20 Ocak 2021 Çarşamba 937 Okunma

İkinci Yarı Başlarken; YOLUN SONU GÖRÜNSE DE…

                                  Az gittim, uz gittim;


                                   Dere tepe düz gittim…


                                   Çayır çimen geçerek,  lale-sümbül biçerek,


                                   Altı ayla bir güzde, bir arpa boyu yol gittim.”


 


         Klavyenin başına oturduğumda  niyetim;  Es-Es ‘ in ikinci yarıda oynayacağı maçlar üzerine “etraflıca” bir analiz yapmak  ve- Es-Es Yönetimini “ hafiften” eleştirmekti.. Zira,  takımın önünde oynayacağı daha 17 maç vardı ama  hem spor kamuoyu hem de  camia Es’ Es ‘ e  “düştü”  gözüyle bakıyordu. Bu arada Yönetim de;


        -  Transfer açılacak / Transfer açılmayacak;


        -  Teknik adam yerli olacak / Teknik adam yabancı olacak,


söylemleri  eşliğinde, ES-Es camiasına “ papatya falı” açtırmakla meşguldü.


         Ancak,  yazının önce başlığını atıp başlığın içine de “Yol” kelimesini koyunca; Kim bilir!..” dedim, bir an için kendi kendime:”  Her şeyi bir kenara bırakıp  yazıya masal tekerlemesi ile başlarsam;  belki  Es-Es’ in girdiği bu karanlık yolun finali -  tıpkı masallarda olduğu  gibi- mutlu biter ve bize de, -ES-ES ERDİ  MURADINA BİZ ÇIKALIM KEREVETİNE  -demek düşer..”


        Masallar,  onu yazan kişinin kafasındaki kurguya göre şekillenir aslında.. Bizleri de gerçek dünyadan alıp soyut bir hayal denizin içine sokar ve mutlaka mutlu sonla biter. Masal boyunca dokuz başlı ejderhaya karşı mücadele eden kahramanımızın, masalın sonunda canavarı alt etmesi kaçınılmazdır yani..  Oysa, günümüzde adına” Endüstriyel Futbol”  denilen masalı kurgulayanlar için böyle bir zorunluluk yoktur. Onlar, yani futbol oyununu en tepelerden kurgulayanlar; oyundaki aktörlere değil,  ceplerine girecek “para” ya bakarlar ve bu yüzden de masalın bitmesini hiç istemezler.


        Globalleşen dünyanın yarattığı bu masalda;  oyunu bozan veya  mızıkçılık edenler ya oyun dışında kalırlar ya da masal devam ederken  dokuz başlı ejderhaya yem olurlar. Kısacası, Endüstriyel Futbol Masalının  felsefesi; “Ölen ölür, kalan sağlarla yola devam” dan ibarettir…


        Yukarıda  bu yazının asıl amacının  büyük bir özveri göstererek gövdesini sorunların altına sokan ama yönetimsel bazda  iyi niyetinin ötesine geçemediğini düşündüğüm Es-Es Yönetimini hafif yollu eleştirmek  olduğunu belirtmiştim .Ancak, masalımsı yazımızın büyüsünü bozmayalım ve   eleştiri hakkımızı  saklı tutarak hafta sonu ikici yarıya başlayacak olan takımımıza başarılar dileyelim.


       İkinci yarıda¸ VURDUĞUN HER TOP GOL, ALDIĞIN HER PUAN ÜÇ  OLSUN  ES-ES’  im…