15.04.2018 17:52:14 1628 Okunma

NİYE MEMNUN OLUYORUZ Kİ

ABD,İngiltere ve Fransa birlikte hareket ederek Suriye'de Şam, Humus, Duma gibi şehirlerde bulunan askeri birlikleri vurdu. Bu operasyonun sebebini de rejim güçlerinin Duma'da kimyasal silah kullanması olarak gösterdi. Bunu anlamak mümkün değil. Çünkü henüz kimyasal silah kullanılıp kullanılmadığı, eğer kullanıldıysa kim tarafından kullanıldığı henüz netlik kazanmamıştı. ABD Irak'ta oynadığı oyunun senaryosunu Suriye'de de sahneliyor bence.

Çünkü saldırının gerçekleştiği gün Uluslararası Kimyasal Silah Araştırma Heyeti Suriye'de incelemelerde bulunup bir rapor hazırlayacaktı. Bu inceleme sonucunda kimyasal kullanımının olup olmadığı veya kimler tarafından kullanılacağı belli olacaktı. Ama ABD bunun önüne geçmek için saldırıyı tam da buna göre ayarladı ve dün Suriye'ye saldırdı. Bu heyet gelmez artık. Çünkü güvenlik sorunu oluştu. Ama Suriye rejimi böyle bir dönemde kimyasal silah kullanmaz. CIA planlama yapıp o kimyasalı Duma'da bir mahallede onlar kullanmıştır. Kimyasal kullanılıyor diye ortalığı velveleye veren de bizzat ABD. Sanki 12.000 km öteden analiz yapan bir laboratuvar gibiler. 20 dk içinde nasıl anladınız kimyasal kullanıldığını kardeşim. Göz göre göre dünyayı kandırıyorlar. Hep yalan dolan. Yalanı ortaya çıkmasın diye de heyetini gitmesini önledi. Suriye'yi vurdu. 

Hadi onlar vurdu Da Türkiye bunu niye memnuniyetle karşıladı anlamadım. Rusya ve İran'la ortak açıklamalar yapıyorduk. Bir anda Rusya ve İran'ın kınadığı saldırıyı memnuniyetle karşıladık. İnanın başım dönüyor anlayamıyorum. Bu tezgaha niye prim veriyoruz. Kimyasal kullanıldığını düşünüyorduk da neden Türkiye müdahale etmedi. ABD, İngiltere ve Fransa'ya bu fırsat neden verildi. Gücümüz mü Yok yoksa bir taraftan Rusya ve İran'ı mı yanımızda tutmaya çalışıyoruz. Tehlikenin farkında değil miyiz acaba?

ABD'nin Irak'ta kurduğu oyun neticesinde Saddam devrildi. Kimyasal kullanılıyor dediler ama kimyasal silah falan çıkmadı. Şimdi de Suriye'de aynı tezgah. Bu tezgahın yarın birgün bize yapılmayacağının garantisi mi var. Neden inceleme sonuçları beklenmiyor. Herşey kesin delillerle ispatlandıktan sonra tüm ülkeler bir araya gelir ve gereken yapılır. Ama inceleme yapmadan ve sonuçlar beklenmeden yapılan bu saldırı göstermiştir ki bu kimyasal tezgahını ABD planlamış. Planı da Suriye'yi Rusya ve İran'ın inisiyatifine bırakmamaktır. Rusya Suriye'de Esed'i destekliyor. Bölgedeki bütün politikalarını da Suriye'deki hakimiyeti üzerine kuruyor. 

İnceleme yapılsa ve sonuçlar açıklansa, bu sonuçlara göre de Esed rejiminin kimyasal silah kullandığı ispat edilse anlarım. Türkiye olarak bu operasyonu destekleyelim. Ama Yok. Böyle bir inceleme ve rapor yok. Bu hukuksuzluğa müsade etmemeliyiz. Çünkü bu hukuksuzluğu meşrulaştırırız. ABD gelip Suriye'ye yerleşir. Terör örgütlerini besler, büyütür. Başımızdan bela eksik olmaz. Kendimize gelmeli ve Suriye politikamızı çok dikkatli planlamalıyız.