Eskişehir'de kaçak işletmelere karşı çalışma başlatılacak

Eskişehir'de kaçak işletmelere karşı çalışma başlatılacak
 Muhabir
Eskişehir Saatçiler Odası Başkanı Sema Ersoy, "Tarihi bölgede işletmeler de arttı. Daha fazla rekabet de oluştu. Kaçak yerlere karşı da esnaf odaları olarak çalışmalar başlatacağız" dedi.

Şubat ayının son günlerinde havaların mevsim normallerinin dışında seyretmesi Eskişehir’de turist hareketliğini de olumlu anlamda etkiledi. Şehirde hafta sonunda Tarihi Odunpazarı Bölgesi’nde turist yoğunluğu oluştu fakat bölge esnafı kalabalığın olmasına rağmen henüz alışveriş hareketliliğinin başlamadığını kaydetti.

Turistlerin gelmeye başladığını ve sezonu güzel geçirmeyi ummayı beklediklerini ifade eden Saatçiler Odası Başkanı ve Odunpazarı esnafı Sema Ersoy, “Yavaş yavaş turizm sezonu açılıyor. Odunpazarı Tarihi Bölgemiz canlanmaya başladı. İnşallah esnafın yüzü güzü gülecek. Eskişehir deyince yöresel ürünler, yöresel ürünler içinde de lületaşı ön plana çıkıyor. Yöresel yemeklere de turistler rağbet gösteriyor. Yeni sezonun daha iyi olmasını ümit ediyoruz. Tarihi bölgede işletmeler de arttı. Daha fazla rekabet de oluştu. Kaçak yerlere karşı da esnaf odaları olarak çalışmalar başlatacağız. Denetimler biraz daha sıklaştırılsa, biraz daha adaletli, esnaflık yapılsın istiyoruz” sözlerine yer verdi.

“İNSANLAR EŞİNE DOSTUNA HEDİYE ALAMAZ HALE GELDİ”

Tarihi Odunpazarı Bölgesi’nde hediyelik eşya satışı yapan Yurttekin Karagül, turist sezonun Mart sonu Nisan ayında başında başladığını havaların ısınmasıyla turist hareketliliğinin hafta sonlarında şimdiden oluştuğunu söyledi. Karagül, şöyle devam etti:

“Havayı sıcak gören çevre illerden gelen turistler, Eskişehir’e gelmeye başladı. Hafta içi hala durgun ama hafta sonlu canlıyız. Hediyelerin pahalı olmasından dolayı insanlar etkileniyor. Eskiden İstanbul’dan bin lira ile buraya gelen bir kişi şimdi bin lira ile ancak yol parasını karşılayabiliyor. Ekonomik açısından insanlar eşine, dostuna hediye alamaz hale geldi. Ucuz ürünler daha çok tercih ediyorlar. Ürünlere çok güzelmiş deyip geçmeye başladılar. Alışverişlerin artması için biraz daha fiyatların oturması gerekiyor.”

ÇEŞİTLİLİĞİ ARTIRIYORUZ”

Tarihi Odunpazarı Bölgesi’ndeki esnafın ürün çeşitliğini artırmaya başladığını da dile getiren Karagül, insanların artık farklı ürünler almak istediklerini ifade ederek, “Şehre gelen vatandaşlar, ilginç olanını arıyorlar. Biz de müşteriye hitap edebilmek için daha yapılmamış olanı keşif etmeye çeşitliliği arttırmaya çalışıyoruz. Her kesime, her çeşit insana hitap etmeye çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.