“Ortak değerlerimiz erozyona uğramaktadır”

“Ortak değerlerimiz erozyona uğramaktadır”
Eğitim Sen Eskişehir Şube Başkanı Sertaç Durdu, belirli günler ve haftalar programından 19 Mayıs ve 18 Mart'ın çıkarılmasına tepki gösterdi.

MEB okul öncesi eğitim kurumlarını kapsamında ele alınması önerilen belirli günler ve haftalar programı belli oldu.

Programda; İlköğretim Haftası, Hayvanları Koruma Günü, Dünya Çocuk Günü, Cumhuriyet Bayramı, Kızılay Haftası, Atatürk Haftası, Öğretmenler Günü, İnsan Hakları Ve Demokrasi Haftası, Enerji Tasarrufu Haftası, Orman Haftası, Dünya Tiyatrolar Günü, Kütüphane Haftası, Dünya Kitap Günü, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Trafik ve İlk Yardım Haftası, Anneler Günü, Engelliler Haftası, Müzeler Haftası, Çevre Koruma Haftası, Babalar Günü, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü, Zafer Bayramı, Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı yer aldı.

Eğitim Sen Eskişehir Şube Başkanı Sertaç Durdu, söz konusu programda 19 Mayıs ve 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Günü’nün yer almamasına tepki gösterdi. Durdu, “19 Mayıs ve Çanakkale Şehitleri Anma Günü okul öncesi eğitim kurumları programından neden çıkarıldı?” sorusunu yöneltti.

“YERLİ VE MİLLİLİK BU MUDUR?”

“19 Mayıs ve 18 Mart okul öncesi kurumlarının önemli gün ve haftaları programından MEB tarafından çıkarıldı” diyen Durdu, “Yerli ve millilik bu mudur? Bu iki tarih Türkiye haklarının bilincini oluşturan ve kuşaklara aktarılan birikimin tarihleridir. Tarikat ve cemaatlerin cirit attığı okullara, ÇEDES kapsamında mezar maketleri sokan, siyasal iktidar Türkiye Yüzyılı adı altında oluşturulan yeni müfredat değişiklikleri ile ortak değerlerimizi erozyona uğratmaktadır” ifadelerini kullandı.

Durdu, Eğitim Sen adına şu soruları yöneltti:

“18 Mart Çanakkale Anması gibi önemli bir tarih pedagojik açıdan uygun mu bulunmadığı için okul öncesi programından çıkartıldı? Öyleyse ÇEDES ne kadar bilimsel ve pedagoji biliminin evrensel değerlerine uygundur? 19 Mayıs Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunu başlatan bir tarihtir. Bu da mı artık kabul edilmiyor? Mustafa Kemal Atatürk’ ün liderliğinde Türkiye halklarının bağımsızlık mücadelesinin tarihini, Milli Mücadeleyi anmak kimleri rahatsız etmektedir?”

“MEB GERÇEK GÜNDEMİNE DÖNMELİDİR”

Eğitimdeki problemlerin günden güne arttığını ve bir an önce çözülmesi gerektiğini vurgulayan Durdu, “Eğitim bu ülkenin en büyük sorunu haline geldi. Bilimden uzak dar bir kadronun elinde adeta günlük politikalar ile içinden çıkılmaz hale getirildi. Okul öncesi eğitimin onca sorunu varken gündeme gelen bu programı kabul etmek mümkün değildir. Sayın Bakanımız bir reform hedefleniyorsa okul öncesi eğitim kurumlarında okullaşma oranını, derslik sayısını artırmalıdır. Öğretmen arkadaşlarımıza teneffüs hakkı bile sağlayamayan MEB, gerçek gündemine dönmelidir. Kamusal bir okul öncesi politika ile sorunları çözmelidir” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.