Araçları emniyetli yolculuğa hazırlayacak 5 adım

Giriş Tarihi: 11 Ağustos 2019 Pazar 1626
 Araçları emniyetli yolculuğa hazırlayacak 5 adım

Brisa’nın araç sahiplerine 360 derece servis sunan hızlı bakım markası Otopratik, Kurban Bayram’ı öncesi uzun seyahatlere hazırlanan sürücüleri araçlarının kontrol ve bakımlarını yapmaları konusunda uyarıyor. Otopratik uzmanları hem araçları yola hazırlamanın püf noktalarını paylaşıyor hem de direksiyon başında telefon kullanımı gibi kazalara sebep olan alışkanlıklara dikkat çekiyor.


Brisa’nın yenilikçi araç ve lastik bakım mağaza zinciri Otopratik, sunduğu hizmetler ve danışmanlıkla yolculukların kesintisiz ve emniyetli olması için çalışıyor. Bu amaçla Otopratik, Kurban Bayramı’nda uzun yola çıkacak olan araç sahiplerinin lastiklerini kolaylıkla yolculuklara hazırlayabileceği 5 ipucu paylaştı. Otopratik ayrıca sürücülere sunduğu basit önlemlerle can ve mal kaybının önüne geçilebileceğini vurguluyor.


5 Adımda Lastik Bakımı


1. Basınç Kontrolü


Uzun yolculuklara çıkacaksanız ya da ağır yük taşıyacaksanız yapılması gereken ilk şey lastik basıncını kontrol etmektir. Lastik basıncının doğru seviyede olmadığı durumlarda, kaza riskleri ve lastiklerin hasar görme oranı artar. Bu, araç kontrolünü ve yakıt verimliliğini de etkiler. Bu nedenle yedek lastikleriniz de dahil olmak üzere tüm lastiklerinizin üretici firma tarafından belirlenen basınç oranlarına göre ayarlanması büyük önem taşır. Unutmamak gerekir ki hava basıncı ölçümü mutlaka lastikler soğukken yapılmalı ve kesinlikle lastikler sıcakken havası indirilmemeli. Doğru lastik basıncı ile ilgili gerekli bilgiler ise araçların kapı içlerinde, torpido kapaklarında veya yakıt deposu kapağında yer alır.


2. Diş Derinliği Kontrolü


Lastikteki aşınmalar diş derinliği ölçümü ile anlaşılır. Lastiklerin sırt denen, yere basan kısmında oluklar vardır. Bu oluklardan yüzeye kadar olan kısmı diş derinliği olarak adlandırılır. Yasal olarak belirlenmiş en düşük lastik diş derinliği 1.6 mm’dir. Bununla birlikte özellikle yağışlı havalarda emniyetli sürüş için, lastik diş derinliğinin 3 mm değerinin altına düşmeden değiştirilmesini öneriyoruz. Ayrıca, lastik desenleri üzerindeki düzleşme vb. deformasyonlar gözlemlenirse mutlaka bir uzmandan yardım alınmalıdır.


3. Hasar Kontrolü


Diş derinliği ile birlikte lastiklerdeki delik ya da kesik gibi hasarlar da kontrol edilmeli. Ayrıca lastik üzerindeki deforme şişlikler de lastikteki hasara işaret eder. Böyle bir hasar tespitinde, hiç vakit kaybetmeden bir uzmandan lastik bakımı veya değişimi için destek alınmalıdır.


4. Balans Kontrolü


Balans ayarı yapmak, sistemdeki ağırlık dağılımı dengesizliklerinin, lastiğin çeşitli yerlerine takılan ağırlıklarla dengeli hale getirilmesi anlamını taşır. Aracın lastikleri yenilendiğinde mutlaka balans ayarıyaptırılmalı. Aynı zamanda her 30 gün veya 500 km. kullanımdan sonra lastiklere yeniden balans kontrolü yaptırmak gerekir. Özellikle uzun seyahatler öncesinde bu kontrolün yapılması emniyet ve konfor kadar lastik performansından maksimum verim sağlanmasına da olanak tanır.


5. Yük Kontrolü


Her bir aracın üreticisi tarafından belirlenen maksimum yük kapasitesi vardır. Lastiklerin de aynı şekilde yanak kısımlarında işaretli olan yük limitleri bulunmaktadır. Bu yük kapasitesinin üzerinde bir ağırlıkla seyahat etmek araç kontrolünü kaybetme riski doğurabileceği gibi yakıt verimliliğini de olumsuz etkiler.


Otopratik uzmanlarından sürücülere öneriler:  • Yola çıkmadan önce iyice dinlenin.

  • Uzun bir yolculuk yapacaksanız maksimum 4 saat aralıksız araç kullanın ve ardından minimum 30 dakika dinlenin. 8 saatten fazla sürecek yolculuklarda yedek sürücü ile dönüşümlü olarak araç kullanın.

  • Gündüz yolculuklarını tercih edin.

  • Emniyet, konfor ve yakıt verimliliğine doğrudan etki eden lastik basınç, diş derinliği, balans, yük ve hasar kontrollerinin yapıldığından emin olun.

  • Araç içinde kapalı alanda uzun zaman geçirileceği için aracın iç temizliğinin iyice yapılması, yolculuk edenler ve özellikle çocuklar için büyük önem taşıyor.

  • Araçta mutlaka bulundurmanız gereken bazı ekipmanlar var. Bunlar; ilk yardım çantası, sağlam bir yedek lastik, takım ve avadanlıklar (kriko, bijon anahtarı ve varsa şifreli bijon, tornavida ve pense), çekme halatı ve takozlar, reflektörler ve fosforlu yelekler, taşınabilir-çok amaçlı elektrikli çakmak pompası ve takviye kablosu.

  • Seyahate başlamadan önce emniyet kemerleri ve tertibatını elle teker teker kontrol edin, sağlam ve çalışır durumda olduklarından emin olun.

  • Sürüş esnasında cep telefonlarınızı ‘handsfree’ özelliğinde dahi kullanmayın; elleriniz serbest olsa bile aklınız telefondayken aracınıza tam olarak hâkim olamazsınız.

  • Küçük yaştaki çocuklarınızın çocuk koltuğunda yanında refakat eden bir yetişkinle birlikte yolculuk etmesi, çocuk ve gençlerin yol emniyeti hakkında bilgilendirilmesi önem taşıyor. Onların ani hareketlerinin sizin fren vb. manevra kabiliyetinizi doğrudan etkileyebileceğini unutmayın.

  • Emniyet kurallarından şaşmayın ve alkollü araç kullanmayın.


Binek ve hafif ticari araçları emniyetli ve konforlu yolculuklara hazırlamak için Otopratik, Brisa’nın öncü lastik markaları Bridgestone, Lassa ve Dayton ile Otopratik markalı aküleri müşterilerine sunuyor. Otopratik mağazalarında lastik, jant, akü, ön düzen bakımı, yağ değişimi, filtre değişimi, klima gazı dolumu, fren balata & disk değişimi, amortisör değişimi ve periyodik bakım gibi temel bakım hizmetleri veriliyor.


 


Türkçe isimli otomobilden inanılmaz performans
İlk açıklandığında tüm dünyanın dikkatini çeken adını Türkçeden ...
50 milyon TL’lik Bugatti Centodieci görücüye çıktı!
Süper Spor otomobilin öncü markalarından Bugatti, bombasını patlattı.ABD’nin Ka...
BMW’nin Yeni Seri Otomobilleri için Sıra Dışı Lastikler Geliştirdi
Bridgestone ve BMW, 1995 yılından bu yana sürdürdükleri iş birliklerini BMW’nin...
Lastiklerin Ömrünü Uzatacak İpuçları
Aşınmış lastikleriyle de performans ve güvenli sürüşten ödün vermeyen d&uum...
Tesla, Moskova otobanında bomba gibi patladı
Rusya’nın başkenti Moskova’da Tesla marka elektrikli bir otomobil, otobanda duran bir &c...
NISSAN ve Europcar’dan İş Birliği
Avrupa’nın kısa dönem kiralama sektöründeki en büyük markası olan Eur...
Araçları emniyetli yolculuğa hazırlayacak 5 adım
Brisa’nın araç sahiplerine 360 derece servis sunan hızlı bakım markası Otopratik, Kurba...
Tatile çıkmadan önce uzun yol bakımını ihmal etmeyin!
Kurban Bayramı tatiline çok az bir zaman kaldı. Hem trafik güvenliği hem de yolcu gü...
Renault’dan 1.500TL’den başlayan taksitler ve sıfır faiz fırsatı
Ağustos ayında Renault’nun tüm binek ve hafif ticari modellerinde avantajlı başlangı&cced...
BMW’den Gurbetçilere Özel Parça ve İşçilikte %15 İndirim Fırsatı
Borusan Otomotiv’in Türkiye distribütörü olduğu BMW, yurtdışından otomobil...
Bayraktar’dan milli uçan araba müjdesi
Baykar Teknik Müdürü ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Mütevelli Heyeti Baş...
Yerli otomobilin prototipi ilk kez sergilendi
Yerli otomobilde önemli bir gelişme yaşandı. Otomobilin 3 boyutlu fiziksel modeli ilk kez T&uum...
Yolcu otobüslerine bir kapı daha ilave edilmeli!
Balıkesir’de ikisi çocuk beş kişinin yaşamını yitirdiği otobüs yangını, yolcu otob...
’Yok artık’ dedirten otomobil projesi
RGB aydınlatmalı oyuncu ekipmanlarıyla tanınan Razer ve Çinli elektrikli araç üre...
Yakıt tasarrufu yapmanın 7 kolay yolu
Araç sahiplerinin en büyük endişelerden biri yakıt masrafıdır. Özellikle yaz a...
Araç sahipleri dikkat! Sakın ücret ödemeyin
TÜVTÜRK, son günlerde farklı kişi ve kurumların, kurdukları yanıltıcı internet sitele...
Motorlu Taşıtlar Vergisi 2. Taksit Ödeme Dönemi Devam Ediyor
2019 yılına ait Motorlu Taşıtlar Vergisinin (MTV) 2. taksit ödeme dönemi 1 Temmuz 2019 tar...
Ford Otosan’dan şanzıman üretimi için önemli hamle…
Ford Otosan mühendisleri, Türkiye’nin ilk ağır ticari şanzıman test odalarını devrey...
5 milyon araç sahibi bu düzenlemeyi bekliyor
5 milyon LPG’li araç kullanıcısı, Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmeli...
Renault MAİS Müşteri Memnuniyetinde Lider
Renault ve Dacia, sikayetvar.com müşteri memnuniyet endeksinde 2019 yılı ikinci çeyreğin...