10 Ekim 2018 Çarşamba 1293 Okunma

YORUMSUZ YORUMLAR

Eskişehir'de siyaset, iş, kültür, sanat, eğitim ve sağlık dünyasından birçok arkadaşla zaman zaman sohbet ediyoruz. Herkes çalıştığı kurum veya kişilerle ilgili mutlaka bir yerden dertli. 

Tam derdini anlatmaya başlıyor, açılacak veyahut içini dökecek, belki de rahatlayacak ama son anda akıllarına ne geliyorsa "sustum" deyip bırakıyorlar. Son zamanlarda bu durumlarla sık sık karşılaşıyorum. 

Acaba biz bu hale neden geldik. Yapılan iş, iş yaptığın ortamda çalıştığın diğer kişilerle olan diyaloglar hakkında konuşmaktan korkak olduk. Burada konuştuğumuz konular çok zaman geçmeden başka yerden kulağımıza geliyor. Beni can kulağıyla dinleyen, derdime ortak olmaya çalışan kişiler, konuştuğumuz konu ya da kişi hakkında yaptığımız değerlendirmeleri yemeden içmeden yetiştirmiş. Herkes suskunluğun sebebini bu şekilde anlatıyor. 

Beni tanımayan, hayatında oturup benimle bir bardak çay içmeyen insanlar hakkımda yalan yanlış yorumlarla başkalarının aklını çelmeye çalışıyor. İftira atıyor vs vs. 

Bunların hepsi bir kenara biri geliyor, bana çok iyi tanıdığım biri hakkında yalan yanlış şeyler anlatıyor. Ya mümkün değil diyorum, tanıyorum diyorum, "yanlış tanıyorsun" deyip benden daha yüzlü çıkmaya çalışıyor. Bazen şaşkınlıkla dinliyorum. Ama çok iyi bildiğim konularda ya da kişiler hakkında savunmaya geçiyorum. Öyle olunca da anlatan kişiyle kötü oluyorum. 

Toplumda herkes birbiri ile gergin hale geldi. Trafikte bile kimsenin kimseye tahammülü Yok. Ortak noktaları olmayan ya da birbirini hiç tanımayan insanlar kanlı bıçaklı kavga eder hale geliyorlar. Bir anlık öfkeyle yitip giden canlar, kararan hayatlar ibret abidesi olarak duruyor karşımızda. 

Kadına şiddet her geçen artarak devam ediyor. dolandırıcılık olayları, hırsızlık, yağma gibi malvarlığına karşı suçlarda da ciddi bir artış var. Kişilerin birbirlerine saygısı kalmadı. Tamamen menfaatler üzerine kurulan ilişkiler çoğaldı. Kim kimi kazıklarsa kâr biliyor. 

Yorumsuz yorumlarım var. 

Çünkü yorum yapacak gibi değil ki. Anlam veremiyorum bazı olaylara. 

Niye böyle olduk diye düşünüyorum. Toplumun kimyası bozuluyor bence. Dizilerimiz var mesela. Bir bölümünde en az 50-60 kişinin öldüğü, Mafya gruplarının birbirine ateş ettiği, birçok suçun işlendiği ama dizi karakteri olarak mafyanın cezaevine girmediği. Bu tür şiddet içerikli diziler gençlerimizi etkiliyor. Şiddete ve mafyalığa özendiriyor. 

Bir de kimin elinin kimin neresinde olduğunun belli olmadığı, enses ilişkilerin güzelmiş gibi gösterildiği diziler var. Bunlar da toplum ahlakında ciddi zedelenmelere yol açıyor. Bütün bunlar toplumun kimyasını bozuyor haliyle. Biz de yorumsuz yorumlar yapıyoruz.