5 ayrı yerde orman yangını

5 ayrı yerde orman yangını
Hafta sonu çakan şimşekler 4 orman yangınına sebep oldu. Mihalıççık ve Çatacık Orman işletmeleri sınırları içine düşen 4 yıldırım sonucu çıkan yangınlar büyümeden söndürüldü.İlk yangın 28.07.2012 Cumartesi gece...

Hafta sonu çakan şimşekler 4 orman yangınına sebep oldu. Mihalıççık ve Çatacık Orman işletmeleri sınırları içine düşen 4 yıldırım sonucu çıkan yangınlar büyümeden söndürüldü.
İlk yangın 28.07.2012 Cumartesi gece 22.35'de çıktı. Mihalıççık merkezine çok yakın bir alana düşen yıldırım ağaçlandırma sahasında ki kuru otları tutuşturdu. Yangın ilk müdahale ekibinin bölgeye çok yakın olması sebebiyle 5 dakikada yangına ulaşılarak, 500 metrekarelik bir alanda söndürüldü.
İkinci yangın Pazar günü saat 14.00'de çıktı. Alo 177 hattına yapılan ihbarla harekete geçen Mihalıççık Orman işletme Müdürlüğü söndürme ekipleri 1 saatte yangını kontrol altına aldı. Hamidiye köyü Fındıkdere mevkiinde 1460 metre rakımda çıkan yangında 300 metrekarelik bir alan yandı.
Üçüncü yangın yine Pazar günü saat 16.00'da Sarıyar barajına yakın Nallıhan İlçesinde çıktı. Ormanlık alan olarak Eskişehir'e bağlı olan bölgedeki dumanı ilk önce Karataş gözetleme kulesi gördü. Kızılçam ağaçlarının olduğu bölgeye ulaşım olmaması nedeniyle yangın ekipleri tekneyle barajı geçerek yaya olarak müdahale ettiler. 2 saatte ulaşılan yangın için Orman Genel Müdürlüğünden helikopter desteği de istendi. En yakın Karabük'te konuşlu bulunan helikopter gelerek Sarıyar barajından aldığı suyla yangını 1 hektarlık bir alanda söndürdü.
Son yangın ise saat 17.00'de Alpu M.Karacaören köyü Ballıkaya mevkiinde çıktı. Çatacık Orman işletme Müdürlüğü ekiplerinin müdahale ettiği yangın 3 saatte söndürüldü. Yangında 1 hektarlık kızılçam ormanı zarar gördü.
Hafta sonunu adeta diken üstünde geçirdiklerini söyleyen Orman Bölge Müdürü Nadir Sarıkaya " Maden yatakları nedeniyle Sakarya vadisi adeta yıldırımları çekiyor. 4 yangınımızda da ekiplerimiz çok başarılıydı. Bu yangınlardan 1 gün öncede Bilecik-Eskişehir sınırında yine yıldırımdan bir yangın çıkmıştı. Hızlı müdahale ile büyümeden az zayiatla söndürüldü. Teyakkuz haline devam ediyoruz" dedi.
Son çıkan yangınlarla bu sezon Eskişehir ilindeki yangın sayısı 8'e ulaştı.
Bir Orman Yangını da İnönü'den
Eskişehir İnönü ilçesi Dutluca Köyü Çifteçukur mevkiinde orman yangını çıktı. Saat 15.30 da çıkan yangını Bozkuş gözetleme kulesi haber verdi. Orman Bölge Müdürlüğüne ait yangın söndürme ekiplerinin müdahalesi ile saat 17.00'de kontrol altına alındı. Meşe ağaçları ile kaplı %40 meyilli bir alanda çıkan yangının çıkış sebebi henüz bilinmiyor.
Orman ekiplerinin yanı sıra civardaki madencilere ait su tankerleri ve köylülerde söndürme çalışmalarına destek verdi. 3 hektarlık bir alanda tutulan yangında gece boyunca söndürme çalışmalarına devam edilecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.