10.02.2018 18:16:52 2570 Okunma

İKTİDAR MI GÜVEN VERİYOR YOKSA MUHALEFET Mİ GÜVEN VERMİYOR?

Türkiye'nin içinden geçtiği kritik dönemeçte her siyasi partinin geliştirdiği politikaların yanı sıra, kişisel olarak da siyasi liderlerin yaklaşım ve söylemlerini takip ediyoruz. 2019 seçimlerine bu kadrolarla hazırlanacak olan CHP'de söylem birliği oluşmadı henüz. Parti genel başkanı farklı söylüyor, milletvekilleri farklı hatta bazı belediye başkanlarının da kendine özgü politikalar izlediğine şahit oluyoruz.

Aslında bugün üzerinde duracağım konu AKP iktidarı güven mi veriyor yoksa CHP muhalefeti güven mi vermiyor?

AKP iktidarı döneminde izlenen politikalar ve bu politikalardan vazgeçilmesi, vazgeçilen politikaların verdiği hasarın onarılması için yeni politikalar geliştirilmesi, teröre gösterilen iltimasların aslında devletin organlarına sızmış hainlerce organize edildiği dönemleri yaşadık ve geride bıraktık. Gündemi takip eden vatandaşlar geçmişten günümüze yaşanan siyasi manevraları görme şansını yakalamıştır  ama insanoğluna verilen UNUTMA özelliği sayesinde birçok söylemden vazgeçip yeni politikalar ürettiğinizde kimse "ne değişti?" diye sormuyor. Böyle sorulmayınca da kimsenin yüzü utanmıyor, umuruna gelmiyor. Kısa manevralarla politika değiştiriyor.

AKP kadroları genel Başkan güdümlü olduğu için, her kafadan ayrı bir ses duymazsanız. AKP'de çoğulcu siyaset yöntemi pek uygulanmaz. Genelden tabana yayılan bir siyaset sistemiyle parti gündem belirlemektedir. İl ve ilçe örgütlerini genel başkan belirler. Mevcut İl ve ilçe başkanlarının başarılı olup olmadığına taban değil tavan karar verir. İki adayın olduğu il ya da ilçe kongresi göremezsiniz. Aile reisi var ve herşey onun istediği gibi olur. Çatlak ses varsa gereği yapılır susturulur. Bu nasıl bir mekanizmadır ki bütün yapıyı kontrol altında tutabilir. Başarısız diyebilir misiniz? Peki başarılı diyebilir misiniz? Ne anlamda başarılıdır ya da hangi politikaları başarısız olmuştur bunun analizi yapılmalıdır. Ana muhalefet bunun analizini yapmak yerine sadece taşa tutma sistemi uyguluyor.

Başarılı diyebileceğimiz yönleri AKP'de sistematik olarak uygulanan kontrolcü yapı mı? Buna kimisi biat der kimisi istikrara ve iktidara götüren disiplin sistemi der. Kim ne şekilde söylerse söylesin. 16 yıldır girdiği her seçimde başarı elde etmiş bir partiden bahsediyoruz. Ana muhalafet partisine bakıyoruz, birinin dediği diğerinin dediğini tutmuyor, herkes ayrı birşey söylüyor. Aslında AKP'nin de bir yaptığı diğerini tutmuyor. Bugün milliyetçiliği ayaklar altına alıp, bir darbe girişimi esnasında milli çağrılar yapıp bastırabiliyor. Ama Tayyip Erdoğan milliyetçiliği ayaklar altına aldık deyince tüm AKP mensupları milliyetçiliği ayaklar altına alıyor, milliyetçiyiz deyince hepsi milliyetçi oluyor. CHP'de ise aynı gün aynı konuda farklı açıklamalar duyabilirsiniz. Söylem birliği  yakalayamıyor yani.

Eğer insanın "unutma" gibi bir özelliği olmasa herkesin başı döner. İzlenen politikalar o kadar hızlı yön değiştiriyor ki kimse takip edemiyor. Tayyip Erdoğan faktörü var. Ne derse doğrudur diyen geniş bir kitle olduğunu biliyoruz. Çünkü AKP kazanıyor. Girdiği ilk seçimden bugüne kadar hiç kaybetmedi.

Bütün bunları düşündüğümde cevap verilmesi gereken şu soru aklıma geliyor.
"İktidar mı güven veriyor yoksa muhalefet mi güven vermiyor?"