21 Kasım 2018 Çarşamba 3854 Okunma

ANADOLU’YA ANADOLU’LU REKTÖR 


Anadolu Üniversitesi Rektörü Sayın Prof.Dr. Şafak Ertan ÇOMAKLI hocamızı geçtiğimiz gün makamında ziyaret ettik. Eskişehir Dernekler Platform Başkanı Hüseyin Büdüş İle yaptığımız ziyarette anlatacak o kadar çok şey biriktirdik ki bakalım bu köşeye sığdırmayı başarabilecek miyim? 
Bilindiği üzere Eski Rektör Prof. Dr. Naci Gündoğan'ın görev süresi dolmuş olmasına rağmen 8 ay gibi uzun bir süre vekaleten görevine devam etmişti. Yerine kimin geleceği merak ediliyordu. 

Eskişehir siyasetinde hatrı sayılır büyüklerin, kendi destekledikleri kişilerin rektör olabilmesi için çok çalıştığını biliyoruz. Bu durumu adeta bir savaşa çevirmeye başlamışlardı. İsimler havada uçuşuyordu. Hatta hepsi gizli saklı yaptıkları konuşmalarda kendisinin rektör olacağını ve işinin garanti olduğunu söylüyorlardı. Sonra birçok kişinin adını bile duymadığı bir kişinin Anadolu Üniversitesi Rektörü olduğu haberi kısa sürede tüm şehirde yayıldı. 
Yeni rektör Prof.Dr.Şafak Ertan ÇOMAKLI. 
Hukuk Fakültesi mezunu olan sayın rektör, polis akademisinde önemli görevlerde çalışmış, yurt içi yurt dışı bir çok önemli projede devletimiz adına bulunmuş, kültürlü, entellektüel seviyesi ve donanımı üst düzey, deyim yerindeyse kitabın ortasından konuşan yiğit mert bir Anadolu insanı. 

İlk ayrıntı içimizi ısıtan bir karşılamaydı. Şafak hocamızla sanki uzun yıllardır tanışıyor gibiydik. Girer girmez uzun süredir görmediği kardeşleri gurbetten gelmişcesine sarıldı bize. O kadar içten, yürekten ve samimi bir karşılama oldu ki "Biz kardeşiz" hissini daha girerken yaşattı bize. Bütün sohbet esnasında yüzündeki tebessüm, heyecan hiç gitmedi. İnsan olmanın gerektirdiği hoşgörü kültürünü derinlemesine anlattı bize içtenlikle. 

Bu arada sayın rektör gecenin bir yarısı çalan telefonlara dahi cevap veren, sorunlara çözüm bulmaya çalışan engin gönüllü bir yönetici. Böylelikle bürokraside zihinlere yerleşmiş ulaşılmazlık algısının da yok olmasına vesile oluyor. Anadolu Üniversitesi Türkiye'nin güzide bir kurumu. 

Görüşmemizde içimden şunu söyledim. Anadolu'ya Anadolu'lu bir rektör atanmış. Şafak Hoca kısaca eğitim hayatından bahsetti. Ailesinden, hobilerinden ve yaşam tarzından bahsetti. Kardeş olarak paylaşacağımız çok şey olduğundan bahsetti. Yaptığı çalışmalardan, hedeflerinden bahsetti. Belki duymuşsunuzdur, çat kapı öğrenci evine misafir olduğundan bahsetti. Öğrencilik anılarından birkaç tanesini paylaştı. Dokuz Eylül Üniversitesi mezunu olduğunu, Hoca Ahmet Yesevi Yurdunu, kampüsü ve üniversite yıllarını anlattı. 

Aşkale'yi anlattı. Sarıbabalılar'ın insanlığından bahsetti. Polis Akademisindeki çalışmalarından bahsetti. Mevlana ve Hacı Bektaşi Veli'nin engin hoşgörüsünden feyz aldığını anlattı. Bütün öğrencilerin çocuğu gibi olduğunu ve bunu yürekten hissettiğini söyledi. Marjinal grupların öğrencileri kendi emelleri için kullanmaması adına emek verdiğini ve vermeye de devam edeceğini belirtti. Abi kardeş havasında geçen ziyaretimizde Şafak Hoca bize yüreğinde biriktirdiği insan sevgisini ve kardeşliği anlattı.

Alışılagelmişin dışında, insanlara tepeden bakmayan,  bulunduğu makamdan güç alan değilde, bulunduğu makama güç veren dolu dolu bir insan. 

Anadolu'nun bağrına basan şefkati, sıcaklığı, bütünlüğü ve ruhu Şafak hocada vücut bulmuş adeta. Kendisi Eskişehir ve Anadolu Üniversitesi için büyük şans. Anadolu'ya Anadolu'lu bir rektör atanmış. Yoğun mesaisinde kendisine kolaylıklar ve başarılar dileyerek makamından ayrıldık. Anadolu Üniversitesi Şafak Hocayı çok sevecek hiç şüphem yok.