15.04.2018 17:51:29 1499 Okunma

Evren Aslında bir Fotokobi Makinesidir

            İstekler odaklandığımız şeye göre hayatımızda somutlaşır. Ne istiyorsun diyorum, ‘parasız kalmak istemiyorum diyor.’ Ne istiyorsun diyorum, ‘kimseye minnet duymak istemiyorum’ diyor. Yahu NE istiyorsun? Toplumumuz gereği bizleri Yaradan sanki sürekli ceza veren, korkutucu, sürekli bir cezalandırıcı şeklinde bizlere tanıtıldı. Bırakın istemeyi, istememeyi o kadar net öğrendik ki, içimizdeki makine anne ve babamızdan ya da sevdiklerimizden duyduklarını ‘yaz kızım’ diyerek bizlere yazdırdı. Çocuktuk, aileler toplanmış, çaylar, börekler, kurabiyeler havada uçuşuyor. Elimize de bir oyuncak vermişler, hele bir de bu çocuk kız çocuğu ise hiç konuşma hakkı yok. ‘sen kızsın, çok konuşma’ şeklinde edep kavramının altında, bastırılmanın nasıl olduğu öğretildi. Neyse çaylar börekler yeniyor, baba çıktı misafirliğe gelen kendi iş yerini açma hedefi olan biriyle muhabbet ediyor. ‘aaaa olur mu öyle şey, sigortalı bir işin olsun, sırtını devlete yasla, diğeri risk batarsın. Hem çok borç olur’ dedi. Bu uyarıcı babaydı. İçimizdeki ego mekanizması o an harekete geçti. Çünkü yeni bir bilgi geldi. Hem de babadan. Asla karşı konulamaz. ‘yaz kızım, asla kendi işini yapmayacaksın, kendine sigortalı, sırtını devlete yasladığın bir iş bulacaksın.’ İşte bizim için daha çocukken alarmlar çalmaya başladı. Bu çocuk büyüdü, tam kendi işini yapacak içerdeki ses ‘Hop bu iş tehlikeli, sigortalı iş bulman lazım. Yapamazsın.’


            Bizim için tehlike alarmları işte daha elimizde oyuncaklarımız varken, çalmaya başlamıştı. Şimdi ne istiyorsun sorusuna, ‘dur ben isteyeceğim istemesine de ne öğrenmiştim.’ Kendi içimi yapmak istiyorum diyemiyoruz. Çok zengin olmak istiyorum diyemiyoruz. Para harcarken o para bir daha gelmeyecekmiş hissine kapılıyoruz. Şimdi evreni kocaman bir fotokobi makinesi gibi düşünürseniz, yaz kızım denilen her şeyi evren baskıya veriyor, yarın onu yaşıyorsunuz. Nasıl mı işte çok basit! Kendi iş yerini açmaması gerektiğini öğrenen bir çocuk, büyüdüğünde, kendi iş yerini açacak diyelim. Açtı da. Ve aslında o kadar güçlü öğrenmişti ki o iş yerini açmaması gerektiğini, iş yerini açtıktan sonraki durumlara gelin. İçsel sürekli huysuzluk, acaba borçlarımı bitirebilir miyim? Müşterileri hayatına çekememe, ne kadar kazanırsa kazansın ayın sonunu getirememe. Çünkü kişi öğrendiği asıl şeyin farkında değil. Ahhh bir farkında olsa. Zaten farkındalık konularında, eğitim ve seans hizmetlerini kişilere hep bu yönde veriyoruz.


            NE istiyorsun? Parasız kalmak istemiyorum. Hayır efendim düzeltiyorum, ‘aylık ……kazanmak istiyorum?’ hooop içerden gelen olumsuz bir cümle. Farkında olun. Bakalım ne diyor. Nasıl kazanacaksın o parayı mı diyor? Piyasalar mı kötü diyor.İşte asıl baskıya verdiğiniz ve odaklandığınız nokta orası. Ve hayatınızı değiştireceğiniz yerde orası. Hayatınızı beyaz bir kağıt parçası olarak düşünün. Şimdi üzerine, kendiniz ile ilgili, inandığınız şeyleri yazın. Egzersiz yaptığınız için gerçekten inanmadığınız şeyleri yazmayın. Hayallerinizi değil gerçek düşüncelerinizi yazın, olumlu olumsuz her şeyi yazın. Diyelim ki şöyle cümleler yazdınız. ‘piyasaların durumu kötü, ne yapsam yaranamıyorum, hiç para biriktiremiyorum, sürekli borç ödüyorum.’ Yazdığınız kağıdı fotokopiye verdiğinizi düşünün. Hooop işte yarınlarınız. Yarın aynı bunları yazacaksınız. EeSedef hanım nasıl düzelteceğiz diyorsunuz değil mi? Evet zaten şimdi 1. Aşamayı iyice anladığınızı düşünüyorum.


            O zaman şimdi odağımızı başka yere alacağız. Bunların farkındayız. Bunları yapan bizim egomuz, öğrenilmiş çaresizliklerimiz. Şimdi özünüze dönme zamanı ise, tekrar düşünün. NE İSTİYORSUNUZ?Pes etmeyin, egonuza savaş açmayın. Sakin sakin ilerleyin. Söylediklerinize, isteklerinize ve odaklarınıza dikkat etmeye başladığınız an bir şeyler değişmeye başlayacak ve siz istediklerinizi elde etmeye başlayacaksınız. Bu yola girmek isteyen kişilere, hayatlarında mucizeler yaratmak isteyen kişilere, bu yol da sabırlı ve sebatlı olmalarını tavsiye ederim. Eeee hiçbir şey çok kolay değil, ama hiç bir şey zor da değil. Hayatınızı tekrar yapılandırın.


Sevgi pusulanız, kalbiniz rotanız olsun her zaman.