23 Haziran 2019 Pazar 8770 Okunma

ESKİŞEHİRSPOR’U ZOR GÜNLER BEKLİYOR

 


Kulüplerin başına geçen yönetimlerin ,günü kurtarmaya  yönelik " POPÜLİST "  yaklaşımları , bence  işinden önce asla gelmemelidir.


   Madem ki borçlu bir kulübü kurtarmaya, yaşatmaya geldiniz,önce bu badireden Nasıl ,ne şekilde kurtuluruz demek lazım.


   Eski başkanlarımızdan Sinan Özeçoğlu ne demişti ..?


   Bizler kendimizi kandırıyoruz , kulübün içi tamamen boşaltılmış , ne para var, ne futbolcu, nede tesis var . Kulüp şu an yaşam savaşı veriyor adeta...


   Vay senmisin bunu diyen.ler sahneye fırlayıp adeta gövde gösterisi, şov yaptılar. Doğru söyleyeni 9 köyden kovdular. Olaylar büyüdü odalarda gizli kulisler yapıldı, netice yeni bir yönetim seçilmesiyle son buldu. Dertler bittimi ?... Bitmedi işin gereği olan para sanki ikinci plana atıldı..


   Osman Taş Başkan , büyük cesaret örneği gösterip  , kurtarıcı olarak EsEs lerin 54 cü yılında , yeni Başkan'ı  oldu ..


   Geçen yıl,kulüpleri kurtaracak olanların, alt yapı ve gençlerimiz olduğunu nihayet anladık.gördük..


   Bu güne kadar kulübe gelen paranın %1 gibi ni bile ayırmayanlar, şimdi ancak kıymetini anladılar ...


   PROFESYONEL KULÜP YASALARI NE DİYOR ...?


   Yasalara göre yabancı futbolcular ile çok bilinçli, anlamlı sözleşme yapmak şart..


   Yabancı alacağını tahsil edemediği an şikayeti halinde takımlar lige ( -3 ) puan eksikle başlıyor. Paran varsa alıcan yoksa ateşe yaklaşmayacaksın . Başkanlar şov yaparak şunu aldım bunu aldım diye kamu oyunu şaşırtıyorlar. Eğer iki futbolcu daha parasını alamaz ise takım   ( -12 ) puan ile lige başlıyor.


   Bu ne demek...?


   Takımın idam fermanı verilmiş demektir.


   Hepimiz gördük yaşadık ..,! Karabük , Mersin , Manisa vs gibi takımlar , daha en az 10 yıl asla belini doğrulatmayacak demektir.


   Eskişehirspor 'u geçen yıl seyrettik. Tarihte görünmeyen, yazmayan akıl almaz mücadelesine şahit olduk. Verdikleri savaş sanki akıl tutulmasıydı. Takımın tamamı bu şehrin gençleri olmasa başarı gelirmiydi. ?.... Değerleri ,yaptıkları hizmet parasız,pulsuz aç karnına verilen bu dehşet görüntü yaşanırmıydı. Alt yapılara önceden değer verilseydi EsEs ler zaten bu duruma düşmezdi. Dorukhana sormuştum sizlere yemek çıkıyormu diye, bana gülmüştü  Yılmaz dedem sağ olsun .. hem şaşırmış ,hem üzülmüştüm.


 Kulüpte para varken her kez yöneticilik yapar,asıl olan para yokken kulüp Nasıl yönetilir .?


 


      YENİ YÖNETİMDEN BEKLENTİLER NEDİR ..?


   EsEs lerin başında bulunan Başkan Osman Taş , hayat bulabilmesi için , ligde tutulabilmesi için ,önce Pinto ve Boffen den Nasıl kurtulmanın yollarını aramalıdır. Her iki futbolcu 500 bin Avro parasını , yeter artık , diyerek hemen, şimdi ve peşin istiyor. Bu parayı vermek kulübün kapısına kilit vurmak demektir. İşin zor yanı her iki futbolcunun avukatları parayı almaya  kesin kafalarına koymuşlar.


   Geçen yıl takımı kurtaran en az 11 kişi var. Pırıl pırıl olan bu gençlere ödeme var söz var. Onlar bu savaşı vermeseydi zaten bugün takım diye ortada bir şey  olmayacaktı. Önce bu gençlere ödeme yapılacak, işte zor günler geldi çattı. Şimdiki yönetim ne yapsın .? Ne yapmalı  kendileri bile bilmiyor ortada bu kadar para zaten yok. Gittikleri her kapı yüzlerine kapanıyor . Türkiye ligleri artık çok yüksek paralar ile idare ediliyor . Bu zor ekonomik şartlarda kimse elini cebine atmıyor , atamıyor önünü göremiyor . 


   Düne kadar Yılmaz dedesinden pirim alan karnını doyuran Dorukhan 15 milyon Avroya İngiltere'ye Liverpool a gidiyor. Onu yetiştiren EsEs ler hiç para kazanamıyor. Ne kadar acı, ne kadar ızdırap. Fıratcan Üzüm Trabzonspor'a gitti para yok.


   Futbolcu almak , futbolcu satmak öyle kolay değil bu devirde...!


   Deneyimli profesyonel yönetici olmak gerekir...


   Parasız kulüplerde bu işler kolay olmuyor. Palavra ile ,Alevera, dalavera ile futbolcu kandırmakla olmuyor. Bu işler çok eskilerde kaldı , dünya değişti.


   Şimdiki yönetim bu paraları ya verecek, ya'da bulacak....!


   Yoksa (- 12 ) puanla lig bizim için başlamadan bitecektir...


   Allah yardımcımız olsun. Çıkmayan Can'dan Ümit kesilmez der Ata'larımız  !......