16.05.2018 17:35:35 629 Okunma

FORMÜL

Formül denince akla matematiksel ya da sayısal bir takım rakamlar, harfler, çarpma, bölme vs geliyor. Hayatımızda hedeflediğimiz herşeyin bir formülü var aslında. Erken seçim kararı alındıktan sonra da en çok aranan formül iktidar olmak için gerekli olan formül. 

Devlet Bahçeli'nin Erken seçim söylentisinin ardından Ak Parti kurmayları düşündü ve Sayın Bahçeli'yi kırmayarak erken seçim kararı aldılar. Hatta o kadar erken bir seçim kararı aldılar ki yangından mal kaçırır gibi. Hatta o gün yazdığım yazıda "Tabakhaneye oy yetiştirme" şeklinde ifade etmiştim. Bu karar aslında iktidarını korumak isteyen Ak Parti için formüllerden biriydi. İyi Parti seçime giremeyecek ve meydanlarda bunun yansıması olacaktı. Belki de "Seçime giremeyecek kadar acemi ve yeni bir parti" diye propaganda yapılacaktı. Çünkü ülkede bazı şeyler ters gitmeye başlamış, yaptırdıkları araştırmalara göre Ak Parti sürekli oy kaybetmeye başlamıştı. Bunu bir formülle durdurmak gerekecekti. 19 ay daha beklense Ak Parti iyiden kan kaybetmiş olacak ve belki de siyaset tahtasından silinecekti. Formül bulundu. Erken seçim kararı alındı. 

Peki formül tuttu mu?

Gelişmelere bakılırsa formül pek de tutmuş görünmüyor. Çünkü muhalefet karşı formüller geliştirdi. Kimse boş durmadı. 15 vekil vakası, Sayın Meral Akşener'in yüz bin imza kararlılığı, Abdullah Gül faciasından dönülmüş olması, Sayın Muharrem İnce'nin adaylığının yarattığı coşku ve heyecan iktidarın hiç hesaplamadığı formüller olarak çıktı karşımıza. Medya ağının tekelleşmesi formülü de kırıldı. Şifreler çözüldü. Sosyal Medya daha etkili kullanılmaya başlandı. Elde kalan tek tük kanallar rüzgarı yakalamakta büyük etki gösterdi. Muharrem İnce faktörü de göz ardı edilemez tabi ki. Halktan biri. Bizim gibi konuşuyor. Sorunlarımızın Ne olduğunu biliyor. Tahtaya yazı da yazıyor, tarlada pancar da suluyor, iyi bir hatip. Etkileyici cevaplar veriyor. Sayın Erdoğan'ın CHP'ye kötü kelimeler kullanmasının ardından "testide ne varsa ağzından o dökülür" diyerek cevap veriyor. Formül üretiyor. Cumhurbaşkanı olabilmek için her formülü deniyor. 

Meral Akşener de formüller üretiyor. CHP'nin 15 vekil vermesi, tabana verdiği sözden döndürmüyor onu. Kimsenin hegomanyasına izin vermemek için gerekli imzayı topluyor. Hem de 6 saatte. Sözlerinin arkasında duruyor. Abdullah Gül'ün çatı adaylığını kabul etmeyerek belki de hayatının en etkili formülünü üretiyor. Hem CHP'yi ölmekten kurtarıyor hem de kendi hanesine artıyı yazdırıyor.

Seçmen açısından formül ise demokrasi. Partileri ve adayları iyi analiz ederek Türkiye için en iyisi kim olacaksa buna göre oy kullanmak. Çünkü mesele kişisel mesele değil. Mesele memleket meselesi. Birlik ve beraberlik duygusu içinde, demokrasi çatısı altında herşey iyi olsun. Türkiye'de bulunan milletler büyük bir kütleyi hareket ettiren sistemin dişlileri gibidir. Dişlilerden biri kırılırsa ya da bozulursa bütün sistem durur. Hepimizin birbirine olan saygısı devam etmeli, ülkenin bölünmez bütünlüğü adına Ne yapılması gerekiyorsa onu yapmalıyız. Formül bu.