sahip çıkmalarından dolayı kendilerine çok teşekkür ediyorum. Birde Eskişehir'i en zor , en yanlız , en parasız zor Zaman'larda bırakmayan ,  takımını toparlayan taraftarın çok sevdiği taktir ettiği Fuat Çapa hocama ve Levent Zorluel ile yardımcılarına sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.