28.12.2017 19:22:23 886 Okunma

KENT KONSEYİ KOKTEYLİ NOTLARIM…

25 Aralık akşamı Tepebaşı Kültür Merkezi’nde Eskişehir Kent Konseyi’nin yeni yıl kokteyli yapıldı. Konseyin bütün grupları oradaydı. Ve tabi Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen de katıldı. Neredeyse herkesle tek tek selamlaştı, hiç sıkılıp bunalmadan bir sürü fotoğraf çektirdi davetlilerle. Hep güleryüzlüydü, bu çok önemli. İnsanlar ona sarılıyorlar falan ben yapı itibariyle biraz yabani olduğum için anca kenardan seyrettim. Ardından, çok samimi ve gerçekten koltuğu ya da mesleki kimliğiyle üstünlük kurmadan uzunca bir konuşma yaptı. Akıcı ve öyle içtendi ki, saatlerce dinleyebilirdim sanırım.


Kent konseyinin üyelerini kutladı. Diğer şehirlere de bakarak bizim Kent Konseyi birimini farklı yorumladığımızı ve bunun kendisini etkilediğini, bu yorumun Eskişehir’in ruhunu yansıtıyor ve besliyor olduğunu söyledi. Bence haklı da çünkü bu gruplar şehirde o kadar çok etkinlik yapıyor ki, hepsine yetişmek için kendinizi klonlatmanız şart…


Hoca’nın konuşmasında dikkatimi çeken bazı noktalar vardı. En önemlisi sanırım su meselesi, şahsi olarak baktığımda tabi. Kalabak Suyu kalitesine yakın olacak şekilde çeşme suyunu arıtmak istediklerini söyledi.


Bursa gibi suyun membaı olan bir yerden geldim ve biz çeşmeden içmeye alışkınız. Maalesef ki bu alışkanlığımı yenemediğim için burada da sürdürüyorum.


Peki diyelim ki çeşme suyunun kalitesi arttırıldı içilebilir hale geldi, Kalabak Suyu ne olacak? Eğer halk evindeki suyun içilebilir olduğuna gerçekten inanırsa, elbette damacana satışlarında büyük oranda azalma olacaktır. Hoca’nın dediğine göre bu girişim için 2018’de de bütçe yok gibi görünüyor. Neden?


Ticaret eldesi mi, halkın bütçesi mi; hangisi daha önde?


Evde suyum bittiyse çay demlemek için neden su arabası kovalamak zorundayım? Bu hep bana saçma gelmiştir, sonuçta bu kültürün içine doğmadım! Ben evimdeki suya her ay para ödüyorum nasıl olsa, neden onla yemek yapamıyorum?


Çok enteresan, “Eskişehir”de yaşıyorsunuz, Büyükşehir Belediye Başkanınız “Halkımızın evindeki suyu güvenle içebilmesi için çalışmalar yapmak istiyoruz” diyor ve bu iş ne uğrunadır bilemiyorum askıya alınıyor da alınıyor.


Desteklenirse ses yükselir ve pekala gerçekleştirilebileceğine inanıyorum; ben kesinlikle destekliyorum Hoca’yı bu konuda…


Tekrar gelelim o geceye… Grup başkanlarına çalışmalarından ötürü plaket verildi. Geçen hafta, Vişnelik Mahallesi’nde yaralı bir kedinin can havliyle altına kaçtığı tramvayın vatmanı Cansu Deniz’ e de Hoca tarafından bir armağan verildi. Spor Grubu’nun açılacağı da müjdelendi, başkanı tanıtıldı. Kent Konseyi’nin hazırladığı, aynı zamanda 2017’nin de özeti olan etkinlikleri sunduğu görseller ve videolar ayrıca etkileyiciydi. Özetle benim için değişik bir akşamdı diyebilirim.


Netice itibariyle; orda bulunmaktan mutlu oldum. Herkes de çok mutlu ve eğlenceliydi. Benden naçizane tavsiye; diyelim ki hiç işiniz-uğraşınız yok konseyden ilginizi çekecek gruplara hemen dahil olun derim, zira takviminizi fullemiş oluyorsunuz.