10.08.2018 18:27:14 1226 Okunma

DELEGENİN GAZI

24 Haziran seçimlerinden sonra CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce ve onunla birlikte hareket eden bazı milletvekilleri Kurultay çağrısı yapılması için delegelerin imzalarını toplamaya başlamışlardı. Amaç CHP'de olağanüstü kurultay yapılmasını sağlamak ve akabinde de Muharrem İnce'nin Genel Başkanlığı idi. 

Noter kanalıyla alınan imzalar Genel Merkeze ulaştı ve Genel Merkez tarafından yapılan açıklamada imzaların yeterli olmadığı belirtildi. Dolayısıyla olağanüstü kurultay çağrısı yapılamayacağı ifade edildi. 

CHP tüzüğü mevcut delege sayısının yarısından bir fazlasının beyanı İle olağanüstü kurultay yapılabileceğini düzenliyor. Geri çekilen imzalar ve mükerrer verilen imzalar dikkate alındığında yeterli imzanın olmadığı, bu nedenle de Kurultay yapılmayacağı belirtildi. 

Delegelerin büyük çoğunluğunun imzası toplanmışken Kurultay yapılmaması Parti'de ciddi bir soğumaya neden olur. Muharrem İnce ile yakalanan rüzgar yerini derin bir sessizliğe bırakır. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun bunu fark etmemesi imkansız. Fark etmiş olacak ki MYK'da değişiklik yapmaya karar verdi. Bu değişiklik beklenen faydayı sağlar mı bilinmez ama delegenin gazını almaya yönelik bir hareket. Sanki başarısız olan MYK da yönetim kadrosunda değişikliğe gidiliyor. 

Oysa ki Muharrem İnce Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde %31 oy alırken CHP %22 de kaldı. Aslında başarısız olan Kemal Kılıçdaroğlu. Ortaya çıkan sonuç bu. Fakat Sayın Kılıçdaroğlu hiç oralı değil. Çözümü bu şekilde bulmaya çalışmak denizin içinde kulaç atmadan olduğu yerde ayak sallamaya benziyor. Ya da şöyle de diyebiliriz. Şoför hatasından kaynaklanan bir arızanın giderilip şoförün değiştirilmemesi gibi bir durum. 

Saçma sapan yani...

CHP'ye gönül veren büyük bir kitle artık başarı bekliyor. Gönül verdiği partinin iktidar olmasını bekliyor. Hem de çok şeyden habersiz onlar. Pırıl pırıl duygularla seviyor partisini. Genel merkezde neler oluyor, kim hangi örgütle iç içe, kim kendi menfaatinin peşinde, kim hata yapıyor hiçbir şeyin farkında değiller. Herşeyin farkında olan çok fazla partili yok. Kendi çıkarlarını değil de parti çıkarlarını düşünen yönetici sayısı da az zaten. 

MYK'da değişiklik yapmak neye çözüm olacak ki. Başarısız bir Genel Başkandan bahsediyoruz ama MYK değişikliği ile çözüm bulunmaya çalışılıyor. Olmaz. Tutmaz bu formül. CHP'yi babasının Çiftliği gibi görenler kendine gelsin. Güçlü bir muhalefet, iktidarın da kendine çeki düzen vermesinin en büyük sebebidir. Eğer CHP kendi içerisindeki iktidar kavgasını bitirirse, iktidar olmanın yollarını arayabilir. Aksi halde ne iktidar değişir ne de muhalefet. CHP'ye gönül vermiş seçmen de iktidar yüzü görmeden bu dünyadan göçüp gider.