29 Ağustos 2018 Çarşamba 2922 Okunma

ÇOCUĞUM ARTIK OKULLU OLUYOR

Çocukların okula başlaması doğal olarak her anne babayı heyecanlandıran, gururlandıran ama aynı zamanda bir takım kaygıları da getiren bir süreçtir yani çocuk ve aile için ‘’ilk kez ayrılma’’ durumudur. Aslında çocukların hayatlarında yeni bir süreç başlıyor demek daha doğru. Okul sürecinin başlaması ile çocuklarda kişiliklerini kazanmaya yönelik çabalar artacaktır, çocuklar kendi iç zenginlikleri ile çevreye açılmaya başlar. Anaokuluna başlayan bir çocuk artık kendi başına bireyselleşme sürecine yol almış demektir.  Şunu unutmamak gerek okul öncesi eğitimde çocuklarda dili zenginleştirme, sosyalleşme, paylaşma, keşfetme ve yaratıcılıkları konusunda birçok fırsatlar vermektedir. Çocuğumu anaokuluna hazırlarken diye başlayan birçok cümle duymaktayım herkes en iyisi olsun en iyi okul, iyi öğretmen olsun eşyaları en güzeli olsun tatbikîde bunlar önemli bir faktör ancak en öncelikle olması gereken çocuğunuz nerede nasıl hangi ortamda mutlu olacak ona bakılmalı. Anaokuluna hazır olmak demek sadece çocuğun değil ailenin de çocuğundan ayrılmaya hazır olması demektir. Aile kendisini hazır hissetmeli bu konuda yüz ifadelerine sesinin tonuna hareketlerindeki endişe ve kaygıyı hissettirmemeli. Unutulmamalıdır ki okula başlama döneminde; çocukların ihtiyacı olan en önemli duygu güvendir. Anne babayı kaygılı gören çocuk, korkacak, endişelenecek karşı tepkiler göstermek isteyecektir.  Çocuğunuz ile ayrılırken  ‘’ben gidiyorum, akşam görüşeceğiz vb.’’ cümleler kullanarak ayrılmalısınız aksi takdirde kendisini kaybolmuş ve terk edilmiş hissedebilir. Çocuğunuzu bıraktığınızda ağlamalar, bağırmalar yaşanabilir bu durumda onu sakinleştirmeli ve ayrılma faslını kısa tutmanız gerekmektedir ne kadar çok sarılırsanız çocukta farklı korkulabilecek bir şey olduğunu düşünür ve sizi bırakmaz. Bu durumda çocuğunuzu sakinleştirip öğretmenine vermelisiniz Okuldan döndüğünde konuşmaya zorlamayın ‘’bugün ne yaptın, kahvaltıda ne yedin, okulunu sevdin mi? Sıkıldın mı?” “Korktun mu? “vb. ifadeleri kullanmayınız biranda öyle sorular ile karşılaştığı anda çocukların tedirgin olma durumu yükselecektir. Onun yerine “okulda en çok neyi sevdin diye sorarsanız okulda sevdiği şeylere odaklanacaktır ve onlar arasında seçim yapmaya yönelecektir Okula başlayacak olan çocuğa bu durumu alıştırmak için; Çocuğunuzun gideceği anaokulunu daha önceden gidip görmesi hatta sizin okuldaki rehber öğretmenine çocuğunuzun kişilik özellikleri, sevdiği oyunlar, hassas olduğu konular hakkında bilgi vermeniz daha olumlu bir sonuç oluşturacaktır.


Okula geleceği gün uykusunu güzel bir şekilde alması çocuk açısından daha iyi olur, kaygı duyduğunu hissettiğiniz anda çantanda küçük bir sürpriz var okula gittiğinde açabilirsin diye onu meraklandırabilecek konuşmalar yapabilirsiniz alışma sürecinde küçük sürprizler onu mutlu edecektir.  • Anaokulunda onu güzel günlerin beklediği anlatılmalı orada yapacakları etkinlikler, yeni arkadaşlarının olacağından bahsetmek gereli.

  • Öğretmenlerinin olacağından ve her zaman onlardan yardım alabileceğinden bahsedilmeli.

  • Anaokulunu önceden onunla birlikte ziyaret etme fırsatı oluşturmalı.

  • Çocuktan ayrılmak en kritik andır haber vererek kararlı bir şekilde ayrılın. Okula vardığınızda çocuğunuz ile vedalaşmayı uzun sürdürmeyiniz, sınıf önünde beklemeniz çocuğunuzu daha fazla kaygılandırıp uyum süresini uzatacaktır

  • Endişelendiğiniz durumlarda okul psikoloğu ve ya da rehber öğretmenden destek alabilirsiniz.


Çocuğunuzun gözünden dünyaya bakmak onun yaşadıklarını anlamak demektir. Çocuğunuzla sağlam bir ilişkinin temeli kayıtsız şartsız sevgidir. Çocuğunuza göstereceğiniz sevgi ve ilgi iyi bir eğitim ortamının en iyi koşuludur.


Güzel bir yıl geçirmeniz dileğiyle görüşmek üzere.