25 Ocak 2020 Cumartesi 984 Okunma

TAKIM OYUNU…

Es-Es Keçiören Maçının Ardından)


      Aslında bu günkü yazıma, geçtiğimiz yılın son günlerinde köşeme taşıdığım* ve kritik Bolu maçı öncesinde: “Coşkun Hocanın şok bir kararla gönderilerek yerine Mustafa Özer’ in getirilmesini “eleştirdiğim ve “(…) Bu radikal karar sonrasında, yönetimin lige bakışını:” NASIL OLSA DÜŞTÜK” şeklinde yorumlayabilir miyiz? (…) Es-Es ‘in Ligin ikinci yarısındaki b planı TFF-2 lige hazırlanmak ve bu ligin alt yapısını oluşturmak mıdır?”  sorularını sorduğum yerden devam etmek istiyordum. Yine yönetimin, önce basın toplantısıyla gelecekle ilgili planlarını açıklaması, sonrasında tecrübeli 9 oyuncu ile yollarını ayırması üzerine de ; “ESKİŞEHİRSPOR YÖNETİMİNİN RADİKAL KARARLARI  ÜZERİNE DÜŞÜNCELER  “ başlıklı bir makale yazmayı  planlamıştım.


           Ancak, kritik bir sürece girdiğimiz ve Keçiören maçından alınan 3 puan sonrasında umutların yeniden yeşerdiği şu günlerde (yazmayı düşündüğüm makale yapıcı olsa da) “Akgören Yönetiminin attığı her adımın, Şartsız-Koşulsuz desteğe ihtiyacı olduğu” düşüncesi ile yazmaktan ( şu an için)-vazgeçerek ve bu süreçte sessiz kalarak  “Takım Oyunu” nun bir parçası olmaya karar verdim.


           Gelelim geçtiğimiz pazar günü Ankara Aktepe stadında Keçiörengücü ile oynadığımız maça;


           Önce, giydiği formanın ve taşıdığı armanın hakkını verebilmek adına sahaya yüreğini koyarak oynayan gençlerimizi yani “Bizim Çocuklarımızı” tertemiz alınlarından öperek kutlayalım, sonra da bu maç ile ilgili düşüncelerimizi yazalım:


            İşte Keçiören-Es-Es maçı ile ortaya çıkan gerçekler:


 


         1-Futbolda Kesin Favori Yoktur. Hiç bir maç sahada mücadele etmeden (kağıt üzerinde) kazanılmaz…


         2-Rakibine saygı duymayan, karşısındakini hafife alan her takım o maçı kaybetmeye mahkumdur.


         3-Futbol oyununda “Şans melekleri” o maçı yürekten oynayıp kazanmak isteyen takıma yardımcı olur..( mu acaba ? )


         4-Büyük Camialar çamura düşen altın gibidir. Asla değer kaybetmeyecekleri gibi, üç-beş çapulcunun bağırmasıyla da küme düşmezler


            5- Maçı, birde sadece Es-Es tarafından bakarak değerlendirelim ve;


 


a)Ligin boyunun hala çok uzun olduğunu( Kalan16 maç) Ligdeki diğer  takımların  son vuruşlarda Keçiören takımı gibi bonkör davranmayabileceğini,


 


b) Şans faktörünün bazen karşı takıma da göz kırpabileceğini,


 


c)sahada kora-kor mücadelenin yanına oyun anlaşışımızda da taktiksel varyasyonlar geliştirmemizin gerekliliğini   belirtelim.  


(*)   27.12 2019  tarih ve ” ESMER GÜNLER” isimli köşe yazım