5.12.2017 17:48:37 703 Okunma

EVLİYİZ MUTLU DEĞİLİZ

 “Evlilik Kurumu” diye bir kavram var. Kurum nedir? Beşeri ilişkileri, karşılıklı görevleri ve davranışları birtakım gelenek ve törelere dayanmış birliklerdir kurumlar. Yani evlilikler bazı esaslara dayanır; sevgi, saygı, güven, sadakat gibi… Peki insanlar ne kadar sadık eşlerine?
Evlendikten nedense kısa bir süre sonra dikkatleri dağılıyor. Aldatma dediğimiz kavram tam da burada devreye giriyor. Çok fazla farklı hayatlara şahit oluyorum. Açıkçası herkes birbirini aldatıyor gibi geliyor bazen bana. Fakat önceleri bu durumdan en çok muzdarip olan kadınlardı, artık durum hemen hemen eşitleniyor. Bunun sebebi mutsuzluk ya da tüketim hızına bağlı doyumsuzluk olabilir mi?
Böyle bir devirde dahi hala “Kocam beni asla aldatmaz, sevgilim benden başkasına bakmaz” diyen kadınlar var. Nasıl bu kadar emin olabiliyorlar. Zira bunu deyip de kocası ya da erkek arkadaşı tarafından sürekli aldatılan çok kadın tanıyorum. Madem evre aldatmaya kadar geldi, eee o zaman neden ayrılmıyorlar? Bunun cevabını sanırım biliyorum ben.
Kadın evliyse eğer, ya elinden hiçbir iş gelmediği gibi iş hayatına atılmaya da cesareti yoktur, ya da toplum baskısından çekindiği için aldatan kocasıyla yaşıyordur. Sözkonusu çift eğer sevgililerse kadın, ya özenle seçtiği sevgilisinin ekonomik durumundan ötürü tek tarafı ağır basan mutualist bir hayat sürüyordur veyahut yalnız kalma endişesiyle katlanıyordur.
Aldatan erkeklerin birçoğu eşinden boşanmaz. Evlilik bir kurumdu ya hani evdeki düzenin bir şekilde yürümesi gerekiyor. Bu yüzden “Yuvayı dişi kuş yapar” sözünü ortaya çıkaran kişi bir erkek olmalı diye düşünüyorum.
En az üç çocuk yapın deniyor ya; ben üç çocuk yapayım, kocama kahvaltı hazırlayayım, akşam olsun akşam yemekler yapayım, kocamın kıyafetlerini yıkayıp ütüleyeyim, evim pırıl pırıl olsun, eğer bir mesleğim varsa işime de gideyim ve ben bunlarla uğraşırken kocam dışarıda kaldığı sürece başkasını bana tercih etsin. Hayatımın geri kalanını çocuklarıma bakarak geçireyim. Yok artık! Böyle bir duruma düşmenin manası var mı?

Sonuç olarak; kendimizi kandırmanın lüzumu yok, doğrusu böyle bir hayatın içinde ne mantık aranır ne duygu. Kurum oluşturalım derken bir kez geldiğimiz hayatı kendimize zindan etmeye gerek yok bana göre. Sırf yuva kuralım hevesiyle evlilik olmaz.
Düşünmek lazım…