Adar: “ Borç yiğidin kamçısıdır!”

Adar: " Borç yiğidin kamçısıdır!"

Büyükşehir ve ESKİ’nin Mayıs ayı toplantıları dün Başkan Vekili Abdülkadir Adar yönetiminde yapıldı. Büyükşehir Meclisi’nde borç tartışmaları yaşandı. Adar, eleştirilere yanıt verirken, “Borç yiğidin kamçısıdır....

Büyükşehir ve ESKİ'nin Mayıs ayı toplantıları dün Başkan Vekili Abdülkadir Adar yönetiminde yapıldı. Büyükşehir Meclisi'nde borç tartışmaları yaşandı. Adar, eleştirilere yanıt verirken, "Borç yiğidin kamçısıdır. Borçlanarak vermiş olduğumuz sözleri yerine getireceğiz" dedi. Öte yandan ESKİ meclisinde de Plan ve Bütçe Komisyonu'na üye seçimi yapıldı.

Büyükşehir Belediye Meclisi'nin Mayıs ayı ikinci oturumu Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen'in mazeretli olmasından dolayı Başkan Vekili Abdülkadir Adar başkanlığında yapıldı.
Toplantı da Büyükşehir Belediyesi'nin 2014 yılı kesin hesabı ve 2014 yılı taşınır kesin hesabı ile ilgili maddeler görüşülürken tartışmalar da yaşandı.
Büyükşehir Belediyesi'nin gider kesin hesabının 365 milyon 179 bin olduğu açıklanırken, gelir kesin hesabının ise 324 milyon 405 bin olduğu belirtildi. Belediyenin toplam borcunun ise 716 milyon 292 bin olduğu öğrenildi.
Konuyla ilgili görüşlerini açıklayan AKP'li Ahmet Yapıcı gelir ve gider arasındaki farkın 40 milyon 774 binlik borçlanma ile kapatıldığını söyledi. Yapıcı, " Türkçesi belediyemiz 2014 yılında 40 milyon 774 bin 184 TL açık vermiştir" dedi.
" HİZMETLERİMİZİ BORÇLANARAK YAPACAĞIZ!
Şu an itibariyle toplam borcun 716 milyon 292 bin 067 TL olduğuna dikkat çeken Yapıcı," Bu miktar belediyenin bir yıllık gelirinin iki katından fazla. Hep birlikte siyasi mülahaza yapmadan şapkamızı önümüze koyup bu borç sarmalından belediyemizi kurtarmanın yollarını araştırıp bulmalıyız" dedi.
Yapıcı'nın ardından söz alan Başkan Vekili CHP'li Abdülkadir Adar ise eleştirilere yanıt verdi. Maliye Bakanlığı, İller Bankası ve de yaptıkları hizmetlerden gelen paraların dışında gelirlerinin olmadığını söyleyen Adar, " Belediyeye Maliye Bakanlığı'ndan 5 milyon eksik para geldi. Olayı Yapıcı gibi değerlendirirsek belediyeye kilit vurup gitmemiz lazım. Borç yiğidin kamçısıdır. Borçlanıp Eskişehir'e vermiş olduğumuz sözleri yerine getireceğiz. Hükümetin yapması gereken işleri de Büyükşehir Belediyesi yaptı. Bunu da borçlarla gerçekleştirdi" ifadelerini kullandı.
İlgili madde oy çokluğuyla kabul edildi.
Toplantı da ayrıca daha önceki meclislerde de tartışma konusu olan sözleşmeli personel ücretleri ile ilgili madde yeniden gündeme geldi. Büyükşehir'in itirazı sonucu dava konusu olan madde için yürütmeyi durdurma kararı çıktı. Sadece AKP'li Yapıcı'nın ret verdiği madde oy çokluğuyla kabul edildi.
"ESKİ GENEL KURULU DA TOPLANDI!"
Öte yandan ESKİ Genel Kurulu toplantıları da yapıldı. Toplantı da plan ve bütçe komisyonuna üye seçimi yapıldı. Plan ve Bütçe Komisyonuna AK Parti'li Ahmet Yapıcı, Rahime Turan, Yasar Çorapsız, Mustafa Arslan, Kadir Bozkurt, Hasan Tahsin Sürü, CHP'den Abdulkadir Adar, Ahmet İlker, Hüseyin Erdemir seçildi. Bir diğer ESKİ toplantısı Çarşamba günü yapılacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.