7 Nisan 2021 Çarşamba 749 Okunma

And içtik; Bu Dev Yaşayacak (5): Ve Es-ES DÜŞT܅

 


         Yazılarımı takip eden okuyucularım bilir;  arada bir torunum Efe ‘ yi  köşeme taşıyıp, Es-Es ile ilgili mesajlarımı bu mizansen çerçevesinde ve “ And içtik Bu Dev Yaşayacak “ üst başlığı ile vermeye çalışıyorum. Es-Es, İzmir’ deki maçta Altınordu’ ya yenilip matematiksel olarak bir alt lige düşünce bir kez daha torunumla konuşma ihtiyacı duydum ve  bu bağlamda da , takımımızın geleceği ile ilgili görüş ve düşüncelerimi  dile getirmeye çalıştım. Başlayalım;


        Efe o gün okul dönüşü, kapı zilini öncekilere göre daha uzun çaldı ve annesinin kapıyı açmasıyla da hışımla içeri girdi. Oldukça tedirgin ve gergin görünüyordu. Efe’ deki değişikliğin farkına varan annesi yumuşak bir ses tonuyla sordu:


       -”Hayırdır oğlum, okulda kötü bir şey mi oldu?”


       Efe montunu çıkartırken ağlamaklı bir ses tonuyla: ”KINA ÇALSINLAR..KINA ÇALSINLAR” diyerek odasına girdi ve kapısını da sıkıca kapattı. Efe’ nin bu sözlerine anlam veremeyen annesi kapıyı tıklatıp: “oğlum bak deden bizde; istersen ona hoş geldin deseydin.” deyince de kapıyı usulca açıp salona ,dedesinin yanına geçti.


        Torununun bir şeylere üzüldüğünü sezinleyen ve kapıdan girerken  mırıldandığı cümleyi duyan yaşlı adam, yanına oturttuğu torununa dönerek:


        -“Ben sana yarın çarşıdan kına alırım ama söyle bakalım kim çalacak o kınayı.”


        - “Kim olacak dede. Es-Es düşmanları. Sabahtan beri, beni  Es-Es küme düştü diye kızdıran arkadaşlarım.”


         Dede, Efe’ nin içinde bulunduğu ruh halini hemen anlamıştı. Aslında Eskişehirspor’ un ligin bitmesine haftalar kala  küme düşmesi kendi ruh dünyasında da fırtınalar esmesine sebep olmuştu. Ama o, bu konuda tecrübeli sayılırdı. Zira, yıllardır gönül verdiği takımının 3. Lig bataklığına düştüğüne bile tanıklık etmişti. Sakin bir ses tonuyla başladı konuşmaya;


          -“ Bak benim güzel torunum, şimdi  sana anlatacaklarımı iyi dinle. Es-Es gibi arkasında büyük taraftar kitlesi olan takımlar asla küme düşmez, lig değiştirir. Hani ben hep sana altın çamura düşünce değer kaybetmez diyordum ya! O durum yani…Hem sonra, ne olmuş  Es-Es düştüyse ! ..,fena mı? Es-Es sayesinde yeni yerler görmüş oluruz.


          -“Nasıl yani dedeciğim?.”…


        - “Nasıl mı?..  Es-Es ‘in peşinden deplasman maçlarına giderek .. Hem sen artık koca adam oldun, annen de izin verir. Ama bak peşinen söyleyeyim; ben yakın deplasmanlara giderim ha!...”


         Dedesi konuştukça, Efe’ nin  yüzündeki endişe giderek kayboluyordu. Yaşlı adam  konuşmanın ilerleyen bölümlerinde Efe’ ye;  Es-Es 3. Lig de oynarken Afyon/ Dinar ‘ da  otlayan koyunlarla  beraber  maç seyrettiklerini, Konya/ Seydişehir’ de stadyumun yerini bulamadıkları için maçın ilk yarısını kaçırdıklarını anlattı.


Dede-torun birlikte gülüştüler…


         Efe’ nin neşesi yerine gelmişti. Dedesi kalkmaya hazırlanırken aklına takılan soruyu sordu:


         -Dedeciğim önümüzdeki sene tekrar üst lige çıkarız değil mi?


         Oturduğu koltuktan ağır-ağır kalkmaya çalışan yaşlı adam derin bir iç geçirerek tekrar koltuğa oturdu. Bir an için kulübün içinde bulunduğu mali tablo gözlerinin önüne geldi. “ Gelirlerin çok düşeceği bir alt ligde, kulübü düzlüğe çıkarmak için çabalayan Yönetim, bu yükü daha nereye kadar taşıyabilir ki! “ diye düşündü. Sonra da Efe’ nin sorusunu yanıtladı;


         İNŞALLAH!....