7.06.2018 19:50:49 2439 Okunma

BAK İŞTE BU ÇOK GARİP

24 Haziran seçimleri yaklaşıyor. Liderler meydanlarda vaadlerini sıralamaya devam ederken diğerlerinde kusur gördüğü şeyleri de anlatıyorlar. Sonuçta bu bir yarış. Elbette herkes kişilik haklarına saldırmamak şartıyla kozlarını kullanacak. Önemli özel hayatın gizliliğini ihlal etmemek, kişilik haklarına saldırmamak. Yarışın doğası gereği bir aday diğerini de etkisiz hale getirmek için icraatlarının kötü taraflarını anlatacak. Buraya kadar bir sorun yok. 

Sayın Muharrem İnce, bir mitingde bir Amerikalının kendisini aradığını, Türkiye'nin Fetullah Gülen'in usulüne uygun bir şekilde iadesini istemediğini söylediğini iddia etti. Bu iddiaya karşı hükümet kanadından cevap geldi. Yapılan işlemleri isteyene gösterebilecekleri yönünde açıklamalarda bulundular. CHP de bir heyet oluşturarak Adalet Bakanlığında dosyayı inceledi. Yapılan bu inceleme ile ilgili henüz net bir açıklama yapılmadı. Fakat eksikler tespit edildiği yönünde kısa bir açıklama yapıldı. 

Öncelikle belirtmek isterim ki Fetullah Gülen interpolle aranan bir terör örgütü lideri olduğu için, iadesine yönelik işlemler zaten kamuya açık. İsteyen herkes bu kayıtları inceleyebilir. Sayın İnce de kendisi ya da görevlendireceği bir heyetle bu açıklamayı yapmadan önce inceleme yaptırmalıydı. Bir kişinin telefonda söylediklerine bakarak meydanlarda bu tarz beyanlarda bulunmanın doğru olmadığını düşünüyorum. Böyle bir duyum aldıysa buna ilişkin belgelerin incelenmesi zor değil. Sayın İnce'nin sosyal medya üzerinden montaj fotoğraflarla olumsuz algı yapılıyor olmasından şikayet ederken, tam anlamıyla inceleme yapmadan kendisine gelen bilgiyi meydanlarda paylaşması kendisine eksi yazacaktır. Yakaladığı bir rüzgar var. Bunu kimse inkar edemez ama bazı konularda daha hassas olmalıdır. 

Bazı iddiaların ispatı mümkün olmaz. Doğru mu yanlış mı olduğuna halk karar verir. Ama bazı iddiaların ispatı mümkündür. Eğer iddianızın aksine deliller varsa bu pek de hoş karşılanmaz. Sayın İnce montaj fotoğrafların sosyal medyada yayılması suretiyle yıpratılmak isteniyor. Bu kesinlikle haksızlık, aymazlık, iftira ve zorbalık. Adına ne derseniz deyin yanlış yani. 

Müddebi iddiasını ispatla yükümlüdür. İspat yükümlülüğü iddiayı ortaya atandadır. Gülen'in iadesi konusunda yaşanan ise karşı tarafın iddianın doğru olmadığını ispatlaması durumu. Heyette CHP'li olmayan 2 uzman hukukçu vardı. Belgeleri incelediler. Bakalım Ne çıkacak. Ama Türkiye'nin iade talebi olduğunu daha önce Amerikalı yetkililer açıkladı zaten. Burada sanki boşluk özellikle yaratılmış gibi. Sayın İnce'ye kumpas kuruldu bence. Bu açıklama yaptırıldı ve kendisi iftira atan pozisyonuna düşecek gibi görünüyor. Bakın işte bu çok garip geliyor bana. Yer yerinden oynadı 2 yıldır. Darbe girişiminin ardından defalarca basın açıklamaları yapıldı. ABD'den iadesinin istendiği defalarca söylendi. ABD'li yetkililer iade talebinin değerlendirildiğini ifade ettiler. ABD hiçbir zaman "usulüne uygun bir iade talebi olmadığı" yönünde açıklama yapmadı. 

Sayın İnce'nin bu hususlara dikkat etmesi lazım. Öyle her duyduğunu meydanda söylerse itibar kaybeder. Hem kendisi bu durumlardan şikayetçi hem de öyle davranırsa yanılır. Uzun zamandan beri CHP'de olmayan bir atmosfer var. Birlik ve beraberlik ruhu var. Tabanda birleşme var. Herkes gönülden çalışıyor ama bu tarz teknik konulara dikkat etmeli. Belki küçük bir ayrıntı ama milletin gözünde büyür de büyür bunlar. 

Sayın Erdoğan'ın mitinglerdeki performansına baktığımızda yorgun olduğunu görüyoruz. O eski enerjisi yok. Muhtemelen endişeli. Çünkü son zamanlarda yapılan araştırmalar Muharrem İnce'nin ciddi bir yükselişte olduğunu gösteriyor. Kandil operasyonunun da bu döneme denk getirilmesi bundan bence. Sayın Bozdağ "seçim var diye polisimiz operasyon yapmayacak mı" şeklinde bir açıklama yaptı ama Afrin operasyonunda yakalanan milliyetçi akımın etkisinin azalması nedeniyle Kandil argümanının kullanıldığını düşünüyorum. Nihayet seçimlere 17 gün kaldı. Sonuçların ne olacağını hep birlikte göreceğiz.